Mitä teen kun koneeni on alkanut sammuilla itsekseen ja kun sammuu niin aloittaa heti uudelleen käynnistymisen ja joudun aina uudelleen kirjautua sisään? Sitten tulee se Ilmoitus Microsoft Windows että järjestelmä on palautunut vakavasta virheestä. Loki on muodostettu virheestä.
Ja sitten pyydetään tekemään virheraportti?
Mikä koneeseen en nyt iskenyt? Kone n 8v vanha.
Ja sitten pyydetään tekemään virheraportti?
Mikä koneeseen en nyt iskenyt? Kone n 8v vanha.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko putsannut pölyt koneen sisältä? Meinaan että jos se ylikuumenee ja sentakia sammuu aina välillä. Jos sekään ei auta niin kannattaa kokeilla ensin järjestelmän palautusta palautuspisteiden avulla. Jos sekään ei auta niin kokeile Windows XP uudelleen asennusta ( Jos sitä ei ole tehnyt 4-5 vuoteen). Tämä nopeuttaa konetta aika paljon ja samalla ongelmankin pitäisi hävitä.
Jaa, että kuumuuden takia sammuu ja käynnistyy heti uudestaan? Sepä oliskin ensimmäinen kerta...
En ole koskaan vielä joutunut asentamaan XP.ä uudelleen ja en tiedä miten se oikein tapahtuu ? Voiko siinä jotenkin mokata suurestekkin jos ei ole ennen mitään vastaavaa tehnyt ja mistä saisin tarkat ohjeet?
http://neptunet.net/blogi/2011/12/08/windows-xpn-korjaus-ja-korjausasennus/
Tuosta voinet aloittaa -siis lukemisen.
Täältä löytyy myös hyvät ohjeet kuvien kera:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/735506
Mutta kohdassa 5 poista kaikki osiot ja kohdassa 6 valitse normaali ntfs alustus. ( Ei siis pika).
Ennen uudelleen asennusta varmuuskopioi omat tiedostot ulkoiselle medialle, sillä ne poistuvat asennuksen aikana.
Toki korjausasennusta kannattaa kokeilla ensin.