Miten autopiirivartijaksi?

Kiinnostaisi tietää, että miten pääsisi autopiirivartijaksi?

Nythän noita piirihommia tarjotaan eri yhdistelmillä: kävelypiiri, auto- ja kävelypiiri sekä pelkkä autopiiri? Näyttäisi siltä, että kävelyä on lisätty ja autoilua vähennetty.

Läytyykö näitä oikeita autopiiri kohteita, mitä eivät olisi näitä yhdistettyjä kävely- ja autopiirejä?
5572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Enpä tiedä onko tuo kävelypiiri eli "tossupiiri" enää kovinkaan suosittu vartiointimuoto. Ehkä sitäkin kuitenkin vielä tarjotaan.. Mene ja tiedä.

Mutta niin, miten päästä autopiiriin? No, ajokortti ja vartijakurssit olisi tietysti hyvä olla suoritettuna noin ensialkuun. Sitten sen jälkeen varmaan hakemaan työtä siltä itselle kaikkein houkuttelevammalta vartiointiliikkeeltä. Osoitat kiinnostusta piirivartiointi-tehtäviin ja siitähän se homma sitten lähtee.

Alan isoimmilla firmoilla varmaan noita autopiiri-hommia on muutenkin tarjolla ja tarjota enemmän.

Äänestä

Kävelypiiri? Ööh, nyt kuulostaa jotenkin melko erikoiselle.. Itse olen työskennellyt sekä g4s että seculla, reilu pari vuotta ajellut piiriä nyt, enkä ole aiemmin kuullut sanallakaan mainittavan "kävelypiireistä". Tiedä sitten, jos tällaisia on joskus hamassa menneisyydessä ollut, tai jokin yksittäinen jollain pikkufirmalla.

Piirihommiin pääsyyn edellä kommentoinutkin on koonnut jo kaiken tarvittavan, eipä siihen sen kummosempia taitoja vaadita.

Äänestä

kyllähän tuo tossupiiri on vallan järkevä vaihtoehto ainakin suurten kaupunkien keskustoissa. tällä hetkellä helsingissä tuntuu olevan tossupiirejä ainakin seculla myös iss pyörittää jonkun näköistä tossupiiriä keskustassa (ilmeisesti 1 ison asiakkaan useiden kohteiden takia). ei siinä ydinkeskustassa ole autosta paljoakaan hyötyä.

Äänestä

Seculla se tossupiiri kulkee nimellä CityPatrol, tietyissä liikkeissä vietetään kellontarkasti mitatut minuutit ja sitten taas seuraavaan.Hesassa ja muissa isommissa kaupugeissa niitä on, ainakin Jyväskylässä.
Mitä oon kavereiden kanssa jutellut, niin fyysisesti helvetin kovaa rasitusta jaloille tuollainen cipa-homma, saa meinaan kävellä niin, että työvuoron jälkeen jalat on kuin pannukakkut !

Äänestä

Kyllä tossupiiri on olemassa ollut varmaan aika pitkään, vaikka eipä sitä nyt ole tarjolla kuin enää muutamissa isoimmissa paikoissa juuri edellisten esimerkkien mukaisesti. Vaikuttaa todellakin aika raskaalta vartiointimuodolta, kun saa kävellä koko työvuoron paikasta toiseen ja usein vieläpä keskellä ihmisvirtoja alati mulkoilevien silmien alla.

Autolla suoritettava piirivartiointihan taasen usein kohdistuu yöaikaan pitkillä vuoroilla, vaikka onhan noita päiväpiiri-hommiakin olemassa toki lähes firmalla kuin firmalla.

Väittäisin kuitenkin että tossupiiriä ei taida enää olla ihan niin laajalti käytössä kuin vielä joskus "ennen" (mitä se sitten ikinä tarkoittaakaan).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lupa ajaa kirjoitti:

Kiinnostaisi tietää, että miten pääsisi autopiirivartijaksi?

Nythän noita piirihommia tarjotaan eri yhdistelmillä: kävelypiiri, auto- ja kävelypiiri sekä pelkkä autopiiri? Näyttäisi siltä, että kävelyä on lisätty ja autoilua vähennetty.

Läytyykö näitä oikeita autopiiri kohteita, mitä eivät olisi näitä yhdistettyjä kävely- ja autopiirejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu