Olen juuri laittanut nuorisosäätiölle asuntohakemuksen menemään ja mua kiinnostais tietää seuraavista asioista ihmisiltä jotka asuu/on asunut nuorisosäätiön asunnossa :)
-Paljonko teidän vuokrat on ollut? (ite haluisin mieluiten kaksioon)
-Kuinka nopeasti saitte asunnon kun lähetitte hakemuksen (ja mitä laitoitte asunnon hakemisen syyksi)
- muita kokemuksia ! :)
-Paljonko teidän vuokrat on ollut? (ite haluisin mieluiten kaksioon)
-Kuinka nopeasti saitte asunnon kun lähetitte hakemuksen (ja mitä laitoitte asunnon hakemisen syyksi)
- muita kokemuksia ! :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ainakin osassa tuolla niiden asuntoesittelysivuilla lukee vuokrat, esim Helsingin asunnot: http://www.nuorisosaatio.fi/hae_asuntoa/?xm_col_municipality=10
Me oltiin laittamassa tonne hakemusta, mut saatiin sit just Alkuasunnoilta kämppätarjous (ehkä kuukausi meni hakemuksen lähettämisestä siihen et oltiin haastattelussa, ja siellä heti tarjottiin asuntoa), niin ei muuten oo oikeestaan kokemusta. Olin vaan asuntotarjontaa tutkinut. :)
Tsemppiä ja onnea asunnonhakuun! On hienoa, että nuorten asumista tuetaan. Ite oon tosi tyytyväinen Alkuasuntoihin ainakin, vuokra nyt ei meillä oo niin halpa kun mitä kaupungilla olis, mut ei myöskään ihan yksityisten vuokranantajien hintatasoa. Tosi mukavasti tuolla kaks työssäkäyvää elelee muutaman vuoden.
okei kiitos paljon tiedosta! :))