labradoodle

Kiitos

Hei, olemme kiinnostuneet labradoodlesta yhtenä vaihtoehtona. Olemme lievästi allerginen perhe, jossa on atopiaa yms, joten tämän vuoksi labradoodle kiinnostaa monirotuisena koirana. Haluan kysyä muutamaa asiaa rodusta. Jos "rotu" on labradorinnoutajan ja villakoiran risteytys, niin mikä siitä tekee vähemmän allergiaoireita aiheuttavan kuin esim. alkuperäiset rodut? Jos joku saa oireita esim. l.noutajasta, niin miksi ei labradoodlesta? Tämä asia siis kiinnostaa, ja toivon saavani asiallisen vastauksen....ei mitään saarnaamista allergioista (niistä me tiedetään enemmän kuin ne joilla allergioita/atopiaa ei ole) tai muusta epäoleellisesta.

10

2526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Labradoodlen omaava

      Hei,
      Meillä on perheessämme allergiaa, ihottumaa yms.
      Jos tyttäremme on tekemisissä koiran kanssa => ongelmia tiedossa.

      Perheesäämme on labradoodle.
      Ennen koiran hankintaa kävimme vierailulla taloudessa, jossa ko rotu oli edustettuna ja ongelmia ei esiintynyt.

      Pakko se oli uskoa,,,,,, siispä koira saapui meille. Perheestämme kukaan ei ole ragoinut allergisesti...

      Miksikö? En osaa sanoa. Doodlella ei ole aslukarvaa, se ehkä auttaa

      • Kiitos

        Kiva, etä joku rotu sopii myös joillekin allergisille. Tuosta reagoinnista olisi kyllä mielenkiintoista lukea jotain faktaakin. Monilta olen kuullut, että juuri tästä koirasta ei tule oireita, joten asia kiinnostaa kovasti.

        Meillä ei onneksi lapsilla ole pahoja allergioita vaan minä olen se pahiten allerginen, mutta lapsena olen touhunnut koirien, hevosten yms kanssa, joten hinku saada oma koira on kova, ja jos sen hankkii, niin tietysti haluaa, että voi tarjota koiralle kodin koko sen eliniäksi.

        Mitenkäs näiden koirien saatavuus? Mistä hankitte oman doodlenne ja miten kauan jouduitte sitä odottamaan?


      • Labradoodlen omaava
        Kiitos kirjoitti:

        Kiva, etä joku rotu sopii myös joillekin allergisille. Tuosta reagoinnista olisi kyllä mielenkiintoista lukea jotain faktaakin. Monilta olen kuullut, että juuri tästä koirasta ei tule oireita, joten asia kiinnostaa kovasti.

        Meillä ei onneksi lapsilla ole pahoja allergioita vaan minä olen se pahiten allerginen, mutta lapsena olen touhunnut koirien, hevosten yms kanssa, joten hinku saada oma koira on kova, ja jos sen hankkii, niin tietysti haluaa, että voi tarjota koiralle kodin koko sen eliniäksi.

        Mitenkäs näiden koirien saatavuus? Mistä hankitte oman doodlenne ja miten kauan jouduitte sitä odottamaan?

        Meille ainakin riitti käytännön kokeilu todentamaan, onko allergisoiva.

        Koiria on aika haastava saada suomesta. Doodleja on ehkä alla 100 yksilöä
        Itse haimme koiran englannista.

        Tosin voipi olla että pentue on tulossa suomenkiin


    • sokkerin

      Ei nyt millään pahalla,mutta mitä vikaa on ihan vaan puhdasrotuisessa villakoirassa? Olisi varmasti "allergiavapaa", ja olisi vähän enemmän valinnanvaraa kasvattajan suhteen.

      Sekarotuisten taustoista ei voi koskaan tietää, alkuperäset rodut eivät välttämättä olekaan niitä mitä kasvattaja sanoo, ja sitten kun koira aiheuttaakin allergiaa, joutuu koiraparka kiertoon.

    • Koirulikoir

      Samoiten noista miksauksista ei tiedä, että kumpi rotu siellä pääsee valta-asemaan. Mitäs jos koira näyttää villakoiralta, mutta sillä onkin labbiksen turkki pohjavilloineen? Tai villakoiran kiharuus, mutta edelleen se labriksen karvanlähtö? Labriksen löysät huulet ja kuola, mutta villakoiran turkki?

      Villakoiran eduksi täytyy laittaa se, että pohjavillaa ei ole, ei karvanlähtöä ja turkki on tiivis rotua pestään usein, jolloin allergisoivaa hilsettä ei niin paljoa kerry. Eikä rotu kuolaa läheskään yhtä paljon kuin vaikkapa se labradori, villiksen huulet ovat tiiviit eikä kuolaa roisku, kuolahan on yksi, joka voi allergisoida.

      Näistä mikseistä ei todellakaan tiedä, että mitkä ominaisuudet sattuvat juuri siihen pentueeseen ja pentuun tulemaan, itsestäni olisi iso riski ottaa tällainen pentu allergiaperheeseen. Puhdasrotuisesta villakoirasta ainakin tietää, että mitkä rotuominaisuudet siinä on, koiran sietäminen ja siedättyminen ovat taas yksilökohtaisia kysymyksiä.

    • Labradoodlen omaava

      Näistä miksesitä?

      Ehkä kannattaa käydä tutustumassa muillakin sivuilla ja myös suomen ulkopuolella. Doodleja on OIKEESTi paljon ja joissan saanut jopa rotumääritelmän.

      Mitäkö tulee jos kaksi huonoa yksilöä tekevät pentuja =>
      Varmaan ihan sama onko kyseessä "rotukoirat" keskenään tai ei.

      Labradoodleja on useammassakin sukupolvessa. Voi siis olla että kaksi Labradoodlea tekee pentuja jne,,, oletko ajatellut?

      • sokkerin

        "Mitäkö tulee jos kaksi huonoa yksilöä tekevät pentuja => Vermaan ihan sama onko kyseessä "rotukoirat" keskenään tai ei."

        Rotukoirissa on vaan se hyvä puoli, että pennunostaja voi ihan itse tarkastaa terveystiedot useamman sukupolven ajalta, ja siltä pohjalta päättää ottaako koiran jonka taustalta löytyy terveysongelmia. Sekarotuisen ostaja ei näitä asioita voi itse tarkistaa, vaan on "kasvattajan" tiedon varassa. Minä en luota käytetyn auton kauppiaaseen enkä yhteenkään koirankasvattajaan.

        Ei siinä mitään, ihan vapaasti ihmiset saavat "kasvattaa" minkälaisia miksejä tahansa, ei se ole keltään pois, ei edes niiltä rotukoirakasvattajilta. Se pointti näissä negatiivisissa kommenteissa on ollut aito huoli koiran kohtalosta, koska labradoodleja myydään nimenomaan allergikoille. Mitä jos pentu ei olekaan allergisoimaton? Koiraparka joutuu kiertoon. Miksei voisi ottaa ihan puhdasta villakoiraa, koska sen tiedetään 100% varmuudella olevan vain vähän allergisoiva rotu? Miksi halutaan ottaa riskillä labradoodle, ja sitten ollaan pulassa kun koira ei olekaan sitä mitä on luvattu?

        Eli voisiko joku perustella miksi labradoodle eikä villakoiraa? Puhdasrotuiset villakoirat ovat perimältään terveempiä kuin labbikset, miksi ottaa riski, että saa esim. lonkkavikaisen labradoodlen?


    • Koirulikoir

      Edelleen on kyse on sekarotuisista, joiden yhdistämisestä harvoin tulee tasalaatuisia pentuja (kuin jos yhdistät kaksi samanrotuista), oli vanhemmat labradoobleja tai villis ja labris. Haluttujen ominaisuuksia vahvistaminen vaatii monen monta sukupolvea kuin sen yksi tai kaksi ja siltikin niitä harha-askelia voi tulla.

    • labradoodle ei varsinaisesti oo rotu. Joku viksu vaa keksi yhdistää noutajalle villakoiran turkin ja se oli hitti. Allergiavapaa noutaja, miksikäs ei :)
      Kyseisen "rodun" plussana on ehottomasti monirotuisuus, joka sulkee poissa ainakin suurimman osan sukusiitoksesta mitä rotukoirissa harrastetaan paljonkin.

      Villakoira kun on vähän jokaiseen menoon sopiva koira, kokoja löytyy joka lähtöön joten se on aika vaaraton yhdistää minkä tahansa muun rodun kanssa. Ja tosiaan villakoiran turkki on käsittääkseni aika vahvasti periytyvää sorttia, onhan kuitenkin kyseessä rotu jota on vuosikausia jalostettu ihan vain karvansa takia, toisin kuin noutajia joitten tärkeimmät ominaisuudet on käyttöominisuudet.

      Jos noutaja rotuna miellyttää ja villakoira niin rotunsa kuin karvanlaatunsa puolesta on sopiva nii kannattaa niihin ihmeessä tutustua. Trkkana kannattaa olla kasvattajia selaillessa että on pentue tehty terveistä ja hyväluonteisista vanhemmista, niin on pennuistakin suuremmalla todennäköisyydella odotettavissa tasapainoisia perheenjäseniä :)

    • Australianlabradoodl

      Tutustukaa rotuun minkä eteen tehdään paljon työtä ja kasvattajilta vaaditaan täysin terveitä koiria, lonkat oltava A tai B, kaikista rotuun liittyvistä mahdollisista sairauksista täytyy olla testituloksia, tarvittavat tutkimukset (PRA/PRCD, silmätutkimus, lonkat, polvet, vWD ja kyynärpäät) koirille mukaan lukien DNA profiloinnin.

      Rotu on Australian Labradoodle.

      ALD alettiin kehittämään jo 70-luvulla allergisten sokeiden opaskoiraksi, ainoastaan muutama niistä oli allergia-ystävällisiä. Myöhemmin todettiin että yhä useampi ALD sopii allergiaperheisiin. Täytyy muistaa että sekä koirat että ihmiset ovat yksilöitä. Mitään ns. "varmuutta" allergiaystävällisestä koirasta ei ole ! Kannattaa kuitenkin muistaa että pure( =puhdas)ALD on useimmiten parempi (allergiaystävällisempi, ei kuitenkaan allergisoimaton ! ) kuin esim. ensimmäisen tai toisen sukupolven ALD !
      Tänä päivänä rotua käytetään monessa euroopan maissa, Australiassa ja USA:ssa terapiakoirina sairaaloissa, sairaiden ja vammaisten lasten hoitokodeissa jne.
      Nämä koirat eivät ole esim. puudelin ja labriksen sekoituksia, vaan monen tarkasti valittujen väh. neljän tiedossa olevan sukupolven yhdistelmien koiria/pentuja.
      Katso lisää: australianlabradoodle.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      150
      6801
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5913
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4549
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4466
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      161
      4290
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1670
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1566
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1379
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1355
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1141
    Aihe