Duo-korttipeli (mistä voisi löytää)

dontpanic

Oletteko ketkään kuulleet kyseisestä pelistä ja tiedättekö mistä sen voisi löytää?

Kyseessä on hauska korttipeli, jossa korteilla on kolme tunnuspiirrettä: väri (punainen, sininen, keltainen, vihreä), kuvio (ympyrä, kolmio, neliö, risti) ja numero (1, 2, 3, 4). Lisäksi on jokerikortteja, joilla on vain yksi tunnuspiirre.

Alussa kaikille jaetaan käteen 7 korttia ja pöytään avataan kaksi korttia, joiden päälle aletaan pelaamaan. Pelaajan on laitettava jompaankumpaan pakkaan kortti, jossa kaksi tunnusmerkkiä on samoja pakassa päällimmäisenä olevan kortin kanssa. Kortteja voi laittaa niin monta kerrallaan kuin haluaa, jos ne vain sopivat toistensa päälle (kuitenkin vain yhteen pakkaan). Jos ei pysty laittamaan yhtään korttia, täytyy nostopakasta nostaa yksi kortti käteen. Jokerikortin voi laittaa, jos siinä oleva tunnusmerkki (väri, numero tai kuvio) täyttyy.

Kierros loppuu, kun joltain loppuvat kortit. Hän saa jokaisesta muiden pelaajien kortista yhden pisteen. Peliä pelataan niin monta kierrosta, kuin (pelaajien määrästä riippuen) jollakin on 10, 15 tai 20 pistettä ja hänestä tulee voittaja.

Pelissä on myös ns. superjokeri-kortteja, jotka voidaan ottaa peliin mukaan jos halutaan pelistä nopeampi. Ne käyvät mihin vain ja niiden päälle voi laittaa mitä vain.

Mutta siis, pelasin tälläistä peliä kaverilla ja hän on löytänyt sen kirpputorilta. Tahtoisin itsekin kyseisen pelin. Mistähän sen voisi löytää pääkaupunkiseudulta? Kaikki vinkit tervetulleita.

Netistä ei googlaamalla löytynyt suomenkielisiltä sivuilta mitään.

1

1499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1994
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe