Miten nettiin Samsungilla?

helppiätarvitaan

Moi. Hommasin tuon Saunalahden reilu-paketin muutama päivä sitten. Puhelin on Samsung i9000.
Ei ole aiemmin tullut surffailtua netissä kuin wi-friillä, joten en oikein tiedä miten saan tuon paketin netin käyttöön.

Langattomat toiminnot ja verkko -> matkapuhelinverkot -> yhteyspisteiden nimet -> Saunalahti Internet päälle -> ja sitten lopuksi dataverkkotila päälle, jolloin matkapuhelinverkkoasetuksissa lukee: rasti, käytä pakettitietojen kohdalla.

Mikä tuo dataverkkovierailu sitten on? Mistä voin olla varma, että puhelin käyttää juuri tuota saunalahden pakettinettiä, ettei tule ylimääräisiä kuluja? Täytyykö itse muutella jotain noita APN asetuksia vai riittääkö kuin laittoi tuon internet.saunalahden päälle?

Anteeksi tyhmyyteni ja kiitos avuista.

Tänään aamulla tuli Elisalta (?!) viestiä, palveluasetuksista. Entinen liittymäni oli elisa, mutta mitä tuo nyt sitten tarkoittaa?

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marraskuu 18.11

      Joko yhteys pelaa? Onhan jo marraskuu.

      Pitää hyväksyä sieltä valikoista Data pakettien siirrot.
      Ruksi niihin. Löytyy sieltä samasta kuin Wi-fi Wlan, alapuolelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      161
      8879
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      104
      4082
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3922
    4. 55
      3383
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2724
    6. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      390
      2013
    7. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1927
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      45
      1901
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1891
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1531
    Aihe