Olen huomannut että kuuloni on heikentynyt vuosien saatossa. Jos joku ystävistäni soittaa puhelimella, en aina kuule hänen kaikkia sanoja. Sama homma jos ollaan jossain meluisassa paikassa - kaikki sanat eivät erotu.
Onkin mahdollista että jossain vaiheessa elämääni tarvitsen kuulokojeen. Kuulokojeen hankinta vähän pelottaa, koska en tiedä miten työnantajat suhtautuvat siihen (olen asiakaspalvelualalla). Samalla mietin miten lähimmät ystäväni suhtautuvat asiaan.
Kuulokojeiden lisäksi, huonoa kuuloa voidaan toki hoitaa myös leikkauksilla. Käsittääkseni näitä leikkauksia kuitenkin tehdään vain, kun kuulo on lähes olematon. Leikkausten onnistumisista minulla ei ole mitään tietoa.
Tiedustelisinkin, että onko olemassa mitään muita keinoja kuulon parantamiseen kuin kuulokojeet tai leikkaukset? Tai onko kenties lähitulevaisuudessa tulossa jotain muita vaihtoehtoja?
Kuulon kehittäminen ilman kuulojoetta
3
229
Vastaukset
- kio
Ei muuta kuin aika varaamaan lääkärille ja kuulokokeisiin.
Ei silmälasipäisiäkään missata työpaikoilla. - Kuuloton
Leikkaus tulee kyseeseen, jos on joku sellainen sairaus, joka voidaan leikkauksella hoitaa. Vanhemmiten kuulo heikkenee tai "muuttuu", kuten minulla (ks. juttuni toisaalla), eikä leikkaus usein tule kyseeseen. Käytän kuulolaitteita. Ne ovat nykyisin hyvin huomaamattomia. Useimmat eivät edes huomaa, että minulla on laitteet. Ongelma on laitteiden hinta, ellet pääse hankkimaan julkisella sektorilla. Siellä taas laitteiden taso on kuulemma heikompi.
- Ap.
Minkälainen laite sinulla sitten on? Voitko heittää tähän laitteen nimeä? Minkä hintaisia tämmöiset laitteet sitten ovat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1054909Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493272Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852999- 811757
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1111368Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku141295Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1141069- 161069
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431027