Serrapeptiinin vaikutukset

F Mammae

Onko kenelläkään tietoa tai henkilökohtaista kokemusta siitä, auttaako serrapeptiini tuhoamaan/vähentämään fibroadenooman sidekudosta?

10

8555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole olemassa

      sellaista ainetta kuin serrapeptiini.

    • Kokeilija

      Oletko aloittanut kokeilemaan tuotetta? Itse sairastan keuhkosairautta ja aloitin Serrapeptaasi valmisteen kolme viikkoa sitten. Kaikki oireet tulivat jo toisen kapselin jälkeen täysillä päälle. Ajattelin kuitenkin jatkaa ja nyt menen kolmannen viikon loppua. Oireet olivat välillä todella pahoja ja pelkäsin että kaikki alkaa uudelleen. Nyt oireet alkaa vähenemään ja limakin keuhkoista on muuttunut vihreästä valkoiseksi. Olen lukenut jostakin että ensin oireet menee pahemmaksi ja sitten alkaa paraneminen. Ehkäpä tässä on sitten nyt niin. Sen näkee varmasti sitten. Ihoon tuote on vaikuttanut selvästi, se on parempi. Ja vaikkain minulla on ollut turhia oireita Serrapeptaasin käytöstä, koen sen silti vaikuttaneen yleisesti niin että jaksan paremmin. Mielenkiintoista katsoa mihin tämä johtaa?

    • Kokeiltu on

      Ainakin poistaa hyvin ylimääräisiä eritteitä keuhkoista...

    • Ei toimi.

      Kolme kuukautta syönyt tupla-annostuksella. Senhän pitäisi poistaa haitalliset kolesterolikertymät suonista, mutta MYÖS iholla olevat arvet ja kolesterolikertymät. Minun arpeni ja kertymäni eivät ole lähteneet iholta mihinkään, eivät edes pienentyneet.

      • kokeiltu on

        Mikä sun "ei toimi" syömäsi kapselin vahvuus oli?


      • Ei toimi.
        kokeiltu on kirjoitti:

        Mikä sun "ei toimi" syömäsi kapselin vahvuus oli?

        100 000 yksikköä (kukaan ei muuten tunnu tietävän, mitä ne yksiköt ovat). Naturamedian kamaa. Jenkkiläisellä serrapeptaasiin erikoistuneella sivulla tutkija suositteli ottamaan tupla-annostuksia siihen nähden, mitä suositellaan purkkien kyljissä, joihinkin vaivoihin jopa tripla-annostuksia..


      • Jotain vaikutusta
        Ei toimi. kirjoitti:

        100 000 yksikköä (kukaan ei muuten tunnu tietävän, mitä ne yksiköt ovat). Naturamedian kamaa. Jenkkiläisellä serrapeptaasiin erikoistuneella sivulla tutkija suositteli ottamaan tupla-annostuksia siihen nähden, mitä suositellaan purkkien kyljissä, joihinkin vaivoihin jopa tripla-annostuksia..

        Ei serrapeptaasi poista arpia, niitä ei poista mikään. Mutta arpien muoto saattaa muuttua, pienentyä, jos siinä on paljon arpikudosta. Aivan lyhyellä ajalla sellasita ei tapahdu.

        Itselläni pieni ihmeellinen "arpikohouma" iholla sileni, mutta en syönyt serrapeptaasia siihen, vaan kokeilin niveliin, huomasin vain tuon pienen vaikutuksen myöhemmin.


      • miessssssssssssssssssss

        multa hävisi kaikki luomet iholta kun aloin käyttää serrapeptaasia


      • Anonyymi
        miessssssssssssssssssss kirjoitti:

        multa hävisi kaikki luomet iholta kun aloin käyttää serrapeptaasia

        Oikeesti🤔? Kauan käytit?


