Olen huomannut että kuuloni on heikentynyt vuosien saatossa. Jos joku ystävistäni soittaa puhelimella, en aina kuule hänen kaikkia sanoja. Sama homma jos ollaan jossain meluisassa paikassa - kaikki sanat eivät erotu.
Onkin mahdollista että jossain vaiheessa elämääni tarvitsen kuulokojeen. Kuulokojeen hankinta vähän pelottaa, koska en tiedä miten työnantajat suhtautuvat siihen (olen asiakaspalvelualalla). Samalla mietin miten lähimmät ystäväni suhtautuvat asiaan.
Kuulokojeiden lisäksi, huonoa kuuloa voidaan toki hoitaa myös leikkauksilla. Käsittääkseni näitä leikkauksia kuitenkin tehdään vain, kun kuulo on lähes olematon. Leikkausten onnistumisista minulla ei ole mitään tietoa.
Tiedustelisinkin, että onko olemassa mitään muita keinoja kuulon parantamiseen kuin kuulokojeet tai leikkaukset? Tai onko kenties lähitulevaisuudessa tulossa jotain muita vaihtoehtoja?
Kuulon kehittäminen ilman kuulojoetta
3
227
Vastaukset
- kio
Ei muuta kuin aika varaamaan lääkärille ja kuulokokeisiin.
Ei silmälasipäisiäkään missata työpaikoilla. - Kuuloton
Leikkaus tulee kyseeseen, jos on joku sellainen sairaus, joka voidaan leikkauksella hoitaa. Vanhemmiten kuulo heikkenee tai "muuttuu", kuten minulla (ks. juttuni toisaalla), eikä leikkaus usein tule kyseeseen. Käytän kuulolaitteita. Ne ovat nykyisin hyvin huomaamattomia. Useimmat eivät edes huomaa, että minulla on laitteet. Ongelma on laitteiden hinta, ellet pääse hankkimaan julkisella sektorilla. Siellä taas laitteiden taso on kuulemma heikompi.
- Ap.
Minkälainen laite sinulla sitten on? Voitko heittää tähän laitteen nimeä? Minkä hintaisia tämmöiset laitteet sitten ovat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191712
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991548Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy381021Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29909Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38871Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50836Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43778Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37770Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37740