Onko Aili vielä liian mummonimi?

msid

Nimi Aili miellyttää ja kulkee suvussa. Se on viime aikoina yleistynyt vauvojen nimenä, mutta onko se teistä vielä liian paljon vanhan ihmisen nimi?

Tykätään vanhoista nimistä. Esikoinen on Saimi. Nyt olisi nimi haussa vajaan puolen vuoden päästä syntyvälle siskolle. :)

10

4682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sunsun

      Aili...ehkä en laittaisi.

      Saimi ja Alina, Aliina
      Saimi ja Alisa
      Saimi ja Aila
      Saimi ja Amalia
      Saimi ja Asta
      Saimi ja Salme
      Saimi ja Stina
      Saimi ja Elisa
      Saimi ja Laila

    • 45+

      Aili on nyt tulossa kovasti takaisin. Jos se on suvussa, laittaisin ehdottomasti, koska se sopii niin hyvin Saiminkin kanssa. Ei ole mummonimi.
      Onnea odotukselle!

    • vii.

      Minusta myös Aili on kiva nimi eikä siitä tule sen enempää mummomielikuvaa kuin Saimistakaan :)

      Ehdotan myös nimiä Elsi, Hilma ja Aura.

    • Tranha

      Oi, Aili on ihana kaunis vanha nimi :) raikas ja herttainen. Sopii ihanasti Saimin siskolle!

    • alkupepäinen

      Kiitos vastauksista. Mukavaa, ettei täystyrmäystä tullut ainakaan täällä. Onneksi vielä on puolisen vuotta ristiäisiin. :)

    • ladylandelta:)

      Ai, minä en ole vielä yhteenkään pikku-Ailiin törmännyt täällä Seinäjoen seudulla..! Eikä edes kasteilmoituksissa ole näkynyt (vaikka erityisen tarkkaan luenkin). Mutta tosi kiva, että vanhat tulee takaisin! :)

      Minusta siis se vielä vähän mummumaiselta kuulostaa, mutta äkkiäkös se mielikuva muuttuu, kun totuttelee pienen hetken. Saimi ja Aili kuitenkin minusta ovat ihan eri maata... Alina, Eini, Saila ja Eila voisivat sopia minusta paremmin...

      Mutta ei Aili huono ole todellakaan, nätti ku mikäki!

    • zerius

      Aili tuo kyllä mulle vähän "mummomielen", mutta kyllä kiva nimi on ja sopii Saimin siskolle!

    • perj

      Kaksi Aili-nimistä olen tuntenut.
      Aili....Aileen, jotenkin ehkä toiseksi nimeksi tai esim. Aili-Maija......Aila-Maija

      Muita mahd:

      Saimi ja Sohvi (Sofia)
      Saimi ja Silva
      Saimi ja Lyydi
      Saimi ja Maija
      Saimi ja Sylvia
      Saimi ja Heini (Henni)
      Saimi ja Kaisa
      Saimi ja Maisa
      Saimi ja Liisi
      Saimi ja Lovisa

    • Täti

      Minusta Aili on kaunis nimi, eikä sen enemäpää mummo-nimi kuin Saimi, Alma tai Valmakaan.
      Eikä se mitenkään negatiivisesti vaikuta nimeen, vaikka sen mieltäisikin mummo-nimeksi - Mummothan on ihania :)

    • ubpiöbv

      Mielestäni Airi on huomattavasti parempi.

      Airi on paitsi äänteellisesti kaunis nimi, myös sen merkitys englannin kielen kautta käännettynä (airy = ilmatar) on ihana. Joten tässä kansainvälisessä maailmassa Airi toimii kauniisti sekä suomalaisittain että englanniksi äännettynä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6289
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5211
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3260
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      108
      2396
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2008
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1193
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      77
      1131
    Aihe