http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012102716255606_uu.shtml
"Nupoutus merkitsee sarvenalkujen tuhoamista. Vain hieman yli puolet lypsykarjatiloista kutsuu eläinlääkärin lääkitsemään nupoutettavat vasikat asianmukaisesti. Asia selviää eläinlääketieteellisen tiedekunnan tekemästä kyselytutkimuksesta. Siinä selvitettiin myös sitä, miksi eläin nupoutetaan ilman lääkitystä.
- Ensinnäkin koettiin, että se ei ole tarpeellista. Toiseksi eläinlääkärin kutsumista pidettiin liian kalliina, kertoo dosentti Laura Hänninen."
Kun on niin kallista? Tukia lisää? Vai pitäisik sittenkintehdä jotakin muuta?
"Nupoutus merkitsee sarvenalkujen tuhoamista. Vain hieman yli puolet lypsykarjatiloista kutsuu eläinlääkärin lääkitsemään nupoutettavat vasikat asianmukaisesti. Asia selviää eläinlääketieteellisen tiedekunnan tekemästä kyselytutkimuksesta. Siinä selvitettiin myös sitä, miksi eläin nupoutetaan ilman lääkitystä.
- Ensinnäkin koettiin, että se ei ole tarpeellista. Toiseksi eläinlääkärin kutsumista pidettiin liian kalliina, kertoo dosentti Laura Hänninen."
Kun on niin kallista? Tukia lisää? Vai pitäisik sittenkintehdä jotakin muuta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tässä on kyse niin taloudellisesta tilanteesta kuin myöskin asenteesta ja jos halutaan, voidaan asiaan saada muutos. Eläinlääkärit ovat tässä avanasemassa. Meidän eläinlääkäri kuntaan tullessaan laittoi tämän asian kuntoon vain yksinkertaisesti neuvomalla ja tarjoamalla palvelustaan. Nyt homma hoituu helposti jonkin muun käynnin yhteydessä, eikä kustannus ole liian suuri. Samalla hän tarkistaa vasikan kunnon muutenkin ja poistaa tarvittaessa lisävetimet, joista voisi koitua haittaa sitten lypsyaikana. Samalla voidaan kiinnittää korvamerkit, joten niiden laittamisestakaan ei koidu vasikalle stressiä. Sinänsähän nupoutus on pieni operaatio, eikä vasikka hetken päästä muista koko juttua. Silti pidän rauhoittamista ja kipulääkitystä parempana vaihtoehtona ja ehdottomasti sekä vasikalle että hoitajalle mielyttävämpänä vaihtoehtona.
Vasikoiden nupoutus on pieni kustannuserä verrattuna moneen muuhun, mutta tietenkin sekin osaltaan on nostamassa tuotantokuluja. Kun tulot laskevat, on menoja karsittava sieltä mistä voidaan. Tälläisessä tilanteessa on tietenkin pienikin säästö tarpeen ja näinollen ymmärrän niitä, jotka hoitavat asian mielummin itse kuin soittavat eläinlääkärin apuun. On melkoinen ristiriita siinä, että halutaan eläimille monenlaista hyvää hoitoa, mutta ei olla valmiita sitten kuitenkaan siitä maksamaan.
Noin kymppi maksu vasikkaa kohden, sen lisäksi jos ei muuta eläinlääkärin tarvetta, käyntimaksu lisäksi. Takarajakin jonkinlainen, mihin mennessä nupoutettava, kovin isoja sarvenalkuja ei enää saa poltettua. Eli summa summarum, yhden vasikan nupoutus voi maksaa eläinlääkärin puudutuksn kanssa jopa 50 €. On se kallista suhteuttaen siihen, että vielä muutama vuosi sitten suurin osa nupoutti vasikat ilman kipulääkettä, säännöllisesti vaikka kerran kuussa, meillä noin puolen tunnin homma. Nyt sama satsi maksaa yli 100 €, ja koska vasikat nukutettuina pyörii kyljellään alusissa, sarvenaiheet likaantuu paljon enemmn ja tulehtuneet polttojäljet moninkertaistuneet siihen aikaan verrattuna, kun olivat seisaallaan ja hereillä nupoutettaessa. Laitan sanomalehden pään alle, eli yritetään estää likaantumista mutta silti tulehtuvat, samoin nukutuksesta herääminen kovin yksilöllistä, jotkut on loppupäivän ihan töttöröö, ei maistu ruoka ja säikkyvät kavereita juosten pitkin nurkkia koko ajan. Että en pitäisi puudutusta ja rauhoitusta yksinomaan positiivisena vasikan tai hoitajan kannalta, ei ne juuri pitempään kkipuilleet ennenkään, kun kuitenkin kylmäsuihke ja desinfiointiaine suihkutettiin heti nupoutuksen jälkeen sarvenaiheisiin.