Kysyn kahdesta eri kuvasta ja niiden kokojen muuttamisesta. Word 2012 käytössäni.
.vmf kuva 150 x 184 joka liitetään dokumenttiin 4 cm levyisenä ja kuvan suhteet säilyttäen.
.jpeg-kuva 3648 x 2736
Miten saan kuvan pysymään kirkkaana ja terävänä. Mihin tallennusmuotoon se kantsii laittaa.
Tekstinkäsittely tehtävä:
Kuva liitetään dokumenttiin ja kuvan pitää olla 10 cm leveä ja säilyttää alkuperäisen kuvan suhteet. Huomaa, että voit joutua muuntamaan kuvan eri kuvaformaattiin.
Myös sama kuva: Koko sivun leveyisenä A4 ja kuvan on oltava terävä.Kuvan pitää säilyttää alkuperäisen kuvan suhteet.
Minulla kuvat ovat Paint ohjelmassa, siellä on kuva koon muuttamien %:na.
Paljon on leveydestä 10 cm prosentteina? Mihin kokoon % muokkaan kuvan?
Ystävällisesti vastauksia odotellen.
Hello
5
247
Vastaukset
- Dol Biong
Menee pelkäksi arvailuksi kun et kerro millä resoluutiolla aiot tulostaa dokumentin. Mutta tässäpä ensimmäisiä arvauksia:
.vmf kuva 150 x 184 joka liitetään dokumenttiin 4 cm levyisenä ja kuvan suhteet säilyttäen.
– tuossa ei riittäne dataa kuin 1,5 cm levyiseen kuvaan jos tulostat esim 300 ppi resoluutiosta
.jpeg-kuva 3648 x 2736
Miten saan kuvan pysymään kirkkaana ja terävänä.
– kuvan kirkkaus on enempi henkimaailman kysymys, mutta säädä RGB:n tumma pää arvoon 4% ja vaalea pää arvoon 96%
– terävyys näyttää alkuperäistä paremmalta kun kuva pienennetään. Se mitä näet näytöllä ei ole kuvan terävyys vaan näytön asetukset/ominaisuus.
Mihin tallennusmuotoon se kantsii laittaa.
– 8 bittinen RGB/Tiff riittää hyvin
Tekstinkäsittely tehtävä:
Kuva liitetään dokumenttiin ja kuvan pitää olla 10 cm leveä ja säilyttää alkuperäisen kuvan suhteet.
– jos oletetaan, että tarvitset 300 ppi niin 1181x760 on sopiva koko
Huomaa, että voit joutua muuntamaan kuvan eri kuvaformaattiin.
— no en huomaa enkä ymmärrä syytä. Tallennusformaatin muuttaminen huonontaa kuvaa.
Myös sama kuva: Koko sivun leveyisenä A4 ja kuvan on oltava terävä.Kuvan pitää säilyttää alkuperäisen kuvan suhteet.
– jos tuo A4 on pystyssä niin sivun leveys on 21 cm siihen sopii 2480x1595 -kokoinen kuva (300ppi)
Paljon on leveydestä 10 cm prosentteina? Mihin kokoon % muokkaan kuvan?
– 10cm/300ppi:n leveys on 1181 pix
1181 on n. 32,4 % luvusta 3648
– 21cm/300ppi leveys on 2480 pix
2480 on n. 68 % luvusta 3648 - kqfjh
Minulla ei ole Wordia, joten en voi kokeilla, mutta Open officessa toimii näin.
Liitäkuva dokumenttiin. Valitse liitetty kuva ja oikealla hiirenpainikkeella kuvaa näpäyttäen avautuvasta valikosta valitaan "kuva".
Avautuvassa ikkunassa ruksataan kohta "säilytä mittasuhteet" ja sitten annetaan kuvalle numeerisesti leveys 10 cm. Korkeus tulee automaattisesti ja homma on siinä. Sama .vmf kuvalle.
.vmf kuva lienee skaalattava klipart. Valokuvana siitä ei saa kovin hyvää nelisenttistä.
Jpeg on alkuperäinen .jpg tiedostopääte, mutta Windows tykkää vain kolmikirjaimisista päätteistä. On siis kyse samasta tiedostomuodosta.
Jos .jpeg kuva ei jostain syystä suoraan toimi Wordissa, niin talleta se joko .jpg tai tiff-muotoon.
Muussa tapauksessa sille ei kannata tehdä mitään.
Kuva vain avataan kuvankäsittelyohjelmalla ja talletetaan uusi tiedostomuoto määräten. Ei pakkausta.
Todennäköisesti kuvaa ei ole tarkoitus mitenkään muokata.- skaalattava klipart
Mitä aloittaja kysyi?
- ljkkfkj
skaalattava klipart kirjoitti:
Mitä aloittaja kysyi?
Alkuperäinen kysyjä lienee kirjoittanut tiedostopäätteen väärin ja se pitäisi olla .wmf, windows meta file.
"Windows Metafile (WMF) is a graphics file format on Microsoft Windows systems, originally designed in the 1990s."
Niin siis skaalattava Clipart, jollaisia MS-documentteihin tungetaan tilantäytteeksi.
Kyseessä ei missään nimessä ole tavallinen valokuva, joka hajoaa pikseleiksi, jos sitä yritetään venyttää vaadittuun mittaan. - wmf
ljkkfkj kirjoitti:
Alkuperäinen kysyjä lienee kirjoittanut tiedostopäätteen väärin ja se pitäisi olla .wmf, windows meta file.
"Windows Metafile (WMF) is a graphics file format on Microsoft Windows systems, originally designed in the 1990s."
Niin siis skaalattava Clipart, jollaisia MS-documentteihin tungetaan tilantäytteeksi.
Kyseessä ei missään nimessä ole tavallinen valokuva, joka hajoaa pikseleiksi, jos sitä yritetään venyttää vaadittuun mittaan.Se ei ole valokuva lainkaan vaan piirros joka on vektorigrafiikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4187316Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai926126Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2065594Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi894339Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse654044Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r213612Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673568Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta943523Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava203470HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok703469