Noniin eli itse olen yksinasuva nainen, ajattelin maalauttaa erään huoneeni seinät,mutta niissä on aijemmin tapettia. Eli voiko tapetin päälle maalata?
maalia tapetin päälle?
11
15878
Vastaukset
- öjdlköwd
Kyllä voi. Irti olevat tapetin kohdat kannattaa kiinnittää tapettiliisterillä ennen tapetoimista. Kun seinää maalataan niin tapetit ja liisteri kostuvat jolloin tapetti irtoaa seinästä ja alkaa kupruilemaan. Tästä ei kannata huolestua. Kun maali niin maalattu tapetti vetäytyy takaisin suoraksi ja kiiinnittyy seinään.
- korjaus
siis kun maali kuivuu niin tapetti suoristuu
- Ammattimaalari 10v
Jos meinasit maalauttaa seinät niin ehkä maalausliikkeen mies/nainen tietää mitä niille tehdään. Itse poistattaisin tapetit pois jotta saadaan siisti lopputulos. Nämä tämmöiset remonttireiskan vinkit "Liisteröidään irtonaiset kohdat" kannattaa jättää omaan arvoonsa. Miksi? Koska se liisteri on samaa ainetta millä se koko tapetti on kiinnitetty. Jos teetät kalliilla ammattimiehellä, teetä se oikein! Saat rahoillesi vastinetta. Voit toki kutsua naapurin "ammattimiehen" hommiin tekemään sutta mutta... Jos sinulla on hampaassa reikä, menetkö naapurin Pertsan korjattavaksi halvalla ja hyvillä vinkeilla, vai menetkö oikeaan hammaslääkäriin?
- valehammaslääkäri
Maalin levittämiseen nyt vaan ei tarvii korkeakoulututkintoa. Tapetit pois, tarvittaessa ylitasoitus ja maalia pintaan. Joillain pohjilla voi kuitenkin olla fiksumpaa liimata tasoitetapetti vanhan tapetin päälle, tehdä siihen paikkakittaukset ja lätkiä maalia pintaan. Esim. kipsilevyseinät, jotka on tehty reunaohentamattomata levystä, ei ole nauhotettu saumoja eikä pohjamaalattu on aika vittumaisia siistittäviä kun joudut ensin laittamaan nauhat ja sen jälkeen vielä reilun ylitasoituksen, että saat saumat kunnolla piiloon. Tämän päälle vielä hionnat, pohjamaalaus, paikkakittaus, paikkamaalaus ja pintamaali niin kivaa on. Ja kaikki tämä sen jälkeen kun olet nyppinyt vanhan tapetin postimerkin kokoisina paloina irti.
- öjdlköwd
Olen nähnyt noita "ammattimaalareiden" remontteja ihan tarpeeksi. Maalia löytyy pistorasioiden ja valokatkaisijoiden päältä, samoin listojen päältä. katon ja seinän saumat on mitä sattuu. lateksia vedetään surutta lämpöpatterreihin kokkareiksi ja eristeeksi (joka on tietenkin haitaksi lämmityslaitteelle). lateksia ylipäätään paikkoihin joihin se ei kuulu. roiskeita siellä sun täällä. saumakohdat kuin juosten kustuja. ammattilainen kuin ei teippiä tai rajaajia käytä. tela vedetään suoraan pönttöön ja holvataan metriset aallot seinille. "ammattilaista" en ota maalaamaan omaa kämppääni niin kauan kuin tela pysyy kädessä.
aloittaja kysyi voiko tapetin päälle maalata, kyllä voi. 1995 maalatut tapettiseinät näyttää tänäkin päivänä yhä siistiltä. toki tapetit voi poistaa ja usein kannattaa niin tehdäkin. se vaatii kuitenkin paljon työtä ja vaivaa. usein myös seinän kunnollisen tasoittamisen. - 10+2
Olen myös maalannut molempien makuuhuoneitteni seinät tapetin päälle ekan kerran v. 1999. Toinen on maalattu sen jälkeen toiseen kertaan. Ja hyvät on. Nyt kyllä molemmat kaipaa jo uutta väriä... sekä seinät että minä.
- tupajumittaja
Voiko Uula-maaleja käyttää paperitapettien päälle maalaamisessa ?
- Jyri Miettinen Sandudd
Maali yleensä kosteuttaa tapettia voimakkaasti ja mikäli tapetti on huonosti kiinni se irtoaa alustasta.Kuprut eivät yleensä oikene maalin kuivutua.Tapetin poisto on myös monta kertaa vaikeampaa jos päällä on kuivunut maalikalvo.
- öjdlköwd
Jyri Miettinen Sandudd kirjoitti:
Maali yleensä kosteuttaa tapettia voimakkaasti ja mikäli tapetti on huonosti kiinni se irtoaa alustasta.Kuprut eivät yleensä oikene maalin kuivutua.Tapetin poisto on myös monta kertaa vaikeampaa jos päällä on kuivunut maalikalvo.
Olen maalannut lukuisia kertoja tapetin päälle ja aina se tapetti kuivuttuaan on vetäytynyt suoraksi. Tottahan maalattu seinä aina paremmalta näyttää suoralla betoni/rapatulla seinällä kuin tapetin päällä. Usein kuitenkin tapetin irrottaminen ja seinäpinnan saaminen viimosen päälle tasaiseksi on kova homma eikä tahdo amatööriltä edes onnistua. Silloin sileän tapetin päälle maalaaminen antaa siistimmän lopputuloksen.
- 55ö42l3kölk
Jos on muovipäällysteinen tapetti, ei maalaus onnistu vaan tapetti putoaa maalin kuivuessa. On tosin saatavilla erityismaalia, mutta se maksaa maltaita.
- Anonyymi
Sehän on silloin hyvä tapa irroittaa vanha tapetti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813172Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823629Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952904Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361379Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1481309Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141184- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin193961