Kaatuuko unelma vaihtarivuodesta lävistyksiin?

Crystal

Tyttäreni on jo pitkään halunnut vaihto-oppilaaksi ja asia olisi ajankohtainen nyt tulevalla kaudella 2013-2014. Koska emme ole erityisen varakkaita, päädyimme hakemaan vuosivaihtoon Rotaryn kautta. Tytär kirjoitti vapaamuotoisen hakemuksen ja liitti lähetykseen mukaan myös kuvansa. Hän sai bumerangina vastauksen piirin puheenjohtajalta että "lävistykset ovat kiellettyjä".

Onko näin kaikkien vaihtoa järjestävien tahojen kanssa vai onko tämä joku rotarien oma sääntö? Olen valtavan hämentynyt ja tuntuu äärimmäisen epäreilulta että unelma vaihtarivuodesta kaatuisi siihen että on tullut hankkineeksi lävistyksiä eikä ole niistä halukas luopumaan. Kaatuiko koko hanke nyt tähän?

Onko kenelläkään tietoa / kokemuksia? Ihan oikeasti, koska netistä kyllä löytyy juttua että siellä tai täällä saattavat aiheuttaa pahennusta tai joku tietty koulu on käskenyt ottaa ne pois tms. Mutta noin niinkuin yleisesti.

10

778

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Negat. signaali

      Eri maissa suhtaudutaan hieman eri tavoin lävistyksiin ja tatuointeihin.
      Ikävä todeta, mutta varsin usein ne antavat negatiivisen signaalin. Esim. Japanissa ei ole mitään asiaa yleisiin kylpylöihin, jos on tatuointi!
      Vaihto-oppilasjärjestöt kieltävät ehdottomasti tatuointien ja lävistysten hankkimisen ennen vaihtoon lähtöä ja sen aikana, joten siitä voisi päätellä jotain.
      On ymmärrettävää, että Rotarien kaltainen järjestö erityisesti karsastaa lävistyksiä ja tatuointeja.

      • o_O

        Japanissa ei ole mitään asiaa vaihto-oppilaaksi alle yliopistotason, jos on tatutointeja, lävistyksiä (ml. korvakorut) tai vaikkapa (luonnottomaksi)värjätyt hiukset. Yläaste- ja lukiotasolla ovat satavarmasti kiellettyjä.


    • korvikset

      Eiväthän korvakorut kuulu noihin kiellettyihin lävistyksiin?:O vai eikö niitäkään saa olla?

      • Vaihtarin iskä

        Ei meidän tytön korvikset haitanneet noin sinällään... Kouluissa saattaa olla niihin liittyviä rajoitteita - kerran tyttö sai huomautuksen (katolinen koulu), kun korvikset olivat liian isot, mutta pienet sai kuitenkin olla.


      • Meikäpoeka

        Japanissa voi valmistautua siihen, ettei osassa kouluista saa olla edes korvakoruja vaan ne pitää ottaa pois. Myös läpinäkyvät korvakorut ovat joissain kouluissa kielletyt joten reiät menevät umpeen.


    • x-vaihtari

      Yleensä lävistykset ovat täysin hyväksyttyjä järjestön taholta, mutta joissain kulttuureissa niitä ei tosiaan katsota ollenkaan nuorille sopiviksi.
      Monet järjestöt, kuten esim. YFU ja AFS tarjoavat stipendejä vaihtareille, ja ainakin YFU:lla on juuri stipendien hakuaika suunittelemallenne vuodelle käynnissä. Stipendien suuruudet noin yleisesti vaihtelevat parista sadoista koko vaihtovuoden kattaviin. Stipendien saantiedellytykset vaihtelevat järjestöittäin, mutta yleisesti ottaen vaihtarin perheen rahatilanne on yksi edellytys stipendin saannille.
      Toki nyt alkaa jo olla erittäin myöhäistä hakea ensi vuodeksi vaihtoon, joten moni maavaihtoehdoista on poissuljettu (esim. Japani, Etelä-Korea, Etelä-Afrikka, Austaralia yms.), mutta jos tyttärenne on hakemassa Jenkkeihin tai Kanadaan, niin paikkoja on vielä taatusti jäljellä.

    • 9+9

      Tuskinpa mitään yleispätevää ohjetta voi sen enempää antaa, kun mitä muissa kirjoituksissa on tullut jo ilmi. On varmasti järjestökohtaisia sääntöjä (hehän pyrkivät tietysti varjelemaan omaa mainettaan ja etuaan), maakohtaisia käytäntöjä ja koulukohtaisia säännöksiä.

      On hyvä pitää mielessä, että mitä tulee koululaisten pukeutumiseen ja ulkoasuun, Suomi on erittäin, ellei jopa poikkeuksellisen, vapaamielinen ja suvaitsevainen maa. Monessa maassa ollaan huomattavasti konservatiivisempia. Jotkin Kauko-Idän maat kuten Etelä-Korea ja Japani ehkä ääriesimerkkeinä Suomelle vastakkaisesta kulttuurista, mutta myös Vapauden Ihmemaassa Yhdysvalloissa voidaan olla paikoitellen hyvinkin tiukkoja sen suhteen, mikä on soveliasta ja mikä ei - etenkin alaikäisten lasten ollessa kyseessä.

      Eipä sillä, ei tällaiset kulttuurien eroavaisuudet koulumaailmaan lopu, sama pätee myös työelämässä. Mitä kansainvälisempi ja tunnetumpi firma, sen tarkempia ollaan työntekijöiden ulkoasusta ja sitä kautta välittyävästä imagosta. Se on asia, joka kannattaa tiedostaa tehdessään valintoja sen suhteen, että ottaako sen tatskan tai lävistyksen, vaiko ei.

    • 1721

      Parasta nyt tottua siihen etta moni tie voi nousta pystyyn lavistyksien takia. Miksi sina et tuota ajatellut kun annoit niihin luvan?

      • Eikös ne korut

        saa otettua pois? Reikä menee umpeen ja kas - vaihtarikelpoinen lähtijä on syntynyt.
        Laittaa sitten uudestaan jos haluaa paluun jälkeen...


    • trolololrt

      ja sitten voi mittiä vaikka sitäkin että kumpi on tärkeempä: ne lävärit vai se vaihtovuosi. eipä taida vaihtoonlähtö olla sit niin suuren suuri kutsumus jos ei koruja haluu sen takii ottaa pois..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      75
      933
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      819
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      784
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      38
      738
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      647
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      629
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      556
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      513
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      46
      512
    11. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      506
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      78
      498
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      38
      457
    15. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      443
    17. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      1
      443
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      436
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      436
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      430
    Aihe