Kunta säästää

Näin kunnallisvaalien alla kannattaa muistuttaa, kuinka helposti kunta voi säästää meidän iäkkäiden terveydenhoitokuluissa.
Meidän kunta päätti, että kaikille 68 vuotiaille annetaan sellainen 68 seniorisportti-kortti.
"Kortilla saa maksutta käyttää kaupungin liikuntatoimen uimahalli-, kuntosali- ja ohjatun liikunnan palveluja."
Jos teidän kotikunnissa ei ole tämmöistä käytäntöä, niin ei kun asia vireille.

8

167

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummi minäkin

      Tämä Jopelin viesti on paras viesti pitkästä aikaa.
      Ottakaa opiksi.

      • Entäs sitten? Monella eläkeläisellä on myös vammaisuutta, joka rajoittaa liikkumista.

        Minäkin tunnen yyhden, itseni, jolla oli vaikeuksia jo kouluaikoina. Erilainen joukkoliikunta ei siis kaikille sovi. Kaikille sopivin on uinti.

        Kyllä Jopelin ehdotus silti hyvä oli.


      • etkös sinä Ruune
        Ruuneperi kirjoitti:

        Entäs sitten? Monella eläkeläisellä on myös vammaisuutta, joka rajoittaa liikkumista.

        Minäkin tunnen yyhden, itseni, jolla oli vaikeuksia jo kouluaikoina. Erilainen joukkoliikunta ei siis kaikille sovi. Kaikille sopivin on uinti.

        Kyllä Jopelin ehdotus silti hyvä oli.

        peri ole hyvä tanssimaan, se ei minulta käy vaikka ei mitään erityistä vammaa ole koskaan ollut. Olen vain kankea ja rytmitajuton ja alkaa henkästyttään jos yritänkin.


      • Ruuneperi kirjoitti:

        Entäs sitten? Monella eläkeläisellä on myös vammaisuutta, joka rajoittaa liikkumista.

        Minäkin tunnen yyhden, itseni, jolla oli vaikeuksia jo kouluaikoina. Erilainen joukkoliikunta ei siis kaikille sovi. Kaikille sopivin on uinti.

        Kyllä Jopelin ehdotus silti hyvä oli.

        Ainakin siellä, missä minäkin käyn, käy erilaisia vammaisia (yhden kepin, kahden kepin tai pyörätuolin avulla liikkuvia) muiden joukossa.
        Vesikävelyssä ja -jumpassa eroja ei huomaa ja juttu luistaa.


    • Varmaan myös kunto-

      sali soveltuvin osin sopii vammaisellekin.

    • katleija

      Kyllä joskus on kiitoskin paikallaan, kun senioreja huomioidaan kotikunnassa.

      Olen neljän kuukauden aikana joutunut turvautumaan terveyskeskuksen lääkäriapuun. Aina olen lääkärille päässyt vaivaani suhteutetun odotusajan jälkeen. Kaikki tarpeelliset tutkimukset on tehty ja asiallisen kohtelun ja avun olen saanut. Minua on kuunneltu.

      Turkulaiset yli 65 vuotiaat saavat lunastaa seniorikortin, jonka hinta on 20 € / puolivuotiskaudeksi. Sillä pääsee kaupungin uimahalleihin ja kuntosaleihin ja saa alennusta Caribia-kylpylään. Seniorikortilla pääsee myös tutustumiskäynneille eri paikkoihin ja taidenäyttelyihin.

      Kaupungin busseissa eläkeläiskortilla matkan hinta on 1,35 ja keskipäivällä 1,15 €. Vaihtoaika bussissa on 2 tuntia. Ehtii kaupassakin käymään.
      Lisäksi ovat vielä palvelulinjat. Minullakin pysäkki lähellä ja autolla pysäkki Citymarketin edessä. Bussit ovat niiaavia matalalattiaisia ja auto ei lähde liikkeelle ennenkuin tulija istuu penkkiin.

      • Lovviisalainen

        Meillä ydinvoimapaikkakunnalla ei ole mitään noista. Kaikki kunnan veroina, ylisuurina vesimaksuina ja jätemaksuina ym kootut rahat menee urheiluun, poliitikoitten riitelyyn ja hyvien veljien taskuihin. Sekä ulkomaankielen suosimiseen, vaikka kaikki osaavat suomea.


    • tuossa epäkohta

      Tuo lellitty vähemmistö kuoriikermat joka paikassa. Eivät suostu edes kaksikielisiin kouluihin, ettei vaan lapsille tartu suomi välitunnilla. Oma rakennus pitää olla ja palvelut vaaditaan äidinkielellä caikka osattaisiin suomea. Lääkärin viroissa voittaa hakijana aina ruotsinkielinen joka osaa joten kuten suomea.
      Urheiluun tosiaan tuhlataan, vaikka se on harrastus jonak itsekkin voisi maksaa. Jäähaalia ja pallouiluhallia ei moni tarvitse, vanhuksille ei ole mitään.
      Hyvät kieliveljet saa lumiurakat ja tienrakennukset, sellaisia rikkaita maajusseja joilla kaikki koneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      72
      1106
    2. 64
      1062
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      61
      852
    4. 93
      827
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      43
      687
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      235
      686
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      608
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      68
      592
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      580
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      21
      574
    Aihe