Kuvaakos tuo canon 220 hs videota stereona vai monona? Mitäs eroa noilla on?
Suositteletteko 220 hs kameraa vai kenties jotain parempaa samassa hintaluokassa (139e)
Canon 220 hs kokemuksia?
10
331
Vastaukset 10
- kelvollinen
http://www.photographyblog.com/reviews/canon_ixus_220_hs_review/
Stereo tässä yhteydessä tarkoittaa ääntä.
Katso noita mallikuvia täydessä koossa. Tuohon hintaan aivan kohtuullinen kuvanlaatu suuremmillakin ISO-arvoilla.
http://www.photographyblog.com/reviews/canon_ixus_220_hs_review/sample_images/ Canonilla on kaksi 220 HS kameraa. Kummatkin "kuvaavat" stereoääntä. Ilmeisesti tarkoitat Canon Ixus 220 HS kameraa, etkä Canon PowerShot SX220 HS kameraa.
Mitä eroa on stereolla ja monolla? Kysytkö tosissasi? Stereossa on kaksi mikrofonia ja ääni tallennetaan kahdelle kanavalle.
Tässä on kuva Ixus 220 HS:stä. Päällä on kaksi mikrofonia:
http://cdn.cnet.com.au/story_media/339308874/Canon-IXUS-220-HS_5.jpg
Vastaava kuva Ixus 125 HS:stä: Yksi mikrofoni:
http://cdn.cnet.com.au/story_media/339334246/ixus125.jpg
Myös kameroiden mukana tuleva TV-johto on erilainen näissä. Monimalleissa on kaksi RCA:ta, stereomalleissa kolme. LÄhin vastine on juuri tuo Ixus 125 HS. Se on periaatteessa halvempaa sarjaa, mutta uudempana siitä ei oikeastaan puutu kuin tuo stereoääni.- 220 HS todella hyvä
220 HS on enemmän kuin hintansa arvoinen !.
Minulla on 220 HS ollut jo parivuotta monessa mukana. Huippupeli kaikilta osiltaan, hakkaa uusimmat ja kalliimmat vastaavat, itse ostan toisen kun vielä saa.
Todella näppärä nopeine kätevinen säätöineen ja kuvien laatu hämmästyttävän hyvää luokkaa.
Omista järkkärinkin, mutta useimmin 220 lähtee mukaan.
Pieni miinus, muttei vaikuta kuviin ja kätevyyteen: Mustassani maali ei tahdo pysyä, kun se pyörii taskun pohjalla avaimien ym. seassa. Osta hopeanvärinen, kulumat ei näy :)- rähjäpennanen
Aika hyvin että tuo kamera ollu sulla pari vuotta kun se on tullu myyntiinkin vasta vuona 2011 eli 2013 tulis vasta pari vuotta mutta jos lasket vuodet että 2011 yksi vuosi ja 2012 kaksi vuosi niin tolla logiigalla kyllä.Nyt kuitenkin on marraskuu 2012 ja tuo kamera tullu myyntiin maaliskuussa 2011 noin ja julkaistu helmikuu 2011 joissakin paikoissa saanut vasta huhtikuussa 2011.
- asiaan...
rähjäpennanen kirjoitti:
Aika hyvin että tuo kamera ollu sulla pari vuotta kun se on tullu myyntiinkin vasta vuona 2011 eli 2013 tulis vasta pari vuotta mutta jos lasket vuodet että 2011 yksi vuosi ja 2012 kaksi vuosi niin tolla logiigalla kyllä.Nyt kuitenkin on marraskuu 2012 ja tuo kamera tullu myyntiin maaliskuussa 2011 noin ja julkaistu helmikuu 2011 joissakin paikoissa saanut vasta huhtikuussa 2011.
mitähän tuohon pennasen viiden rivin saivarteluun pitäis vastata...
aivan niin, ei mitään
oleellisintahan on, että 220 on laatu peli sarjassaan - rähjäpennanen
asiaan... kirjoitti:
mitähän tuohon pennasen viiden rivin saivarteluun pitäis vastata...
aivan niin, ei mitään
oleellisintahan on, että 220 on laatu peli sarjassaanJoo se on se ihan ok tossa sarjassa.Ja tässä virallinen anteeksi pyyntö tuon saivartelun johdosta jonka aiemmin kirjoitin se oli asiaton viesti.
- EikäSiinäVieläKaikki
jos haluaa niin saatavilla olisi CHDK
http://verteksi.net/soks/2012/06/26/canon-ixus-220-hs-ja-chdk/ - amazooni2
Canon Powershot SX240 HS
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0074K1JT0/ref=as_li_tf_tl?ie=UTF8&tag=wenn-21
Ja CHDK toimii myös siinä.
Voi ottaa vaikka kuvia salamista.
http://random5.kuvat.fi/kuvat/Photography Trips/Thunderstorm 13.6.09/ - Canonisti minäkin
Ongelmahan tuossa on, ettei siinä ole etsintä. Etsimen, huonommankin sellaisen, puuttuminen vaikuttaa enemmän negatiivisesti kuin vakaajat positiivisesti!
Tuon takia pokkarinani on yhä IXUS 980, joka on Canonin viimeisin etsimellinen malli.
http://m.dpreview.com/products/canon/compacts/canon_sd990is
Kännyköiden kamerat ovat parantuneet viimevuosina niin paljon, että pokkarit alkavat olla hätää kärsimässä siinä välissä. Moni luopuu pokkarista kokonaan ja kuvaa joko kännykällä tai järjestelmäkameralla.Etsintä e todellakaan tarvitse mihinkään. Vakaamman kuvausasennon saa näytön kanssa. Mitä tulee kännyköihin, niissä ei ole lähellekään 20x zoomia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1511251Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1191048Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215798En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.59771- 64742
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä26729- 136705
- 45641
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57622Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss58564