Onko olemassa jotain makrokomentoa/funktiota, jolla solujen B:B, C:C, D:D ja F:F sisällöt saisi peräkkäin sarakkeeseen A?
Kysyn siksi, että
Sarakkeessa B minulla on osallistujat soluissa B1:B100
Sarakkeessa C minulla on osallistujat soluissa C1:C150
Sarakkeesssa D minulla on osallistujat soluissa D1:D200
Sarakkeeseen A haluaisin listata kaikki osallistujat sarakkeista B-D peräkkäin, aakkosjärjestykseen ja sen jälkeen poistaa kaksoiskappaleet.
Kopioimalla toki onnistuu, mutta......
Sarakkeiden B,C,D,F sisältö peräkkäin A-sarakkeeseen
7
211
Vastaukset
- Pete2012
VBA:lla. Laita seuraava koodi ThisWorkbook moduuliin. Kannattaa tehdä ensin kopio alkuperäisestä taulukosta, koska tämä koodi siis myös tyhjentää sarakkeet B:D. Kyseinen koodi ajetaan aina avattaessa tämä tiedosto.
Private Sub Workbook_Open()
Rivi = 1
If ActiveSheet.Cells(Rivi, 1) "" Then Exit Sub
For i = 1 To 100
ActiveSheet.Cells(Rivi, 1) = ActiveSheet.Cells(i, 2)
Rivi = Rivi 1
Next
For i = 1 To 150
ActiveSheet.Cells(Rivi, 1) = ActiveSheet.Cells(i, 3)
Rivi = Rivi 1
Next
For i = 1 To 200
ActiveSheet.Cells(Rivi, 1) = ActiveSheet.Cells(i, 4)
Rivi = Rivi 1
Next
ActiveSheet.Range("B1:D200").ClearContents
ActiveSheet.Columns("A:A").Sort Key1:=Range("A1"), Order1:=xlAscending
End Sub- Eskeli
Kiitokset.
Homma pelittää nyt varsin passelisti.
Nuo osallistujalistat lisääntyvät jatkossa sarakkeisiin E-n , joten tuota laittamaasi koodia muokkaamalla saan jatkossa poimittua osallistujat niistä sarakkeista joissa osallistujia on.
Sub Järjestä()
Dim alue As Range
Dim solu As Range
Dim EiTuplat As New Collection
Dim i As Integer
On Error Resume Next
Range("A:A") = ""
Set alue = Union(Range("B1", Range("B1").End(xlDown)), Range("C1", Range("C1").End(xlDown)), Range("D1", Range("D1").End(xlDown)))
For Each solu In alue
EiTuplat.Add solu.Value, CStr(solu.Value)
Next
On Error GoTo 0
For i = 1 To EiTuplat.Count
Cells(i, 1) = EiTuplat(i)
Next
Columns("A:A").Sort Key1:=Range("A1"), Order1:=xlAscending
End Sub
Keep EXCELing
@Kunde- Eskeli
Tämä ei toiminut ainakaan suoralta kädeltä, liekö vika täällä päässä?
Poimii sarakkeeseen A vain muutamia osallistujia sarakkeesta C ja järjestää ne aakkosjärjestykseen, tuplat poistaen.
Pitää tutkia mikä menee vikaan.
Kiitos avusta kuitenkin!
- kundepuu
koodini poistaa tuplat ja aakkostaa sarakkeissa B,C ja D olevat nimet. Ei väliä kuinka monta nimeä alueella eli dynaaminen alue
- Eskeli taas
Jep..
Ongelmaksi muodostui se, että noissa B, C ja D sarakkeissa oli tyhjiä soluja. Koodi poimi osallistujat ensimmäiseen tyhjään soluun asti ja siitä syystä tuo A sarake jäi vajaavaiseksi.
Korjasin ongelman järjestämällä B, C ja D sarakkeiden sisällöt aakkosjärjestykseen ja nyt homma toimii!
Kiitos avusta!
- kundepuu
tossa versio jos tyhjiä välissä...
Sub Järjestä()
Dim alue As Range
Dim solu As Range
Dim EiTuplat As New Collection
Dim i As Integer
On Error Resume Next
Range("A:A") = ""
Set alue = Union(Range("B1", Range("B65536").End(xlUp)), Range("C1", Range("C65536").End(xlUp)), Range("D1", Range("D65536").End(xlUp)))
For Each solu In alue
EiTuplat.Add solu.Value, CStr(solu.Value)
Next
On Error GoTo 0
For i = 1 To EiTuplat.Count
Cells(i, 1) = EiTuplat(i)
Next
Columns("A:A").Sort Key1:=Range("A1"), Order1:=xlAscending
End Sub
Leep EXCELing
@Kunde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921135
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116968- 125906
- 83708
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten283699Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54586Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483