vw golfin egr tukossa

vepsä2

Ostrin vm 2008 golfin uutena vuoden 2009 puolella, kilometrejä 77 000. Moottorivalon palaessa vein huoltoon ja nyt on arviona se että egr olisi todennäköisesti tukossa ja uuden laitto maksaisi noin 1500. Maksoin nyt tänään vikakoodin katsomisesta ja vikaarvioista 180e Espoossa. Moottorin merkkivalo lopetti palamisen muutaman tunnin jälkeen.

Neuvokaa maallikkoa, miten toimia tästä eteenpäin? Myyjän mukaan karstaa kertyy kun ajelee liian hiljaa... Toisen mukaan tälläistä ongelmaa on jos ajaa kaupungiajoa paljon. Kumpikaan omalla kohdalla ei tosin sovi kuvioon...

10

7617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putki puhdas

      Ainakin youtubessa on näistä ongelmista oikein kuvallisia selvityksiä ja korjausohjeita. Itse tehty puhdistus maksaa vain murto-osan vaihdosta.
      Oletko kokeillut luukuttaa autolla vaikka raskas perävaunu perässä, jos karsta vaikka lähtisi liikkelle, kun kone ja putkistot oikein kunnolla kuumenee.

    • körö körö kirkkoon..

      Siis täh!!! Vikakoodin katsominen ja arvio 180€? Ohoh. Toisella merkillä sama homma 0 €.

      Mutta karstaa kertyy jos köröttelee, se pitää paikkansa. Ei muutaku välillä motarille..

      • ja reellä takaisin

        älä nyt enää käytä kyseistä liikettä auton korjauksessa, rahastavat ihan törkeästi. Ei egr- venttiilin vaihto maksa tuollaisia summia. Venttiilin hinta 200-400 € autosta riippuen. Tosin jos on yhtä avunto toimintaa kuin Lahden merrkiliikkeesä niin kyllähän siitä hintaa kertyy. Ihmettelivät Transportterin hehkunmerkkivalon vilkkumista 3 päivää, kun eivät uskoneet että katsovat egr-venttiilin, onneksi meni takuuseen.


    • Poista se
    • Adfhjjikvhikggg

      Ylöätykseksi päästöhuijaus ohjelmoinnin jälkeen vw korjaa ilmaiseksi tämän vian

      • Ashjkikkggg

        Ja auto vm 2013


      • Uudestaanjauudestaan
        Ashjkikkggg kirjoitti:

        Ja auto vm 2013

        Kuinka monta kertaa? Tämähän on tyyppivika.


    • voi-kauheata

      Automerkkien laaduttomimmalla tekeleellä alkaa tulla kilometrit täyteen. 100000km viimeinen raja. Sen jälkeen paalaamista vaille.
      Taidat Bluffata. Eikö siinä muka ole enemmän vikoja ollut? Täysin epänormaalia Kolinawaagenista , yleensä aikoja sitten tavaton korjaamo ralli alkanut ja rahaa palanut vähintään kymppi tonni.

    • Anonyymi

      Poika vaihdatti passattiin VM 2003, erg venttiilin, hinta 210 euroo, ventiili oli 115, työn osuus loput.

    • Anonyymi

      Kaikissa sakemanneissa vaivaa kyseinen vika...audit, bemarit, mersut, opelit, skodat. Hiljainen ajelu kaupungissa karstoittaa joten välillä motarille puhdistaa kuten itse teen tai sit vaan pienemmällä vaihteella vartti kunnon kieroksilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      54
      7762
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7374
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      171
      6921
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6752
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      42
      5761
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5720
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5476
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3185
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      886
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      865
    Aihe