Mistä näitä sikiää?

Riittää jo!

Pari kuukautta meni ettei mainosviestejä tullut, mutta nyt taas on alkanut iltaisin puhelin piippaamaan. Toistaiseksi ei yhtään huijausviestiä.

Toissapäivänä tuli vaan viesti "Viel", ei numeroa, lähettäjänä iphone5.

Tänään "Suorita kysely voita iPhone! http://www.applekysely.com" numerosta 173331. Mapelin sivuilta numerolle ei löydy omistajaa.

Kaikki mahdolliset estot on hankittu puhelimeen ja sähköisen suoramarkkinoinnin kieltoja lähetetty bulkkifirmalle, mutta taas tätä! Ei helvetti että alkaa pientä ihmistä ottaa aivoon. Pitää kai vaihtaa numeroa. Se taitaa olla maksullista, mutta pieni hinta jos saa vitutuksen loppumaan.

Miksei mikään operaattori tai muu taho tee tälle asialle mitään? Koko ajan saa olla kyttäämässä puheluerittelyä huijausten varalta.

4

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 173331

      Vastaavanlaista viestiä tuli 173331 numerosta. Tekstinä vaan SUORITA, ei muuta.

    • Kalle K
    • auttaisko jos

      vaihtaa kokonaan puhelinnumeron ja liittymän.
      Vois alkaa operaattorit kilpailemaan sillä, että tällaisia ei tulisi !

    • miten poisss?

      mullekin on ruvennuut tuleen noita applekyselyjä -.-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      129
      1538
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1441
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1243
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      55
      1190
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1014
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      991
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      198
      986
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      935
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      840
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      838
    Aihe