Kuinka tarkka ja tehokas on 308 alisoonisilla luodeilla jos käyttää äänenvaimenninta?
Olen pohtinut pystykorvan kaveriksi linnustukseen alisoonisia luoteja koska en pidä siitä jumalattomasta pamauksesta joka rikkoo luonnon rauhan särkien koiran ja omat korvat.
Onko tuollainen alisooninen luoti luotettava ja toimiva peli sekä miten paljon se vaimentaa hirvikiväärissä?
Olisi näppärää jos haukkuun voisi täräyttää tsup särkemättä koiran tärykalvoja.
308 ja äänenvaimennin
3
284
Vastaukset
- On tosiaan
tsup ja tarpeeksi teokas mutta kaaripaukku, jos kauemmas hamuat lintua.
- ammuskelija
Pelkkä vaimennin riittää pudottamaan äänitason riittävän alas ilman supulatauksia. Itse käytän aseutran campakkia.
- Latausmiäs
Mikäli kiväärillä ammut lintua haukkuun, se tapahtuu varmasti yli 50m päästä koirasta. Tällöin täystehoinen paukku normaalilla vaimentimella on riittävän tehokas että koiran korvat eivät kärsi.
Aliäänipaukulla on omat vaaransa, varsinkin osaamattoman lataajan käsissä. Lisäksi lentorata sen verran käytä että pitää oikeasti miettiä sitä korkeus ennakkoa.
Tehoa aliäänisellä paukulla riittää kyllä aivan varmasti linnulle, ei ongelmia. Ongelmana latauksessa tulevat lämpötilan vaihtelut ja sen vaikutus nopeuteen. Lisäksi äänennopeus muuttuu lämpötilan mukaan... Paljon muuttujia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1693319Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732141Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii482048- 411951
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 45864