Hei! Olemme kiinnostuneet tukiperhetoiminnasta Keski-Suomessa. Onko kellään kokemuksia, millaisia vaatimuksia tukiperheeksi ryhtyville asetetaan ja millaista korvausta perhe saa?
Tukiperhetoiminta Keski-Suomessa
5
124
Vastaukset
- sijariäiti
Hei! Uskoisin, että "joudutte" käymään pride-valmennuksen. Korvaukset vaihtelee paikkakunnittain/alueittain, mutta meidän seudulla ne on muistaakseni 33€/vrk/lapsi eli lyhytkestoiseen sijoitukseen suhteutettuna. Lisäksi tietysti kulukorvaus. Suosittelen tukiperheeksi ryhtymistä. Tarvetta on.
- tädin veljen vaimo
Ala vaikka siskosi tai äitisi lapsen tai miehesi veljen lapsen tyukiperheeksi. Ja sitten hän voi päinvastoin alkaa sinun lapsesi tukiperheeksi. Saatte kaikki hienosti fyffeä ja matkakorvauksia yhteiskunnalata. Ja kun menette sukuloimaan muutenkin, hoituu tuo tukeminen siinä sivussa. Niin ja varmistatte, että teidän HIENO KULTTUURINEN PÄÄOMA JA MANIPULATIIVINEN VERKOSTO toimii. Suosittelen kaikille Suomen kansalaisille tällaista sisäsiittoista tukiperhetoimintaa - erityisesti muita paremmalle väelle.
- siskon lapsen tuki
Eihän siihen muiden lapsia tarvitse haalia, kun alatten toinen toistenne lasten tukiperheiksi. Johan te sellaisia tarvitsette, kun oma aikanne on pois pienokailtanne - kun hoidatte ja tuette niin kovasti muiden lapsia.
- imeväinen rinnalla
siskon lapsen tuki kirjoitti:
Eihän siihen muiden lapsia tarvitse haalia, kun alatten toinen toistenne lasten tukiperheiksi. Johan te sellaisia tarvitsette, kun oma aikanne on pois pienokailtanne - kun hoidatte ja tuette niin kovasti muiden lapsia.
Harva imeväisikäisen vanhempi hamuaa tuki- tai sijaisvanhemmaksi. Mielestäni pitäisi laittaa jokin ikärtaja - siis sille, minkä ikäinen omana lapsen tulee olla, ennekuin alkaa sijaisvanhemmaksi tai tukiperheeksi. Vai mitä mieltä.
- arvioiko PKS
Niin, varmaankin näillä Perhehoitkumppanit Suomessa yms. on ihan omat säännöt. Sijaisperheeksi kelpaa varmaan vaikka suoraan synnytyslaitokselta, kunhan on mielin kielin. Tekeelä tämä PKS muuten vanhemmuuden arviointeja?
Haisee, haisee.... Ovatko lapset turvassa? Hakkarainen....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64185Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va972327Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J611009Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186880Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38871- 47864
- 34831
- 36796
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119785Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35782