Valkosipuli ei auta yhtään flunssaan, mutta siihen liittyvä itsesuggestio saattaa parantaa flunssan:
2. Valkosipuli
Lupauksia:
Lisää vastustuskykyä, auttaa tulehduksiin, tappaa bakteereita.
Totuus:
Valkosipulin käyttö perustuu Enkovaaran mukaan lähinnä kansanperinteeseen, ei tieteen näyttöön. Laboratoriokokeissa valkosipulin bakteereita tappavan teho on todettu hyvin vähäiseksi.
http://www.iltalehti.fi/flunssa/2012102416058899_fl.shtml
Valkosipulijauheen ja -uutteen vaikutuksia veren rasvapitoisuuksiin selvitettiin äsken yli 200 vapaaehtoisella miehellä ja naisella, joista osa sai valkosipulia ja osa lumevalmistetta, jossa ei ollut valkosipulia. Mitään eroja ei puolen vuoden seuranta-aikana todettu veren kolesterolipitoisuudessa eikä missään muussakaan sepelvaltimotaudin vaaratekijässä. Tulos oli samanlainen myös toisessa, muutama vuosi sitten julkaistussa tutkimuksessa.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=kol00114&p_teos=kol&p_osio=&p_selaus=
Syy valkosipulin myrkyllisyyteen on se, että sen sisältämä sulfonihydroksyyli-ioni läpäisee veri-aivoesteen (Blood Brain Barrier, BBS), aivan samalla tavoin kuin teollisuudessa liuottimena käytetty dimetyylisulfoksidi (DMSO)...
http://aijustiina.blogspot.co.uk/2010/02/valkosipuli-laake-vai-myrkky.html
Valkosipuli - suuri huijaus!
14
1556
Vastaukset
- Huh huh...
http://www.google.fi/#hl=fi&sclient=psy-ab&q=robert c beck garlic toxic&oq=robert c beck garlic toxic&gs_l=hp.3...26555.30650.2.30993.12.12.0.0.0.3.1355.6777.2-1j4j1j1j2j2.11.0...0.0...1c.1.MduVdP-ttt8&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=96fbb6beb1d68ab4&bpcl=35466521&biw=1280&bih=583
Hirveä myrkky! - Valkosipuli kokeilu
Kokeilin syödä valkosipulia siten, että pureskelin suussa yhden kynnen päivittäin kaksi kuukautta. (kesälomallani) Ne tulehdukset joita minulla oli lähtivät paranemaan viikon käytön jälkeen. Samoin nielurisat pienenivät olemattomiin!! Crp ja senkkakin laskivat, joten suositteln kokeilemaan. Olen sitä mieltä, että vähänkin jalostettuna muuhun muotoon samaa hyotyä ei saa irti. Eli homma menee pilalle tabletti/kapseli muodossa. Jokainenhan voi itse kokeilla, silloin tietää!
- aika parantaa
Yleensä tulehdukset lähtevät paranemaan ajan kanssa, joten pelkästä omasta kokeilusta ei voi tietää, auttoiko valkosipuli vai ei.
- Roskaa.
Nielurisat eivät valkosipulilla katoa!
- kotiviljelijä
aika parantaa kirjoitti:
Yleensä tulehdukset lähtevät paranemaan ajan kanssa, joten pelkästä omasta kokeilusta ei voi tietää, auttoiko valkosipuli vai ei.
Omakohtaista kokemusta:
1) vuosikausiin en ole sairastanut mitään tartuntatauteja, vastustuskyky lisääntyy ja flunssat yms. eivät tartu valkosipulinsyöjään (ehkä, koska kukaan ei uskalla tulla lähelle?)
2) miehen paha säärihaava (muutaman toimimattoman antibioottikuurin jälkeen) parani valkosipulilla ja kaalihauteilla
3) tehoaa myös sienitulehduksiin vartalon eri osissa
(mutta huom: paikallishoito erittäin lyhytaikaisesti, kuurina, polttaa muuten limakalvot)
4) se vaan maistuu niin hyvältä, sopii moniin ruokiin
- Valkosipuli toimii
Valkosipulin terveysvaikutuksilla on vahva tieteellinen näyttö:
"Valkosipuli tehoaa moneen vaivaan
Nykytutkimus on todentanut monet valkosipulin vaikutukset tosiksi.
Näin flunssakautena valkosipulia kannattaa käyttää ehkäisemään ja lievittämään flunssaa."
http://www.iltalehti.fi/terveys/2012111516331693_tr.shtml - gfgdfgd
Muistan kun sairastin paljon agniinaa. Aina tuli uudestaan ja uudestaan. Mutta hoksasin alkaa ottamaan heti alussa valkosipulia veden kera pureskellen. Tepsi!
- Lumevaikutuksella
on suuri voima.
- ------------------
Minun erä ystävä kertoin hänen teorian ,miksi valkosipuli estää nuhan ja yskän.
Kun syö valkosipulia,niin haisee niin pahalle, joten kukaan ei tule tartuttamis etäisyydelle.
Järkeen käyvä selitys, vai mitä? - Lisääkiitos
Olen syönyt raakoja valkosipulinkynsiä päivittäin nyt useamman kuukauden ajan. Yllättävänä sivuvaikutuksena ihoni voi aiempaa paremmin, finnit vähentyneet ja iho muutenkin kauniimpi. Eikä tullut kesällä punkin punkkia, vaikka rymysin koiran kanssa ties missä pusikoissa ja metiköissä. Lumevaikutusta tai ei, hienoa että tuntuu toimivan. Aion ehdottomasti jatkaa valkosipulin käyttämistä.
- Valkosipulinsyöjäjaterve
Valkosipuli parantaa kaikki sairaudet!
- Uskokaajo
Ei voi parantaa kun ei ole sitä tieteellistä näyttöä!
- raakavalkosipuli
Olet saanut skeptikkojen tekemää huijausvalkosipulia eli valkosipulijauhetta tai valkosipulikapseleita.
Valkosipuli pitää syödä raakana. - Vaipitääkö
Pitää olla niin tieteellistä,tieteellistä, tieteellistä,, tieteellistä.............
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061