Hei,
Olen omistanut maailman surkeimman digikameran (joku satasen kamera) jo 3 vuotta ja olen kyllästynyt sen surkeuteen! Se ei esimerkiksi toimi ollenkaan pimeässä eikä edes hämärällä, ja ottaa aina surkeita kuvia!! Monet matkakuvat ovat tämän vuoksi meneet piloille...
Uusi kamera saisi näin opiskelijabudjetilla maksaa max. 300 euroa ja sen tulisi toimia myös hämärässä ok:sti. Sen tulisi olla pieni ja kätevä. Video ominaisuus olisi hyvä myös olla. Laatu ei tarvitse olla huippu, mutta olisi kiva saada kuvia jotka eivät ole aina tärähtäneitä kuten nykyisessä kamerassani.:(
Olisiko kellään ideoita/ kokemuksia jaettavaksi? :)
Uusi hyvä digikamera hakusessa!
10
530
Vastaukset
Canon PowerShot S100:aa saa juuri alle 300 eurolla. Jos halvempaa haluaa, niin sitten vaikka joku Ixus. Riippumatta kamerasta, kannattaa tutustua sen ominaisuuksiin, herkkyyden asettamiseen, erilaisiin yökuvausmoodeihin, sarjakuvaukseen ym. Autolla räiskiminen ei aina tuota parasta tulosta. Eiä mikään korvaa malttia ja vapaata kättä.
Kannattaa kuitenkin hyväksyä, että pokkarilla hämärässä otettu kuva ei ole yhtä laadukas kuin hyvässä valossa otettu ja zoomin käyttö kannattaa hämärässä jättää vähälle.- Minun kokemukseni
Ohhoh! Onpas vain palstalle ehtinyt ilmestyä samansuuntaista tekstiä juuri sillä välin kun olin sorvaamassa omaani!
☺ - canon outside
Minun kokemukseni kirjoitti:
Ohhoh! Onpas vain palstalle ehtinyt ilmestyä samansuuntaista tekstiä juuri sillä välin kun olin sorvaamassa omaani!
☺Sentään jotain muutakin kuin ainaista kanuunaa.
- Jatkoa seuraa
Riippumatta kamerasta täytyy hyväksyä, että hämärässä otettu kuva ei ole yhtä laadukas kuin hyvässä valossa otettu.
Toisaalta parhaissa kompaktikameroissa valovoima ei huonone kovin paljoa zoomattaessakaan. Esimerkkejä:
Canon PS G15 (28-140) 1.8-2.8
Fujifilm X10 (28-112) 2.0-2.8
Olympus XZ-1 (28-112) 1.8-2.5
Panasonic DMC-LX-7 (24-90) 1.4-2.3
Panasonic DMC-FZ200 (25-600) 2.8 Jatkoa seuraa kirjoitti:
Riippumatta kamerasta täytyy hyväksyä, että hämärässä otettu kuva ei ole yhtä laadukas kuin hyvässä valossa otettu.
Toisaalta parhaissa kompaktikameroissa valovoima ei huonone kovin paljoa zoomattaessakaan. Esimerkkejä:
Canon PS G15 (28-140) 1.8-2.8
Fujifilm X10 (28-112) 2.0-2.8
Olympus XZ-1 (28-112) 1.8-2.5
Panasonic DMC-LX-7 (24-90) 1.4-2.3
Panasonic DMC-FZ200 (25-600) 2.8Valovoima toki pysyy noissa kasassa, mutta pitkältä tarvitsee lisäksi lyhyempää suljinaikaa, joten siitä huolimatta ongelmia tulee. G15:llaklin telepäässä tarvitsee 4-6 aukkoa lisää valoa. Saattaa olla, että tuo telepään valovoima on seuraava asia, johon tullaan yleisimminkin kiinnittämään huomiota. Se huononi, kun objektiivit tulivat laajakulmaisemmaksi.
Tietenkään tämä ei ole kyllä/ei asia. Monessa kamerassa zoom pudottaa valovoimaa jo normaalipituuksilla. Missään spekseissä ei kerrota valovoimaa polttovälin funktiona vaan vain ääripäät.
- Minun kokemukseni
Canon (PowerShot) S100:n saa nykyisellään juuri ja juuri tuolla 300 euron budjetillasi. Sen valovoima on (zoomin laajakulmapäässä) varsin hyvä f/2.0 ja keskipitkillä polttoväleilläkin tyydyttävä. Mitään telepäässä pitkälle ulottuvaa superzoomia en edes osaa kaivata pokkariini; arvostan laajakulmapäätä enemmän. Zoom-kerroin 5 riittää minulle hyvin ja polttovälialue 24–120 mm (kinovastaavuus) on minulle oikein passeli.
Minusta S100:n suorituskyky huonossa valaistuksessa on ollut hämmästyttävän hyvä ja olen kameraan muutenkin hyvin tyytyväinen puolen vuoden ahkeran käytön jälkeen. Kuvaan myös järkkärillä, eikä S100:n kuvanlaatu häpeä sen kuvien rinnalla.
S100 muuntuu todella helppokäyttöisestä automaattisesta osoita-ja-laukaise-kamerasta vaativankin kuvaajan työkaluksi, asetusmahdollisuuksia piisaa.
Pienen koon ja kelpo suorituskyvyn yhdistelmä on S100:n varsinainen valtti. Parempiakin kameroita epäilemättä löytyy – mutta tuskin tuossa koossa tuohon hintaan!Sinänsä mitenkään suosittelematta superzoomeja, huomauttaisin yhdestä vähän tunnustetusta asiasta: superzoomeilla on telepäässä parempi valovoima. Tämä ei näy spekseistä, koska niissä ilmoitetaan valovoima siinä superzoomin ääripäässä, ei jossain 120 mm (vastaavuus) kohdalla. esimerkiksi SX220 HS (f/3,1-5,9) vs. Ixus 220 HS (f/2,7-5,9):
.........SX220...Ix220
24..........-..........2,7
28........3,1........2,8
35........3,5........3,5
40........3,5........4,0
50........4,0........4,5
70........4,5........5,0
100......4,5........5,6
110......5,0........5,6
120......5,0........5,9
Luvut ovat osin suuntaa antavia zoomin portaallisuuden takia.
- Hyvä digikamera
Tässä se on, sopivasti tarjoushintaan:
https://www.topshot.fi/product/5300/olympus-xz-1-musta-kompaktikamera - Aloitteleva kuvaaja
Mitä mieltä tästä sonyn cybershotista. Onko parempi kun tuo olympus? Matkakuviin ja jonkin verran luontokuvia olis tarkoitus ottaa.
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=871344&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20678#- asfasdafsdfs
Linkitetty Olympus on suurempi (ei siis suuri-) kennoinen ja lyhytzoominen, suunnilleen saman luokan kamera kuin aikaisemmin ehdotettu S100.
Tuo Sony taas on pitkäzoominen ja pienikennoinen. Ei sekään huono vaihtoehto ole, kunhan huomioi rajoitteet. Esim. luontokuvat pitkällä zoomilla vain hyvässä valossa. Kuvanlaadullisesti Olympus (ja S100) varmaankin voittaa tämän kisan aika leikiten. Mutta jos zoomin pituus on ratkaiseva tekijä, tuo Sony pelaa aika lailla samassa sarjassa kuin Canon SX260 ja Panasonicin vastaava, eli travelzoom-luokan parhaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390