Duo-korttipeli (mistä voisi löytää)

dontpanic

Oletteko ketkään kuulleet kyseisestä pelistä ja tiedättekö mistä sen voisi löytää?

Kyseessä on hauska korttipeli, jossa korteilla on kolme tunnuspiirrettä: väri (punainen, sininen, keltainen, vihreä), kuvio (ympyrä, kolmio, neliö, risti) ja numero (1, 2, 3, 4). Lisäksi on jokerikortteja, joilla on vain yksi tunnuspiirre.

Alussa kaikille jaetaan käteen 7 korttia ja pöytään avataan kaksi korttia, joiden päälle aletaan pelaamaan. Pelaajan on laitettava jompaankumpaan pakkaan kortti, jossa kaksi tunnusmerkkiä on samoja pakassa päällimmäisenä olevan kortin kanssa. Kortteja voi laittaa niin monta kerrallaan kuin haluaa, jos ne vain sopivat toistensa päälle (kuitenkin vain yhteen pakkaan). Jos ei pysty laittamaan yhtään korttia, täytyy nostopakasta nostaa yksi kortti käteen. Jokerikortin voi laittaa, jos siinä oleva tunnusmerkki (väri, numero tai kuvio) täyttyy.

Kierros loppuu, kun joltain loppuvat kortit. Hän saa jokaisesta muiden pelaajien kortista yhden pisteen. Peliä pelataan niin monta kierrosta, kuin (pelaajien määrästä riippuen) jollakin on 10, 15 tai 20 pistettä ja hänestä tulee voittaja.

Pelissä on myös ns. superjokeri-kortteja, jotka voidaan ottaa peliin mukaan jos halutaan pelistä nopeampi. Ne käyvät mihin vain ja niiden päälle voi laittaa mitä vain.

Mutta siis, pelasin tälläistä peliä kaverilla ja hän on löytänyt sen kirpputorilta. Tahtoisin itsekin kyseisen pelin. Mistähän sen voisi löytää pääkaupunkiseudulta? Kaikki vinkit tervetulleita.

Netistä ei googlaamalla löytynyt suomenkielisiltä sivuilta mitään.

1

1757

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. 32
      635
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe