Pentu leikkii hiekallaan, mikä neuvoksi?

kattimamma

Mulla on 4 kk:n ikäinen vilkas pentu, juuri se pentueen vilkkain tuli sitten valkattua, mutta kun se myös oppi ensimmäisen laatikolle, ensimmäisenä ruokakupille jne.

Ja se tykkää leikkiä sillä omalla hiekallaan! Sillä on kyllä leluja ja virikkeitä, mutta kun se on kiinnostunut myös siitä hiekasta. Se siis menee laatikon äärellä ja saa siirrettyä sieltä palasia lattialle ja sitten alkaa se futis... Se osaa myös kuljettaa palaset kylppärin puolelta muualle tiloihin.

Käyttämäni hiekka on paakkuuntumatonta. Ensin kokeilin sellaista jauheista, sahanpurumaista, mutta se ei pitänyt kovin hyvin hajua. Vaihdoin sitten sellaiseen kristalliseen, joka piti kyllä hajut, mutta pentuhan ihastui niihin "kristalleihin", joilla se alkoi leikkiä. Se myös söi niitä (vaikka ruokaa on kyllä tarjolla). Nyt kokeilin puuhakehiekkaa, mutta niistä palasista se innostui vielä enemmän.

Pennulla on virikkeitä, mutta se ei ihan automaattisesti esim. kiinnostunut kalliimmasta, raaputusmahdollisuuden tarjoamasta telineestä vaan sen suosikki on kyllä sohva ja emännanjatko. Millä siis ohjata sen mielenkiintoa sen omiin leluihin?

6

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissanminttuspray

      Osta kaupasta esim. Vapaa Valinnasta yms spray-muodossa olevaa kissanminttua jolla voit sprayata raapimapuut,lelut yms. Auttaa takuulla!

    • Kannattaa hommata paakkuuntuvaa hiekkaa. Meillä on käytetty cassiusta; se sitoo hajun, ja paakkuuntunut hiekka on helppo siivota pois. Eikä sitä ei mene hukkaan kuten paakkuuntumatonta.

      Meilläkin kissa (1v) tykkää leikkiä hiekalla, mutta sillä lailla, että se ruopi puolet hiekasta laitojen yli lattialle (Kissa on maine coon, sen verran iso, että kannelliset laatikot olivat liian pieniä ja sen takia oli avolaatikko). Ei käynyt edes tarpeillaan, kaiveli vain hiekat lattialle ja hauskaa näytti olevan.

      Ongelma ratkesi, kun hylkäsimme viralliset kissanlaatikot ja hankimme ison muovilaatikon jonka laitakorkeus on 40cm. Sen reunojen yli kissa ei saanut hiekkaa heiteltyä. Kissalle tuo 40cm ei ole korkeus eikä mikään joten se pääsee laatikolleen edelleen vaivattomasti. Suosittelen! Pysyy talo siistimpänä.

      Kiinnitti huomiota kun sanoit että kissa söi hiekkaansa. Se on usein kalkinpuutteen merkki, joten kannattaa hommata sille kalkkitabletteja. Meillä loppui hiekan syöminen niiden myötä oitis.

      Kissanmintusta huomauttaisin, että kaikki kissat eivät siitä välitä. Ostin tälle omalleni kerran kissanminttupussukan leluksi, ja mikä olikaan tulos: lyhyt nuuskaisu ja kylmä hylkäys.

      Virikkeistä en osaa sanoa mitään rakentavaa, kun meillä on sama ongelma, eli lelut eivät kiinnosta. Oikeastaan ainoa millä se tykkää leikkiä, on narupäinen ratsuraippa mitä ei oikeastaan ollut leluksi tarkoitettu. Annoimme sen kuitenkin kissan käyttöön kun se kerran siihen niin ihastui eikä hevosilla raippaa tarvitakaan. Jahtaamisleikeistä tämä pikkuneiti tykkää, mutta ne vaativat ihmisen aktiivisuutta olla siinä mukana.

