Onko tietoa kyseisestä firmasta?
Omistuspohja ilmeisesti nykyään Virolainen.
Mikä on firman tilanne, kannattaako lähettää hakemusta?
Nortal / CCC
14
6260
Vastaukset
- hulaboi
en usko että kannattaa
http://yle.fi/uutiset/ohjelmistotoimittaja_nortal_aloitti_yt-neuvottelut/6344532 - cccaaabbb
Jaaha että tällä linjalla tuokin yritys.
Jätän oman onnensa vietäväksi. - sjdkljadlajl
Eikö tuo CCC ollut jo 90-luvulta lähtien jatkuvasti taloudellisesti kusessa?
Mikä firmaa vaivaa kun businesta ei osata tehdä?- cybelius
Ainakin useampi vuosi sitten kaikki ansaittu raha haaskattiin talon omien ohjelmistotuotteiden tekemiseen. Näistä ei sitten koskaan mitään uutta rahasampoa syntynyt. Silloin firman vaivana taisi olla omistaja, jonka sana oli laki? Kuitenkin talossa oli tiimejä jotka vuodesta vuoteen tekivät kovaa tulosta.
- CapsLock
Yt:t lomautukset ja irtisanomiset jatkuvat kuten entisessä toiminimessä CCC.
- Nortal
Maine on erittäin huono, ei omaa kokemusta mutta välttäisin.
- entinen_ccclainen
Omaa kokemusta on. Varmasti hyvä paikka, ja mielenkiintoisia hommia. Palkka ei ihan kilpailijoiden tasolla, mutta pitkiä projekjeja jos niihin kiinni pääsee. YT:t ollet arkipäivää sitten vuoden 2006 tms, jolloin Nokia-toiminta ajettiin alas - ilmeisesti markkinaa ei ole saatu vallattua edes myymällä Viroon koko firma.
- Hokkus Pokkus
Täällä myös omaa kokemusta. Hyvä paikka - porukka mukavaa, mielenkiintoisia projekteja (voi oikeasti itse myös vaikuttaa missä haluaisi toimia), palkka oli kilpailukykyinen luullakseni muillakin, mutta vaati toki oma-aloitteisia tarkistuksia kuten pääsääntöisesti muissakin IT-firmoissa, joissa olen työskennellyt. Ja tiedoksi, että jos meinaa palkkansa aina pitää samassa talossa "kilpailukykyisenä" niin kuka sitä sinulle tarjoaa? Tee töitä, osoita olevasi katsomasi palkan arvoinen ja esitä toiveesi.
- Hokkusta Potkusta
Hokkus Pokkusta vaan, sellaista kuulin entiseltä työkaverilta että taas "palkkasi arvoinen" työpaikka taikoo uudet yt:t.
- Lataaja1111
Jotain vastuuta pitäisi firmankin ottaa kun henkilö rekrytoidaan.
Ei tuollainen sisään ja ulos veks-meininki tule pidemmän päälle kuin osumaan firman omaan nilkkaan. Maine kaikuu kauas ja hyvin helposti.
- JussiH2
Kummallisinta on että nämä viimeiset YT:t kohdistuvat julkishallinnon yksikköön ja muutamaa päivää aikaisemmin sama yksikkö voitti koko yrityksen kaikkien aikojen suurimman diilin, verottajan järjestelmien uusimisen. Diilin arvo yli 200M euroa. Halutaan varmaan saada epäkuranttia porukkaa ulos.
- Jussi6699
Huhut kertovat, että taas yt-neuvotellaan. Samaan aikaan palkataan uusia samaan konttoriin.
- KatsoinVierestä
Nortalilla on vuodessa keskimäärin kahdet yt:t. Ne joita ei eroteta ovat lomautettuina yleensä 3 kuukautta. Kun vuoteen osuu kaksi 3 kk:n lomautusta eli puolet vuodesta lomautettuna niin ei tuolla tyylillä elä ketään.
Lisäksi etenkin johtohenkilöstöstä erotetaan aivan äkkipikaisesti ihan asiallisia johtohenkilöitäkin pois. En tiedä onko omistajan aikaansaannosta vai kenenkä.
Mutta homma ei tule koskaan toimimaan tuolla tavalla. - Anonyymi
KatsoinVierestä kirjoitti:
Nortalilla on vuodessa keskimäärin kahdet yt:t. Ne joita ei eroteta ovat lomautettuina yleensä 3 kuukautta. Kun vuoteen osuu kaksi 3 kk:n lomautusta eli puolet vuodesta lomautettuna niin ei tuolla tyylillä elä ketään.
Lisäksi etenkin johtohenkilöstöstä erotetaan aivan äkkipikaisesti ihan asiallisia johtohenkilöitäkin pois. En tiedä onko omistajan aikaansaannosta vai kenenkä.
Mutta homma ei tule koskaan toimimaan tuolla tavalla.Sama jatkuu edelleen. Itä-eurooppalainen It-talo, jossa olet kirjaimellisesti tuotantoväline. Välttäkää ja suosikaa kotimaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622483Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait251889Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies99870Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka305865Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738