missähän mahtaa olla vika kun terävissä kuopissa pitää kolinaa kuskin puoleinen takapää corolla 98 aj.88 tkm.
Iskarin yläpää on kumminkin ok.
iskarit ns.koiranluut on vaihdettu 1,5 v sitten
corollan viat
9
6805
Vastaukset
- tojo
Vika on siinä, että kaulassa on Toyotan logo. Tiedän nämä paskat kokemuksesta. Erehdyin ostamaan muutama vuosi sitten Carinan kuin työkaverit kehuivat sitä maasta taivaaseen. Kaikki meni hyvin siihen saakka kun auto oli noin 1 kk ikäinen. Sen jälkeen auto ei tervettä päivää nähnyt. Tässä tärkeimmät: ruiskun boxi vaihdettu 2 kertaa, kaasuläppä, alipaineventtiili, polttoainetankki(ruostui puhki 4 vuodessa), alusta uusittu lähes täysin... Velipoijalla oli samaan aikaan Corolla, samanlainen paska, 9 vuotta vanha auto katkesi kahtia, palkit notkahti ja takaiskarit tuli läpi takakonttiin. Ainoa positiivinen asia oli, että huoltohenkilökunta oli ystävällistä ja palvelualtista, tutlivat kyllä tutuiksi sinä 5 vuotena mitä Toyota mulla oli.
- joto
Kaikki Toyotat voi näköjään haukkua paskaksi kun itse on mennyt ostamaan vanhan Carinan. Moni muukin Carinan ikäinen auto alkaa olla jo huono, merkistä riippumatta. Auton kunto riippuu siitä kuinka sitä on huollettu. Carinaa ei ilmeisesti ollut huollettu, harmi. Olen minäkin paskalla ajanut mutta siinä oli Hondan logo keulalla.
- Tojo
joto kirjoitti:
Kaikki Toyotat voi näköjään haukkua paskaksi kun itse on mennyt ostamaan vanhan Carinan. Moni muukin Carinan ikäinen auto alkaa olla jo huono, merkistä riippumatta. Auton kunto riippuu siitä kuinka sitä on huollettu. Carinaa ei ilmeisesti ollut huollettu, harmi. Olen minäkin paskalla ajanut mutta siinä oli Hondan logo keulalla.
Ostin kyllä carinan uutena, vuonna -95 ja luojan kiitos vaihdoin sen pois -00. Vaihdoin muuten, ironista kyllä Accordiin...
Nyt oon ajanu sillä pian 4 vuotta ja ainoa ongelma on ollut Automaatilaatikon sähkökytkimes, se on vaihdettu, takuuseen kylläkin. - krhm
höpö höpö, älä viitti, kun et oo oikeesti koskaan omistanu toyotaa.
- Carina
krhm kirjoitti:
höpö höpö, älä viitti, kun et oo oikeesti koskaan omistanu toyotaa.
Totuus tuntuu ottavan tojomiehiin aina kovin kipeästi, vaikeahan se on lapsillekkin kun asiat ei mene oman halun mukaan.
- joto
Carina kirjoitti:
Totuus tuntuu ottavan tojomiehiin aina kovin kipeästi, vaikeahan se on lapsillekkin kun asiat ei mene oman halun mukaan.
Täällä olla yksi jos toinenkin välillä vähän piruilemassa. Välillä asiaa, välillä yritetään provosoida. Joskus asiaa, joskus asian vierestä.
Sehän se on keskustelupalstan tarkoitus. - jarkko
Tojo kirjoitti:
Ostin kyllä carinan uutena, vuonna -95 ja luojan kiitos vaihdoin sen pois -00. Vaihdoin muuten, ironista kyllä Accordiin...
Nyt oon ajanu sillä pian 4 vuotta ja ainoa ongelma on ollut Automaatilaatikon sähkökytkimes, se on vaihdettu, takuuseen kylläkin.Sulle taisi sattua niitä ensimmäisiä Englannissa valmistettuja Carinoita..
Ne eivät ole ilonpäiviä pahemmin näyttäneet kenellekkään.
Jaappaninpojan itse tekemät olivat ihan jotain muuta laadultaan - Carina
jarkko kirjoitti:
Sulle taisi sattua niitä ensimmäisiä Englannissa valmistettuja Carinoita..
Ne eivät ole ilonpäiviä pahemmin näyttäneet kenellekkään.
Jaappaninpojan itse tekemät olivat ihan jotain muuta laadultaanEngelsmannihan tuo oli, senkin sain tietää vasta ensimmäisessä takuukorjauksessa missä huoltomies asiasta mainitsi, myyjä ei aikanaan maininnut asiaa. Edellinen Toyota mikä mulla oli oli -90 mallin Carina II 1.6 Xi ja se sentään pysyi liikenteessä enemmän kuin pajalla, vaikka sähköongelmia siinäkin oli ruiskun kans.
- testaaja
joto kirjoitti:
Täällä olla yksi jos toinenkin välillä vähän piruilemassa. Välillä asiaa, välillä yritetään provosoida. Joskus asiaa, joskus asian vierestä.
Sehän se on keskustelupalstan tarkoitus.Niin mikä mahtaisi olla vikana? Tuntuu kuin alusta olisi muutenkin "löysä" ???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399245Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748100Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625895William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542420Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62135Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821775Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201719Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71498Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921494Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401399