SASsin raju palkka-ale (neljännes pois)

No huh huh

SAS laskee palkkoja 25 %. Tämä ajetaan läpi uhkaamalla, että muuten tulee potkut. Eli siis niin, että kaikki irtisanotaan ja sitten saa hakea takaisin, mutta palkka on 3/4 aiemmasta. No huh huh. Ei ole keksitty juttu, ks.

http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/dise sas irtisanomassa tyontekijansa palkkaa uudelleen neljanneksen halvemmalla/a849937

Hesari tietää kertoa lisäksi, että SAS on lopettanut lipun hintaan kuuluvan samppanjatarjoilun bisnesluokassa. Näennäisesti pieni juttu, mutta ilmeisesti SASsilla on varaa suututtaa myös parhaat (= eniten maksavat) asiakkaansa hölmöläisen säästöillä. (Vrt. bisnesluokan hintoja siihen, mitä pari minipulloa samppanjaa maksaa lentoyhtiölle.)

5

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkurilli 7

      samppanjan lipittely ja sen juonnin korostaminen on kyllä todella hintahtavaa hommaa.

    • Cava

      Hintaan kuuluu kuitenkin vielä ilmainen kuohuviini. Voi, voi, kyllä nyt menee huonosti bisnesluokassa.

      • Hyvin menee

        Hyvin menee bisnesluokassa, nimittäin muiden yhtiöiden bisnesluokassa. SAS:llä taitaa mennä todella huonosti. Annas kun arvaan... seuraavaksi vähennetään loungeja. Helppo tapa säästää! Näyttää fiksulta, kunnes katsotaan tulopuolta.


    • elielieliel

      Mikä suomen kielen muoto on "eli siis"? Eikö pelkästään "siis" riitä? Mikä on tämä "eli" jota ilman ei nykyisin voida elää? Sitä on hoettava nykyisin joka paikassa.

    • eli-sas :-)

      Samaa mieltä...kaupan kassa sanoo: "eli 25 euroo".
      Raivostuttavaa toi ELI sanan jakelu joka käänteessä.

      SAS aiotaan vetää tekemällä tehtyyn konkurssiin,kuten Swissair aikoinaan teki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe