Olemme lähdössä Sharmiin. Varmasti tulee tilanteita, joissa olisi mukava jättää tippiä. Mitä valuuttaa paikalliset mahtaisivat mieluiten itse ottaa vastaan? Olisiko helpompi jos antaisin paikallista valuuttaa vai ottavatko mieluummin euroja?
Kiitos jos joku kokeneempi matkaaja osaisi neuvoa.
Mitä valuuttaa tipeiksi?
7
452
Vastaukset
- Matkaaja.
Egyptin punta on aina käypää, myös jenkkitaalat ja eurot kelpaavat. Israelin sekeleitä en menisi tarjoamaan, mutta olettaisin niidenkin kelpaavan.
- fjdsköa
Heille on kaikkein helpointa, jos annat Egyptin puntia. Mutta niiden puutteessa eurotkin käy kyllä, mutta muista kertoa siinä tilanteessa, että tämä on sitten euro, koska yksi Egyptin punta näyttää ihan eurokolikolta, mutta arvo on tietenkin ihan eri.
- again6
olemme lähdössä 6. kerran egyptiin. edellisten reissujen perusteella voin sanoa, että egyptin puntaa viimeiseksi haluavat, dollari on mieluisin. sillä saa myös parhaat "alennukset" kaupankäynnissä, egyptin punnilla maksaa eniten..
- Kitsas mutta honest
Huom! Tippiä ei tarvitse antaa koskaan. Hinnan kuuluu olla hinnastossa sellaisenaan, tippi on ekstraa ja itse en sitä jättäisi. Enhän luultavasti nää tippiä saanutta tyyppiä enää koskaan turistireissuni jälkeen. jyrkkä ei tipeille, laittakoot suoraan hinnan sitten korkeammaksi, ettei tartte juomarahoja odotella.
- ei tippiä
suomessakaan jätetä tippiä, tai virossa, tai ruotsissa tai...
- !!!
Sulla taitaa olla paha aukko sivistyksessä, jopa pohjoismaissakin jätetään tippiä hyvästä palvelusta/ruoasta ellei ole tosiaan niin idiootti kuin sinä joka ei ymmärrä sitä jättää! Huh huh...
- Egyptinjoulu
Niiden kulttuuriin kuuluu tipit, vähän sama kuin ostaisi suomessa tölkkiä missä ei ole panttia sis hintaan. Yleensä 1 punta riittää tai heittelee piastereita sieltä pussin perältä. jos palvelu oikeasti hyvää niin sitten enemmän ja kehut ei tee haittaa vaikka tyrkkyjä ihmisiä aluksi ovatkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1197041KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4046753Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693413Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521302976Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092564Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432124- 1251864
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211727Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821397- 741287