Miten ajastintolppa (lohko) heti käyntiin?

Lavarotta77

Miten ihmeessä tällaisen normaalin lämmitystolpan saa käyntiin heti? Aiemmin olen käyttänyt niin, että olen etukäteen asettanut käynnistysajan ja aina on lämmitin pörissyt kun olen autoon mennyt. Nyt pitäisi kuitenkin saada lämmitin päälle heti mutta tolppahan ei suostu yhteistyöhön vaikka käännän sen ajastinrenkaan siten, että pitäisi olla juuri tällä hetkellä päällä. Ja ei myöskään vaikka laitan sen alkamaan muutaman minuutin päästä. Eli onko näissä joku minimiaika, joka pitää olla nykyhetken ja alkamishetken välillä, että laite sen tajuaa vai mistä on kyse?

5

1050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koita edes

      napsauta ajastin rengasta parit napsut eteenpäin niin kyllä se siitä lähtee.

    • Kierrä kelloa

      eteenpäin siihen asti, missä lämmitysaika alkaa.

    • Pistorasiaan laitettavan ajastimen voit säätää jatkuvalle vierralle ajastimen kulmassa olevalla likukytkimellä.

      • oletpas tollo

        Siis mitä, mille vierralle ja millä likukytkimellä.
        Älä höpise, ei normaalitolppiin tuollaista tarvii, niissä on joko valmiiksi kello tai sitten kiinteistön yhteinen ajastin.


      • tosi vaikee rasti??

        ja kysymyshän oli lämmitystolpasta jossa on tuo 2h lämmitysaika.

        Pyöritä kelloa varovasti eteenpäin ja kuuntele koska lämmitin pörähtää käyntiin, sitten se käylin parisen tuntia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      136
      6228
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4396
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2888
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2871
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1456
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      37
      1447
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1261
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe