Tarkastaja kävi ovella.

töllötön

Pari vuotta sitten maksoin vielä tv-lupaa. Sitten digiboksi hajosi ja ajattelin että mitäpä turhaan ostan uutta, kun tv:n katseleminen oli muutenkin niin vähäistä. Ilmoitin että TV ei ole enää käytössä, joten luonnollisesti en enää maksa lupaakaan. TV:tä on siitä lähtien käytetty pelkästään DVD-elokuvien katseluun sekä pleikkarilla pelaamiseen.

Tänään sitten kävi tarkastaja ovella ja kysyi, että omistanko televisiota ja laitetaanko vielä loppuvuodeksi tv-lupamaksut. Vastasin että ei tarvitse, en omista digivastaanotinta. Tarkastaja ei näyttänyt kovin vakuuttuneelta ja alkoi luennoimaan siitä että hän ei saa astua kotini kynnyksen yli tutkimaan, että puhunko totta ja sanoi että jos jollain "ylemmällä taholla" epäillään että huijaan, tullaan kotini tarkistamaan mahdollisen digivastaanottimen varalta.

No joo, tuo tarkastajan kommentti oli ilmiselvästi jokin "pelottelutaktiikka" joten ei siitä sen enempää. Mutta mikä tässä mietityttää on se, että täytyykö minun tästä pikku rupattelutuokiosta tarkastajan kanssa maksaa se 100 euron tarkastusmaksu? Vai koskeeko se niitä jotka jäävät tarkastajalle kiinni television katselusta ilman tv-lupaa?

7

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä on

      koska otit kontaktin, maksu voi lävähtää. se on täällä kerrottu monta kertaa ennenkin, ja omaa tyhmyyttä ennenkaikkea ettei voi sitä ovisilmää hankkia ja sen osalta harkintaa käyttää.

      vielä on reilu 2kk kyrvillä aikaa kyylätä ja maksuja määrätä.

    • Sinappinylly

      Miksi et näyttänyt?
      Sillä se asia olisi hoitunut kertaheitolla.

      Miksi pitäisi maksaa rupattelusta, no ei miksikään, jos katsot maksat, jos et omista digi viritintä niin et maksa.
      Ensi vuonna onneksi menee asiat paremmaksi.

    • selväpeli

      Lupatarkastaja on pakko päästää sisälle mikäli hän haluaa tulla. Ei ole mitään merkitystä mikä tilanne kodissa on. Hallinto-oikeus pitää häiriötä niin pienenä ja toisaalta on sillä kannalla, että asunnon haltija on velvollinen todistamaan syytömyytensä. Lupatarkastajan sisälle pääsyn voi estää jos on valmis maksamaan 160€.

      • tapalurkastaja

        Ei tarvitse päästää sisään, eikä siitä tule sakkoa. Mutta uusia käyntejä oven taakse siitä on luvassa. Jos ovi on auki ja asunto tyhjä, niin tarkastaja ei silloinkaan saa mennä sisään.

        Sakko tulee, jos TV kuuluu tai näkyy. Jos tarkastajalle kertoo rikkinäisestä TV:stä, mutta ei päästä sisään asiaa tarkastamaan, niin erään käräjätapauksen mukaan siitäkin saattaa tulla sakko.


      • epp.
        tapalurkastaja kirjoitti:

        Ei tarvitse päästää sisään, eikä siitä tule sakkoa. Mutta uusia käyntejä oven taakse siitä on luvassa. Jos ovi on auki ja asunto tyhjä, niin tarkastaja ei silloinkaan saa mennä sisään.

        Sakko tulee, jos TV kuuluu tai näkyy. Jos tarkastajalle kertoo rikkinäisestä TV:stä, mutta ei päästä sisään asiaa tarkastamaan, niin erään käräjätapauksen mukaan siitäkin saattaa tulla sakko.

        paitsi, että maksamatta jättämisestä ei ole tullut koskaan kenellekään sakkoa, vaan maksu.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Sakko

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Maksu



        Vielä 39 päivää muistatte olla aukomatta ovea tuntemattomille niin maksuja ei tule http://www.timeanddate.com/counters/newyear.html?p0=101 .


    • luger1

      Ei ole pakkoi kuin antaa 9mm otsaan jos väkisin pyrkii sisälle.

      • jepjep

        Joo joo.. missähän elokuvamaailmassa luger elää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7189
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3801
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3390
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2542
    5. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2312
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2296
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2202
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2129
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1868
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1779
    Aihe