      Kiipeilypuuna on haarainen luonnonpuu jonka sille metsästä raahasimme, ja se on suuressa suosiossa. Ei meilläkään välittänyt sellaisesta ostettavasta telineestä, ja luulen sen johtuvan siitä, että sen köysipeitteinen raapimispinta on niin karkea. Luonnonpuu (meillä haapa) on sileämpää ja siihen on selvästikin mieluisampaa terottaa kynsiään. Voi myös johtua siitä, että niissä telineissä tasot ovat niin lähellä toisiaan, että jos kissa haluaa venyttää vartaloaan raapiessaan, siihen ei välttämättä ole tilaa.

      Arvelen myös, että ehkä kissasi raapii mieluummin vaakatasoisia juttuja. Meidän edellinen kissamme ei koskaan oppinut käyttämään pystyjä pintoja, vaan oli aina raapimassa jotakin vaakatasossa olevaa, mieluiten sohvan selkänojaa. Kun tajusimme sen, hankimme sille oman pienen räsymaton lattialle, ja sen jälkeen kissa oli tyytyväinen. Kissa terotti kyntensä mattoon ja jätti sohvan rauhaan. Ehkä sinun kissasi on samanlainen.

      • Kattimamma

        Kiitos vastauksista. Täytyy todella kokeilla paakkuuntuvaakin hiekkaa.

        Tuossa vaakatason raapimisessa saattaa todella olla perää. Kissani nimittäin on mielestäni suht. iso ikäisekseen ja venyy aika mahtavaan mittaan. Hän raapii mielellään sohvaa tai mattoa ja maton suhteen olen ajatellut, että antaa palaa. On vanhahko räsymatto. Pystytasoja, esim. sängyn laitaa se raapaisee ainoastaan silloin, kun haluaa huomiotani;-).

        Kissanminttutabletit esittelin sille ekana kotiintulopäivänä, kun ajattelin niiden lieventävän uutuuden jännitystä, mutta se myös hylkäsi ne. Nuuhkaisi pari kertaa ja suunnilleen perääntyi, nostaen etutassuaan jotenkin nirsoilevasti.

        Pitää tarkistaa myös sen eväät kalkkia silmällä pitäen.


    • Kissoja46

      Voipi olla että kissa kyllästyy hiekalla leikkimään kun vähän kasvaa, meillä kissanpentu (maine coon) pudotteli pöydiltä kuppeja, mukeja ym. ja katseli kun kolahti lattialle. Lopetti sitten mukien pudottelun jossakin vaiheessa.

      Kynsittäväksi voi hankkia jonkun vanhan nojatuolin vaikka ekotorilta tai jostakin.

      Kissa leikkii millä tykkää, vaikeata sitä on opettaa. Omapäisiä ovat.

    • mirrimamma

      Käyttäisin eläinkaupan ihan hienojakoista paakkuuntuvaa kissanhiekkaa.

    • Hei taas, Kattimamma! Kannattaa niitä kalkkitabletteja hankkia joka tapauksessa. Kasvava kissa tarvitsee kalkkia enemmän kuin mitä ruuissa on, riippumatta siitä mitä purkin tai pussin kyljessä lukee. Hiekan syöminen johtuu (eläinlääkrin mukaan) lähes poikkeuksetta kalkin puutteesta, ja varsinkin jos kissasi on isokokoinen ikäisekseen, on riittävä kalkin saaminen varmistettava.

      Hiekan suhteen on yhden tekevää onko se eläinkaupasta vai jostain lähikaupan hyllyltä. Joissakin eläinkaupoissa hiekka saattaa maksaa melkein tuplasti sen mitä tavallisessa kaupassa, eikä välttämättä ole edes yhtä hyvää. Kannattaa kokeilla eri hiekkoja ja vertailla niitä, niin kyllä sieltä sitten löytyy se mikä itselle sopii parhaiten. Ellei pidä yhdestä, käyttää sen loppuun, ja kun aika tulee, niin hommaa sitten jotain muuta. Joissakin hiekoissa paakut hajoavat käsiin kun laatikkoa siivoaa, toisissa ne kestävät paakkuna muutaman tuuman putoamisenkin (=siistimpää ja helpompaa), joten eroja on valtavasti.

      Nauratti se kommenttisi kissasi suhtautumisesta kissanminttuun. Täsmälleen niin meidänkin katti teki! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2246
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1674
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1347
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      128
      1343
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1246
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      64
      1118
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1091
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1037
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      962
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      834
    Aihe