PhotoFilte & kuvan tallennus

Moikka!

Tyhmä kysymys, MUTTA
kun muokkaan kuvaa PhotoFiltressä ja siihen tulee monta kerrosta, layersiä, ja kun yritän tallentaa niin se onnistuu vaan "compression"-muotoon, eli siitä tule PFI-tiedosto.

Ton voi kuitenkin avata vaan PhotoFiltrellä niin miten saan muokkaamani kuvan tallennettua JPEG-kuvaksi?

kiitos!
10632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ellei valikosta löydy .jpg-muotoa, niin sitten pitää kerrokset ensin yhdistää.
Jpg ei ymmärrä kerroksia, eikä niitä voi jpg:stä enää palauttaa.

En ole käyttänyt Filtreä miesmuistiin, mutta kyllä se sieltä löytyy.

Äänestä

Sama ongelma mutten löydä muuntajaa?

Äänestä

hei sama täällä!!!

Äänestä

kyllä, sammaa olen miettinyt minäkin

Äänestä

En tunne ohjelmaa, mutta pari arvausta. Ennen tallennusta:
– valitse muokkaa tms. valikosta liitä (määräten)
– valitse muokkaa tms. valikosta yhdistä

Äänestä

Jos jollain on ongelmia vielä tallenuksessa oikeeseen muotoon. Niin ensiksi menet File osioon vasemmasta yläkulmasta ja valitset "Save as". Ruudulle tulee laatikko, etsi sieltä paikka mihin haluat tallentaa kuvan. Jos haluaa kuvan esim. JPG muotoon, niin ihan alhaalla lukee "Tallennus muoto". Siitä pystyt valitseen esim. JPG. Sitten vaan painat tallenna ja tadaa. Pitäisi toimia. :)

Äänestä

Onkohan Photofiltreenkin iskenyt export tyhmyys.
Siis jos valitsee Save As ei mitään vaihto-ehtoja anneta, vaan kuva menee ohjelman omaan oletusmuotoon.
Silloin pitää valita Export "Vie", jolloin voi valita tallennusmuodon.

Sama ongelma on tullut Gimpiinkin ja Export on avainsana.
Samoin Aftershotin uusi versio ei enää talleta, mutta se vie (Export) ja Lightroomissa lienee aina ollut pakko viedä.

Äänestä
  • Mulla ei oo ainakaan mitään ongelmaa. Saan tallennettua kuvan niin, kun pitääkin painamalla Save As. :)

    Äänestä

  • Weekkuli kirjoitti:

    Mulla ei oo ainakaan mitään ongelmaa. Saan tallennettua kuvan niin, kun pitääkin painamalla Save As. :)

    Niin, mutta voitko valita talletusmuodon? Useimmissa ohjelmissa ei voi, muutoin kuin exportoimalla. Itse asiassa sama, kuin talleta, mutta antaa valita enemmän vaihtoehtoja.

    Äänestä

  • kgjjwhGJHF kirjoitti:

    Niin, mutta voitko valita talletusmuodon? Useimmissa ohjelmissa ei voi, muutoin kuin exportoimalla. Itse asiassa sama, kuin talleta, mutta antaa valita enemmän vaihtoehtoja.

    Juu, pystyn valitsemaan tallennusmuodon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


promuokkaaja kirjoitti:

Moikka!

Tyhmä kysymys, MUTTA
kun muokkaan kuvaa PhotoFiltressä ja siihen tulee monta kerrosta, layersiä, ja kun yritän tallentaa niin se onnistuu vaan "compression"-muotoon, eli siitä tule PFI-tiedosto.

Ton voi kuitenkin avata vaan PhotoFiltrellä niin miten saan muokkaamani kuvan tallennettua JPEG-kuvaksi?

kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu