Jaakko Yli-Juonikas / Neuromaani

scarabaeus

Jaakko Yli-Juonikas / Neuromaani

Tässä sitä kuulkaas on Turuntautia kerrakseen. Löysän megalomaanista sepustusta. Vinkin tähän kirjaan äkkäsin yhden kirjailijan blogilta (Tommi Melender) ja kiinnostuin, että mikähelvatan tiiliskivi ja hankin käsiini. Vähänks se siinä sitten muistutti sellaista lääkeopaskirjaa, mikäsenniminytonkaan. Ihmeopus!
Voejumangktzegga.
Tunnustan: En lukenut rivi riviltä, en loikkinut ohjeiden mukaan lainkaan, joitakin alaviitteitä jaksoin tihruta paria sekuntia pitempään kun alkoi jo silmät harittaa, ja ajattelin vain selaillessani, että onpa kirjailija jotenkin kyllä ylijuonikas.
Yli-Juonikas, tarkistin wikipediasta, ja mietiskelin onkohan se hänen oikea vai pseudonyymi. Mutta en jäänyt jähnäämään sen kummemmin vaan pistelin sivuja eteenpäin ja naureskelin joissain kohdin sitä gerekkiä ja birittiä, vaimikäniittennimetsittenmilloinkin olivatkaan, ja voihyvänenaikasentään. Heittikö se Jaakko viime kesänä sitä kiveä järveen ollenkaan?
Ja pitikö se pöytälaatikko tosiaan kirjailijan ravistella pohjiaan myöten kerralla tyhjäksi? Tiedähäntä. Saattaa hänellä olla niitä laatikoita enemmältikin. Hui!

Seuraavaksi minä kuitenkin jään odottelemaan tältä kirjailija Yli-Juonikkaalta runokirjaa. Ihan vaan kurillani, että osaako se typistellä, ja laitoin tuonne Kirjailijanalut saitillekin jo yhteen ketjuun vinkin nimeksi. Joten laitan nyt tähänkin, josko vaikka kirjailija itse sattuu täällä surffailemaan. Runokirjan nimeksi sopisi mielestäni sitten
Sonetteja Loimaalle

PS. Tutustukaa Tekin tähän juonikkaaseen opukseen, vaikka sitä en kyllä ymmärrä jos laittavat Finlandia-ehdokkaaksi. Juu, kyllä ei. Siis minun mielestäni, mutta saatte olla taas eriä mieltä eripurat. Joo.

2

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      ........... onkohan kukaan muuten lukenut tätä
      sinänsä mainiota opusta

      ???

    • sabbbbretus

      Selkeä teksti on helppolukuista, mutta vaatiilahjakkuutta kirjoittaa sellaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5039
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      50
      3849
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3534
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2689
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1853
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1657
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1650
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1458
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1065
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      145
      1055
    Aihe