SAS laskee palkkoja 25 %. Tämä ajetaan läpi uhkaamalla, että muuten tulee potkut. Eli siis niin, että kaikki irtisanotaan ja sitten saa hakea takaisin, mutta palkka on 3/4 aiemmasta. No huh huh. Ei ole keksitty juttu, ks.
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/dise sas irtisanomassa tyontekijansa palkkaa uudelleen neljanneksen halvemmalla/a849937
Hesari tietää kertoa lisäksi, että SAS on lopettanut lipun hintaan kuuluvan samppanjatarjoilun bisnesluokassa. Näennäisesti pieni juttu, mutta ilmeisesti SASsilla on varaa suututtaa myös parhaat (= eniten maksavat) asiakkaansa hölmöläisen säästöillä. (Vrt. bisnesluokan hintoja siihen, mitä pari minipulloa samppanjaa maksaa lentoyhtiölle.)
SASsin raju palkka-ale (neljännes pois)
5
209
Vastaukset
- pikkurilli 7
samppanjan lipittely ja sen juonnin korostaminen on kyllä todella hintahtavaa hommaa.
- Cava
Hintaan kuuluu kuitenkin vielä ilmainen kuohuviini. Voi, voi, kyllä nyt menee huonosti bisnesluokassa.
- Hyvin menee
Hyvin menee bisnesluokassa, nimittäin muiden yhtiöiden bisnesluokassa. SAS:llä taitaa mennä todella huonosti. Annas kun arvaan... seuraavaksi vähennetään loungeja. Helppo tapa säästää! Näyttää fiksulta, kunnes katsotaan tulopuolta.
- elielieliel
Mikä suomen kielen muoto on "eli siis"? Eikö pelkästään "siis" riitä? Mikä on tämä "eli" jota ilman ei nykyisin voida elää? Sitä on hoettava nykyisin joka paikassa.
- eli-sas :-)
Samaa mieltä...kaupan kassa sanoo: "eli 25 euroo".
Raivostuttavaa toi ELI sanan jakelu joka käänteessä.
SAS aiotaan vetää tekemällä tehtyyn konkurssiin,kuten Swissair aikoinaan teki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945389Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3211264Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110892Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302259- 391707
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261530