Hei! Olemme kiinnostuneet tukiperhetoiminnasta Keski-Suomessa. Onko kellään kokemuksia, millaisia vaatimuksia tukiperheeksi ryhtyville asetetaan ja millaista korvausta perhe saa?
Tukiperhetoiminta Keski-Suomessa
5
132
Vastaukset
- sijariäiti
Hei! Uskoisin, että "joudutte" käymään pride-valmennuksen. Korvaukset vaihtelee paikkakunnittain/alueittain, mutta meidän seudulla ne on muistaakseni 33€/vrk/lapsi eli lyhytkestoiseen sijoitukseen suhteutettuna. Lisäksi tietysti kulukorvaus. Suosittelen tukiperheeksi ryhtymistä. Tarvetta on.
- tädin veljen vaimo
Ala vaikka siskosi tai äitisi lapsen tai miehesi veljen lapsen tyukiperheeksi. Ja sitten hän voi päinvastoin alkaa sinun lapsesi tukiperheeksi. Saatte kaikki hienosti fyffeä ja matkakorvauksia yhteiskunnalata. Ja kun menette sukuloimaan muutenkin, hoituu tuo tukeminen siinä sivussa. Niin ja varmistatte, että teidän HIENO KULTTUURINEN PÄÄOMA JA MANIPULATIIVINEN VERKOSTO toimii. Suosittelen kaikille Suomen kansalaisille tällaista sisäsiittoista tukiperhetoimintaa - erityisesti muita paremmalle väelle.
- siskon lapsen tuki
Eihän siihen muiden lapsia tarvitse haalia, kun alatten toinen toistenne lasten tukiperheiksi. Johan te sellaisia tarvitsette, kun oma aikanne on pois pienokailtanne - kun hoidatte ja tuette niin kovasti muiden lapsia.
- imeväinen rinnalla
siskon lapsen tuki kirjoitti:
Eihän siihen muiden lapsia tarvitse haalia, kun alatten toinen toistenne lasten tukiperheiksi. Johan te sellaisia tarvitsette, kun oma aikanne on pois pienokailtanne - kun hoidatte ja tuette niin kovasti muiden lapsia.
Harva imeväisikäisen vanhempi hamuaa tuki- tai sijaisvanhemmaksi. Mielestäni pitäisi laittaa jokin ikärtaja - siis sille, minkä ikäinen omana lapsen tulee olla, ennekuin alkaa sijaisvanhemmaksi tai tukiperheeksi. Vai mitä mieltä.
- arvioiko PKS
Niin, varmaankin näillä Perhehoitkumppanit Suomessa yms. on ihan omat säännöt. Sijaisperheeksi kelpaa varmaan vaikka suoraan synnytyslaitokselta, kunhan on mielin kielin. Tekeelä tämä PKS muuten vanhemmuuden arviointeja?
Haisee, haisee.... Ovatko lapset turvassa? Hakkarainen....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262486- 1142106
- 1221779
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?911732Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91527Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161271086Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891001Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959