Margaret Weis - Tracy Hickman: Mustamiekka, osat 1-4.
Kannattaako ostaa, onko aikuiseen makuun? Kirjakerhon lehdessä oli tosta sarjasta hyvä tarjous. Voiko verrata esim Belgarionin taruun, onko yhtä tasokasta fastasiaa?
Kiitos etukäteen mielipiteistä!
mustamiekka-sarja
5
1108
Vastaukset
- Dawndragon
No minä tykkäsin, mutta en sitten tiedä siitä aikuisesta mausta. Tosin neljännen osan olisi ehkä voinut jättää kirjoittamatta.
Belgarionin taru ja Mustamiekka ovat niin erilaisia, että vertaaminen on vaikeaa. Belgarionin taru on hyvää perus perus fantasiaa ja Mustamiekka aika pitkälti täysin erilainen. Mustamiekasta pidän ehkä enemmän. Tosin siitä on KAUAN kun luin Belgarionista, joten muisti ei välttämättä palvele kovin hyvin.
Jos on hyvä tarjous niin osta. - Calmar
Mustamiekka sarja on alkuunsa tosi hidasta ja tylsää mutta osassa 2 alkaa jo tapahtua. Osa 3 on hyvä ja neljäs on tehty ihan rahastusmielessä. Ei mitenkään verrattavissa Belgarionin taruun, paljon synkempää ja väkivaltaisempaa.
- millis
toi "synkempää ja väkivaltaisempaa" auttoi mua tekemään päätöksen. Naissukupuolen edustajana luen mieluummin tuossa suhteessa kevyempää tekstiä, ja saa olla huumoriakin mukana. En siis tilaa kirjapakettia vaikka tarjous onkin tosi hyvä (kaikki neljä kirjaa alle 30 euroa ja joku novellipokkari kaupanpäälle postikulut)
- Melinare
millis kirjoitti:
toi "synkempää ja väkivaltaisempaa" auttoi mua tekemään päätöksen. Naissukupuolen edustajana luen mieluummin tuossa suhteessa kevyempää tekstiä, ja saa olla huumoriakin mukana. En siis tilaa kirjapakettia vaikka tarjous onkin tosi hyvä (kaikki neljä kirjaa alle 30 euroa ja joku novellipokkari kaupanpäälle postikulut)
Hmm...synkempää ehkä, mutta väkivaltaisempaa,ei ei. Olen lukenut kirjat jo monta kertaa ja edelleen pidän. Näin naisen näkökulmasta :)
- M@k3
Lopussa lyöty ihan läskiksi, potentiaalia olisi ollut paljon parempaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️871873Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1641352YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä681161- 661017
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82941Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli87862Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.129855Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029836Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47827- 57810