Pari vuotta sitten maksoin vielä tv-lupaa. Sitten digiboksi hajosi ja ajattelin että mitäpä turhaan ostan uutta, kun tv:n katseleminen oli muutenkin niin vähäistä. Ilmoitin että TV ei ole enää käytössä, joten luonnollisesti en enää maksa lupaakaan. TV:tä on siitä lähtien käytetty pelkästään DVD-elokuvien katseluun sekä pleikkarilla pelaamiseen.
Tänään sitten kävi tarkastaja ovella ja kysyi, että omistanko televisiota ja laitetaanko vielä loppuvuodeksi tv-lupamaksut. Vastasin että ei tarvitse, en omista digivastaanotinta. Tarkastaja ei näyttänyt kovin vakuuttuneelta ja alkoi luennoimaan siitä että hän ei saa astua kotini kynnyksen yli tutkimaan, että puhunko totta ja sanoi että jos jollain "ylemmällä taholla" epäillään että huijaan, tullaan kotini tarkistamaan mahdollisen digivastaanottimen varalta.
No joo, tuo tarkastajan kommentti oli ilmiselvästi jokin "pelottelutaktiikka" joten ei siitä sen enempää. Mutta mikä tässä mietityttää on se, että täytyykö minun tästä pikku rupattelutuokiosta tarkastajan kanssa maksaa se 100 euron tarkastusmaksu? Vai koskeeko se niitä jotka jäävät tarkastajalle kiinni television katselusta ilman tv-lupaa?
Tarkastaja kävi ovella.
7
332
Vastaukset
- vielä on
koska otit kontaktin, maksu voi lävähtää. se on täällä kerrottu monta kertaa ennenkin, ja omaa tyhmyyttä ennenkaikkea ettei voi sitä ovisilmää hankkia ja sen osalta harkintaa käyttää.
vielä on reilu 2kk kyrvillä aikaa kyylätä ja maksuja määrätä. - Sinappinylly
Miksi et näyttänyt?
Sillä se asia olisi hoitunut kertaheitolla.
Miksi pitäisi maksaa rupattelusta, no ei miksikään, jos katsot maksat, jos et omista digi viritintä niin et maksa.
Ensi vuonna onneksi menee asiat paremmaksi. - selväpeli
Lupatarkastaja on pakko päästää sisälle mikäli hän haluaa tulla. Ei ole mitään merkitystä mikä tilanne kodissa on. Hallinto-oikeus pitää häiriötä niin pienenä ja toisaalta on sillä kannalla, että asunnon haltija on velvollinen todistamaan syytömyytensä. Lupatarkastajan sisälle pääsyn voi estää jos on valmis maksamaan 160€.
- tapalurkastaja
Ei tarvitse päästää sisään, eikä siitä tule sakkoa. Mutta uusia käyntejä oven taakse siitä on luvassa. Jos ovi on auki ja asunto tyhjä, niin tarkastaja ei silloinkaan saa mennä sisään.
Sakko tulee, jos TV kuuluu tai näkyy. Jos tarkastajalle kertoo rikkinäisestä TV:stä, mutta ei päästä sisään asiaa tarkastamaan, niin erään käräjätapauksen mukaan siitäkin saattaa tulla sakko. - epp.
tapalurkastaja kirjoitti:
Ei tarvitse päästää sisään, eikä siitä tule sakkoa. Mutta uusia käyntejä oven taakse siitä on luvassa. Jos ovi on auki ja asunto tyhjä, niin tarkastaja ei silloinkaan saa mennä sisään.
Sakko tulee, jos TV kuuluu tai näkyy. Jos tarkastajalle kertoo rikkinäisestä TV:stä, mutta ei päästä sisään asiaa tarkastamaan, niin erään käräjätapauksen mukaan siitäkin saattaa tulla sakko.paitsi, että maksamatta jättämisestä ei ole tullut koskaan kenellekään sakkoa, vaan maksu.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sakko
http://fi.wikipedia.org/wiki/Maksu
Vielä 39 päivää muistatte olla aukomatta ovea tuntemattomille niin maksuja ei tule http://www.timeanddate.com/counters/newyear.html?p0=101 .
- luger1
Ei ole pakkoi kuin antaa 9mm otsaan jos väkisin pyrkii sisälle.
- jepjep
Joo joo.. missähän elokuvamaailmassa luger elää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1676424Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv962949Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?981826Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431535Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko101256- 131117
- 511077
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75993- 17990
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23988