Onko Aili vielä liian mummonimi?

Nimi Aili miellyttää ja kulkee suvussa. Se on viime aikoina yleistynyt vauvojen nimenä, mutta onko se teistä vielä liian paljon vanhan ihmisen nimi?

Tykätään vanhoista nimistä. Esikoinen on Saimi. Nyt olisi nimi haussa vajaan puolen vuoden päästä syntyvälle siskolle. :)
104821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aili...ehkä en laittaisi.

Saimi ja Alina, Aliina
Saimi ja Alisa
Saimi ja Aila
Saimi ja Amalia
Saimi ja Asta
Saimi ja Salme
Saimi ja Stina
Saimi ja Elisa
Saimi ja Laila

Äänestä

Aili on nyt tulossa kovasti takaisin. Jos se on suvussa, laittaisin ehdottomasti, koska se sopii niin hyvin Saiminkin kanssa. Ei ole mummonimi.
Onnea odotukselle!

Äänestä

Minusta myös Aili on kiva nimi eikä siitä tule sen enempää mummomielikuvaa kuin Saimistakaan :)

Ehdotan myös nimiä Elsi, Hilma ja Aura.

Äänestä

Oi, Aili on ihana kaunis vanha nimi :) raikas ja herttainen. Sopii ihanasti Saimin siskolle!

Äänestä

Kiitos vastauksista. Mukavaa, ettei täystyrmäystä tullut ainakaan täällä. Onneksi vielä on puolisen vuotta ristiäisiin. :)

Äänestä

Ai, minä en ole vielä yhteenkään pikku-Ailiin törmännyt täällä Seinäjoen seudulla..! Eikä edes kasteilmoituksissa ole näkynyt (vaikka erityisen tarkkaan luenkin). Mutta tosi kiva, että vanhat tulee takaisin! :)

Minusta siis se vielä vähän mummumaiselta kuulostaa, mutta äkkiäkös se mielikuva muuttuu, kun totuttelee pienen hetken. Saimi ja Aili kuitenkin minusta ovat ihan eri maata... Alina, Eini, Saila ja Eila voisivat sopia minusta paremmin...

Mutta ei Aili huono ole todellakaan, nätti ku mikäki!

Äänestä

Aili tuo kyllä mulle vähän "mummomielen", mutta kyllä kiva nimi on ja sopii Saimin siskolle!

Äänestä

Kaksi Aili-nimistä olen tuntenut.
Aili....Aileen, jotenkin ehkä toiseksi nimeksi tai esim. Aili-Maija......Aila-Maija

Muita mahd:

Saimi ja Sohvi (Sofia)
Saimi ja Silva
Saimi ja Lyydi
Saimi ja Maija
Saimi ja Sylvia
Saimi ja Heini (Henni)
Saimi ja Kaisa
Saimi ja Maisa
Saimi ja Liisi
Saimi ja Lovisa

Äänestä

Minusta Aili on kaunis nimi, eikä sen enemäpää mummo-nimi kuin Saimi, Alma tai Valmakaan.
Eikä se mitenkään negatiivisesti vaikuta nimeen, vaikka sen mieltäisikin mummo-nimeksi - Mummothan on ihania :)

Äänestä

Mielestäni Airi on huomattavasti parempi.

Airi on paitsi äänteellisesti kaunis nimi, myös sen merkitys englannin kielen kautta käännettynä (airy = ilmatar) on ihana. Joten tässä kansainvälisessä maailmassa Airi toimii kauniisti sekä suomalaisittain että englanniksi äännettynä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


msid kirjoitti:

Nimi Aili miellyttää ja kulkee suvussa. Se on viime aikoina yleistynyt vauvojen nimenä, mutta onko se teistä vielä liian paljon vanhan ihmisen nimi?

Tykätään vanhoista nimistä. Esikoinen on Saimi. Nyt olisi nimi haussa vajaan puolen vuoden päästä syntyvälle siskolle. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu