Näyttää Irlanninsusikoiralta, harmaa ja keskikokoinen (paljon pienempi kuin irlanninsusikoira) Tuli vastaa kaupungilla
Mikä koirarotu?
onkotietoo
102080
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
SEKAROTUPISKI=PISKI :=)) :=))
OLISIT KYSYNYT,JOS NOIN UTELIAS OLET......
SEkaROtuPIski
Skotlanninhirvikoira :)
http://koti.mbnet.fi/shkk/
Se on Lurcher tietysti!
http://www.google.fi/imgres?q=lurcher&start=317&hl=fi&sa=X&biw=911&bih=416&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=Pf90wOP9jHQntM:&imgrefurl=http://www.annseward.co.uk/categories/dog-portraits/lurcher-portraits-two-lurchers-dog-portrait/987/&docid=bD2nla_6elcfBM&imgurl=http://www.annseward.co.uk/_pto/lurcher_portraits_-_two_lurchers_-_dog_portrait_l.jpg&w=700&h=458&ei=VB2IUKj6CIyL4gTIwIGQBw&zoom=1&iact=hc&vpx=597&vpy=111&dur=1372&hovh=181&hovw=278&tx=176&ty=176&sig=115192214316476693380&page=26&tbnh=133&tbnw=203&ndsp=12&ved=1t:429,r:24,s:300,i:76
On ne vaan niin hienoja koiria ja erittäin harvinaisia suomessa
Lurcher on sekarotuinen vinttikoiran ja työkoiran risteytys eikä mikään rotu. :) Ja kyllähän noita saattaa Suomessa olla vaikka kuinka mutta kun ei sekarotuisista pidetä kirjaa.
Heti ottaisin Lurcherin, jos olisi saatavana. Taidan hakea Briteistä kuitenkin omani...
Sitä pidetään seropina, eikä rotuna, koska sellainen ollaan mahdollista kehittää yksinkertaisesti tietyillä roturisteytyksillä. FCI ei rekisteröi sitä, eli pohjoismaissa sitä ei saa rekisteriin, koska sillä ei ole tarpeeksi kaukaista geenipohjaa muista roduista. Sinun ei tarvitse varata sellaista ulkomailta, vaan voit itse valmistaa lurcherin tietyin roturisteytyksin. Ja sitä rotua valmistellaan niin monin eri risteytyksin, että tasaisen kaltaista rotua siitä ei ole koskaan tullut. Tosin kokemusta minulla ei rodusta ole ollut, mutta näin muistan kuulleeni. Oletko varma, että se olin lurcher? Ja kannattaako nyt hommata koiraa, joka on oikeasti sekarotuinen ja mahdollista kehittää roturisteytyksin missä päin maailmaa hyväns? Jota ei rekisteröidä? Olisi kannattanut kysyä koiran rotua sen omistajalta. Ja ottaa muutakin tietyoa selville kuin ulkonakö, sillä ei ole mitään järkeä hommata tietyn laista koiraa vain ulkonäön perusteella.
Kyllä niille on omia näyttelyitä, clubeja ja organisaatioita, mutta ei täällä. Tuodaanhan tuomareitakin briteistä vaikka pätevyys on suomessa 'huipussaan' silti satojen vuosien kokemus ja massa puuttuu suomesta. Tämä koiratyyppi on suosittu, muttei suomessa ainakaan vielä. Se on vähän niinkuin bullandterrier 'rotu' joka on kuollut sukupuuttoon, ei kuulu FCI:hin
Jukka Kaitila terve.
Mulla on pentue 4 kappaletta aitoja smithfield (lurchereita) pitkän jalostuksen tuloksena kehitettyjä. Tutustua voit joko facebook minun sivut tai www.lurchers.org.uk.
talviterveisin