Neuvoja kotilon hankkialle

RakastanKotiloita

Olisin ehkä ostamassa kahta tai kolmee kotiloo niin voiko ne asua semmosessa muovisessa isossa läpinäkyvässä laatikossa? Monestikko ne pitää ruokkia ja mitä ne seepian lehdet on ?

5

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikku Kotilo

      Riippuu mitä kotiloita olet ottamassa, jos otat luonnosta vaikkapa lehtokotiloita käy niille pienempi boxi kuin isoille akaattikoitloille. Muutamalle täysikasvuiselle akaatille 40-60 litrainen terraario käy hyvin. Ruoka on hyvä vaihtaa joka päivä, tai jos se ei näytä pilaantuneelta joka toinen päivä. Seepiansuomu on välttämätön kotiloile, sillä ne saavat siitä tarvitsemaansa kalkkia mm. kuorensa rakentamiseen. Näitä seepiansuomuja voi hankkia eläinkaupasta.

    • RakastanKotiloita

      oon kuullu , että voi antaa kananmunan kuoriaki :D? mutta miltä osastolta ne seepiansuomut löytyy?

      • Pikku Kotilo

        Joissain lähteissä sanotaan kananmunankuorenkin käyvän, mutta olen lukenut myös, että kotilot eivät saa siitä paljon mitään irti ja kalkki siitä ei imeydy. Eli ainakin minusta seepiansuomu on turvallisempi. Kannattaa kysyä eläinkaupan myyjältä, missä suomuja kyseisestä kaupasta löytyy. Ja tässä vielä kuva, millaisia ne ovat:
        http://farm6.static.flickr.com/5091/5475765724_424b4f2c2c.jpg


    • kotilo12

      ruokkimisesta:riipuumikä laji yleensä minä ainakin ruokin ne iltaisin ja vaihdan huonot ruuat pois!!!

      • Kotilo128

        Kanan munan kuori ei sitte oikeesti tehoo oon lehtiksille koittanu!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      120
      5272
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4970
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4427
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3988
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      68
      3299
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3271
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe