Asuntojen hinnat ovat edelleen jatkuvassa nousussa viimeisten tilastojen mukaan siis ja hintojen nousu on jopa kiihtynyt. Eräs tekijä joka tätä selittää on ollut tietenkin erityisen matala, lähes olematon korko.
Nyt lisäksi jos ja kun eurokriisi ratkeaa niin tuo tuo äkillisen lisähypähdyksen eli pienimuotoisen hintatsunamin asuntojen hintoihin, patoutunuttakin kysyntää kun on ja eurokriisin ratkeaminen aiheuttaa n. 10% ylimääräisen lisähypähdyksen hintoihin normaalin 5-7% vuosittaisen nousun lisäksi.
Jos eurokriisiä ei olisi niin näillä koroilla hinnat olisivat nouseet jo viimeisen 4 vuoden aikana ainakin 1,4-1,5 kertaisiksi, nyt ei aivan näin suurta nousua ole tapahtunut. Tosin korkotason mataluuskin johtuu juuri tästä samaisesta kriisistä, eli sinänsä nyt kriisi on osaltaan vähän hidastanut nousua, mutta alnetamalla korkotason olemattomaksi on kriisi kiihdyttänyt nousua kuitenkin enemmän kuin hidastanut. Kunhan kriisi ratkeaa niin tsunami vyöryy joka tapauksessa.
Onneksi oikeisto voitti vaalit vielä eilen, sosialistit jäivät hopealle vaikka sosialistien johtajan mukaan "hoppee ei oo häppee" kuten sosialistipomo eilen tokaisi.
Vuokrien nousu on n. 4% tasoa vuosittain, eli hieman jopa vähemmän kuin asuntojen hintojen nousu on. Vuokratason nousuun saattaa tulla omat tsunaminsa vielä riippuen miten tilanne tästä kehittyy, varmaa on että vuokrat nousevat mutta tuleeko tsunameja tuolla saralla on vielä epäselvää.
Nyt lisäksi jos ja kun eurokriisi ratkeaa niin tuo tuo äkillisen lisähypähdyksen eli pienimuotoisen hintatsunamin asuntojen hintoihin, patoutunuttakin kysyntää kun on ja eurokriisin ratkeaminen aiheuttaa n. 10% ylimääräisen lisähypähdyksen hintoihin normaalin 5-7% vuosittaisen nousun lisäksi.
Jos eurokriisiä ei olisi niin näillä koroilla hinnat olisivat nouseet jo viimeisen 4 vuoden aikana ainakin 1,4-1,5 kertaisiksi, nyt ei aivan näin suurta nousua ole tapahtunut. Tosin korkotason mataluuskin johtuu juuri tästä samaisesta kriisistä, eli sinänsä nyt kriisi on osaltaan vähän hidastanut nousua, mutta alnetamalla korkotason olemattomaksi on kriisi kiihdyttänyt nousua kuitenkin enemmän kuin hidastanut. Kunhan kriisi ratkeaa niin tsunami vyöryy joka tapauksessa.
Onneksi oikeisto voitti vaalit vielä eilen, sosialistit jäivät hopealle vaikka sosialistien johtajan mukaan "hoppee ei oo häppee" kuten sosialistipomo eilen tokaisi.
Vuokrien nousu on n. 4% tasoa vuosittain, eli hieman jopa vähemmän kuin asuntojen hintojen nousu on. Vuokratason nousuun saattaa tulla omat tsunaminsa vielä riippuen miten tilanne tästä kehittyy, varmaa on että vuokrat nousevat mutta tuleeko tsunameja tuolla saralla on vielä epäselvää.
Vastaukset 20
Vanhimmat
amen, tyhjentävästi sanottu.
siinä muulit vetää toista muulia kuin passia narussa muuli Ei nää mitä luki tietää kuplan maksaneilla löysät valuu jo housusta ja hädissään uskotellaan että ikuinen on nousu
Luki yrittää potkia tutkainta vastaan, mutta eivät ne asuntojen hinnat siitä laske, nousua on ollut koko ajan sitten 90-luvun alun laman ja mitään tekijää mikä nousua estäisi ei ole todettavissa. EU:n myötä asuntojen hinnat nousevta myös laman aikaan ja vielä enemmän nousukausilla. Vain nousu on pysyvää, nousun nopeus vaihtelee toki vähän taloudellisen tilanteen mukaan.
(Ok-loordi Luki yrittää potkia tutkainta vastaan)
Ei tuo ole oikea Luki.
Luki ei potki ei,Luki kyllä myöntää jos näkyvissä on valtaisa nousu,loppuvuotta kohden asuntojen osto kiihtyy,mitä tapahtuukaan 2013 vuoden alusta?
Arvaa piruuttas?
Loppuvuodesta tosiaan nousua tapahtuu kuten huomaamme paraikaa. Sitten ensi vuoden alussa hintojen nousu tasaantuu, hidastuu, mutta laskua ei tule, keväällä taas perinteisesti huhtikuussa alkaa hintojen nousu lievästi kiihtyä ja kesällä loma-aikaan taas tasaantuu ja taas 2013 syksyllä nousu kiihtyy. Nousu siis tapahtuu syklittäisesti, laskua ei luvassa ole näissä nykyisissä olosuhteissa. Loordi arvioi että v. 2020 on asuntojen hinnat nousseet nykyisestä n. 1,3-kertaiseksi vähintään ja vuokrat ovat nousseet samaten vähintään saman verran ainakin isoimmissa kaupungeissa kuten Helsinki, Tampere, Turku.
Lapinjärvelläkin? Onko Hanheen tullut uusia nuoria hanhia?
Myös Lapinjärvellä ovat asuntojen hinnat nousseet. Hanhessa ei Loordi ole koskaan käynyt, täytyisi varmaan käydä joskus katsomassa minkälainen ravintola tuo on. Lapinjärven ohi Loordi ajelee ajoittain, mutta täytyy myöntää että paikka on kiinnostava, koska sieltä saa järvenrantatontin 7 eurolla neliö halutessaan eikä Helsinkiin ole pitkä matka, Euroopan mittakaavassa Lapinjärvi on Helsingin lähiötä oikeastaan. Sinne kun rakennuttaisi ok-talon järvenrantatontille niin saisi talosta helposti 500.000 euroa myydessään joskus esim. 5 vuoden kuluttua, rannalla olevat ok-talot ovat arvoltaan helposti 1,8 -kertaisia ei-rannalla olevaan kohteeseen verrattuna ja Helsingin läheisyys vielä nostaa arvoa Etelä-Suomessa.
Miksi talo pitäisi rakentaa paikkaan, jossa sillä ei ole kysyntää?
Mitä väliä sillä on onko sillä kysyntää jos ei ole myymässä sitä ja toisaalta miten niin lähellä Helsinkiä järvenrantatontilla olevalla talolla Etelä-Suomessa ei olisi kysyntää? Katsopa paljonko maksaa talo tai tontti Espoossa tai Helsingissä rannalla, jos tontista joutuu maksamaan esim. 700.000 euroa ja 90km päästä saa rantatontin 7000 eurolla niin kannattaa jo vähän laskeskella ja pohdiskella, etenkin kun muitakin etuja on rauhallisemmilla alueille lähellä Helsinkiä kuin aivan lähimmissä lähiöissä.
Et ole tainnut käydä Lapinjärveksi kutsutun mutalammikon rannassa ikinä.
Oletko koskaan miettinyt siltä kannalta että, miksi Lapinjärveltä saa rantatontin 7000€, vaikka rantatontit maksavat PK-seudulla 700 000€?
Jos Lapinjärvi-järvi sijaitsisi PK-seudulla hinnat olisivat aivan toiset. Useimmat meistä ovat vielä niin metsäläisiä emmekä ole tottuneet Euroopan suurkaupunkeihin, että meistä tuo 90km on piiiiiitkä matka. Tallinnaankin pääsee nopeammin.
Mutta jos sinulla on tarkempaa tietoa alueen hintakehityksestä, niin miksi et ostaisi niitä 7000€:n rantatontteja varastoon? Rahaa sinulla kirjoitustesi mukaan on vaikka millä mitalla.
Nimenomaan vielä ollaan "metsäläisiä" eikä käsitetä että Lapinjärvi on lähellä Helsinkiä Etelä-Suomessa eikä Lahteen tai Kouvolaankaan ole pitkä matka. Kunhan Suomi kehittyy ja kansainvälistyy lisää ja lähenee Eurooppaa ja länttä entisestään niin ihmiset huomaavat että 90km ei ole pitkä matka, esim. Frankfurtissa, Lontoossa, Pietarissa, Berliinissä, Pariisissa tuo on pikkumatka ison kaupungin keskustaan ja vielä Suomessa liikenne rauhallista ja ruuhkia ei pahasti ole niin ajallisesti n. tunti ison kaupungin keskustaan ei ole mitään, esim. Pariisissa tunti voi olla pari kymmentä kilometriä. Kun asenteet Suomessa kehittyvät niin Lapinjärveä aletaan pitää Helsingin lähiönä ja hinnat nousevat kovasti, rantakohteiden hinta tuolla voi olla v. 2025 jo 3-4 kertainen nykyiseen nähden.
Loordi ostaisikin noita tontteja varastoon mutta kun ne ovat kaupungin tontteja niin kaupunki myy tontin vain sillä ehdolla että muuttaa sinne asumaan ja rakentaa tontille talon, ei niitä myydä tyhjinä kenellekään muuten vain odottelemaan. Toki yksityiseltä voisi ostellakin tontteja, asiaa voisikin alkaa selvittää.
Loordin vanhempi sukulaismies muuten osti 1960-luvun lopulla Espoosta pari tonttia läheltä merta ja noiden tonttien arvo nousi 30 vuodessa 90-luvun loppuun mennessä yli 8-kertaiseksi inflaatiokin huomioon ottaen. Espoon reuna-alueet kun oli niiiiin kaukana Helsingin keskustasta vielä 60-luvulla. Tuosta 90-luvun lopusta on noilla tonteilla olevien talojen arvo nousut vielä yli 2,5-kertaiseksi, 800.000 euron pintaan 2 taloa, joiden rakentaminen maksoi 90-luvun alun lamassa 800.000 markkaa kappale, nyt siis saman verran euroissa 2012 arvo kun 1992 oli 800.000 mk eli kuudesosa, toki inflaatio pitää huomioida myös. Tontit maksoivat 60-luvulla todella vähän nykyiseen arvoon nähden kun ei tuolla ollut tuolloin edes mitään lähiötä vielä, vanhoja mökkejä vain, nykyisin sen sijaan omakotitaloalue.
Metsäläisenä on aikaa odotella, että PK-seudun väkiluku kasvaa Pariisin lukemiin. Pariisin suurkaupunkialueella asuu yli 12 miljoonaa ihmistä(katsoin wikistä :) ). Tämä tarkoittaisi sitä, että Suomen väkiluku tuplaantuisi ja kaikki muuttaisivat pk-seudulle. En usko näin tapahtuvan vuoteen 2025 mennessä, vaikka Lapinjärvikin silloin laskettaisiin Helsingin suurkaupunkialueeksi :)
"EU:n myötä asuntojen hinnat nousevta myös laman aikaan ja vielä enemmän nousukausilla."
Miksi Eu:n myötä hinnat aina nousisivat. Ja mitä on tapahtunut vaikka Espanjassa asuntojen hinnoille Eu:n aikana. Joku kertoi, kuinka Eu:n aikana lainakorot pysyy matalana. Ja tosiaan on ihmisiä, jotka näin uskovat, ja tekevät päätöksiä tämän mukaan??
Lainan stressitestit suositellaan tekemään 7% koroilla, se on jo monelle liikaa. Kun jo nyt on paljon ylivelkaantuneita, joilla on vaikeuksia selvitä veloistaan.
Vuokrauskohteiden kysyntä jo hiipunut sekä isoissa asunoissa myyntihinnat tulleet alas. Asuntolainat ovat vähentyneet eli ensiasunnonostajia ei enää liiku markkinoilla niin paljoa kuin aikaisemmin. Omakotitalot käyneet kaupaksi hyvillä alueilla ja halvoilla hinnoilla, mutta ei muuten.
Nämä faktat kertovat siitä että muutos on alkanut. Hinnat kääntyvät laskuun ja myyntiajat pidentyvät. Kun vielä talous kääntyy pian todelliseen syöksyyn kun keinotekoiset tukirakenteet petttävät, alkaa myös asuntojen hinnat syöksymään. Dominoilmiöitä ei voi pysäyttää.
Nuo kaikenlaiset 'okloordit' ja 'kiinteistökuningattaret' kuuluisivat naistenlehtien juorupalstoille.
Pk-seudulta ei haluta ostaa kalliita asuntoja, kun ei ole enää sellaisia uusia työpaikkoja, joiden palkalla voisi asunnon hankkia.
Käyttämästäsi sanastosta huomaa ettet ole läpäissyt edes yo-kirjoituksia
Mites tän sensuurin laita oikein on? Joku täräytti todella viiltävän analyysin kansan kahtiajakautumisesta asuntomarkkinoilla, mutta palstan tuhnujooseppi ei tätä kestänyt.
Tässä oma kommenttini tähän ketjuun:
Palstalla heiluu tuhnu, joka kuvittelee olevansa ristiretkellä pahaa kapitalistista maailmaa vastaan ja yrittää saada ympäristönsä ja internetin näyttämään yhdeltä suurelta Tuhnustoliitolta, jossa vain oikeat näkemykset sallitaan.
Epäilen vahvasti tämän luuserin olevan kotoisin Vuosaaresta. Kun iso pyörä sutii tyhjää ja vaihde on juuttunut pysyvästi pakille, ei ole muuta tekemistä kuin toimia asuntojen hinnat -palstan epävirallisena poliisimestari Sisuna.
Säälittävää kerta kaikkiaan.
heti alussa 2013 tullaan näkemään ennen näkemätön syöksy kun seka paskat valahtaa muulin housuun ja hinnat romahtaa
Hintojen romahtaminen ei vaikuta mitenkään ihmisten asumiseen. Ne joilla on ollut rahaa ostaa omistusasunto, omistavat asuntonsa. Ne joilla ei ole ollut varaa tai halua ostaa omistusasuntoa jatkavat vuokralla asumista. Asunto on aina ostettu tarpeen mukaan jolla ei ole mitään tekemistä yleisen hintatason kanssa.