    • ehe-ehe

      Serrapeptaasi (serratiopeptaasi) on proteiineja pilkkova entsyymi, jota tuotetaan silkkitoukan suolessa esiintyvän Serratia marcescences-nimisen bakteerin avulla [(1)]. Suun kautta käytettynä serrapeptaasin on uskottu vähentävän infektioihin ja traumoihin liittyvää tulehdusta annoksina 5-10 mg kolme kertaa vuorokaudessa [(1)],[(2)],[(3)],[(4)],[(5)],[(6)]. Myös paikallisesti annosteltavia valmisteita on saatavilla [(1)]. Serrapeptaasi on proteiini ja sitä sisältävät valmisteet ovat tyypillisesti valmistemuodoltaan päällystettyjä, suolistoliukoisia tabletteja, jolla yritetään estää proteiinirakenteen hajoaminen mahan alhaisen pH:n vaikutuksesta [(1)]. Serrapeptaasivalmisteiden farmakokinetiikasta ei ole laadukkaita julkaisuja eikä tiedetä pääseekö kyseistä entsyymiä systeemiseen verenkiertoon suun kautta annostelun jälkeen.

      Muutaman satunnaistetun kontrolloidun tutkimuksen mukaan serrapeptaasilla voi olla analgeettista ja turvotusta lieventävää vaikutusta [(2)],[(3)],[(5)],[(7)], mutta näyttö on toistaiseksi riittämätöntä. Lisää laadukkaita tutkimuksia (sekä plasebokontrolloituja että aktiivisen kontrollin sisältäviä) tarvitaan ennen kuin on mahdollista arvioida onko serrapeptaasilla väitetyn kaltaista kipua ja turvotusta lievittävää vaikutusta. Lisäksi serrapeptaasin farmakokinetiikka, erityisesti sen hyötyosuus suun kautta annostelun jälkeen tulee selvittää.

      Kirjallisuusviitteet:
      [1] Nirale NM, Menon MD. Topical formulations of serratiopeptidase: development and pharmacodynamic evaluation. Indian J Pharm Sci 2010 Jan;72(1):65-71(PubMed Id: 20582192)
      [2] Tachibana M, Mizukoshi O, Harada Y, Kawamoto K, Nakai Y. A multi-centre, double-blind study of serrapeptase versus placebo in post-antrotomy buccal swelling. Pharmatherapeutica 1984;3(8):526-30(PubMed Id: 6366808)
      [3] Kee WH, Tan SL, Lee V, Salmon YM. The treatment of breast engorgement with Serrapeptase (Danzen): a randomised double-blind controlled trial. Singapore Med J 1989 Feb;30(1):48-54(PubMed Id: 2688125)
      [4] Nakamura S, Hashimoto Y, Mikami M, Yamanaka E, Soma T, Hino M, Azuma A, Kudoh S. Effect of the proteolytic enzyme serrapeptase in patients with chronic airway disease. Respirology 2003 Sep;8(3):316-20(PubMed Id: 12911824)
      [5] Al-Khateeb TH, Nusair Y. Effect of the proteolytic enzyme serrapeptase on swelling, pain and trismus after surgical extraction of mandibular third molars. Int J Oral Maxillofac Surg 2008 Mar;37(3):264-8(PubMed Id: 18272344)
      [6] Chopra D, Rehan HS, Mehra P, Kakkar AK. A randomized, double-blind, placebo-controlled study comparing the efficacy and safety of paracetamol, serratiopeptidase, ibuprofen and betamethasone using the dental impaction pain model. Int J Oral Maxillofac Surg 2009 Apr;38(4):350-5(PubMed Id: 19168326)
      [7] Mazzone A, Catalani M, Costanzo M, Drusian A, Mandoli A, Russo S, Guarini E, Vesperini G. Evaluation of Serratia peptidase in acute or chronic inflammation of otorhinolaryngology pathology: a multicentre, double-blind, randomized trial versus placebo. J Int Med Res 1990 Sep-Oct;18(5):379-88(PubMed Id: 2257960)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3797
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3079
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2834
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2582
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2403
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1818
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1185
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1119
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1079
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      77
      1071
    Aihe