Skitsofreniaa enemmän keskosena syntyneillä?

Itse olen kaksos keskosena syntynyt 5 viikkoa etuajassa, paino oli jotain 1600.
25- vuotiaana sairastuin skitsofreniaan, kaksoseni ei ole siihen sairastunut, mutta hoitajani sanoi sen voivan johtua myös keskoskaappiajasta ym.
Nyt on ongelmia oman lapsen saannin suhteen ja adoptio, sijaisvanhemmuus ym, eivät tule kysymykseen taudin takia.
3483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

voi voi skitsofrenia ja keskosuus nyt ei taida liittyä toisiinsa. skitsofrenia on periytyvä sairaus, tai sen alla on trauma joka on sairauden laukaissut, myös huumeiden ja alkoholin pitkäaikainen käyttö voi laukaista skitsofrenian.
olen itse psykiatrinen sairaanhoitaja ja töissä mielisairaalassa (oikeuspsykiatrisessa)

Äänestä

Kai se sit täytyy olla jo valmiina se nikki aivoissa, mutta keskosuus altistaa sen puhkeamiselle. Oon ollut vähän vainoharhainen jo pienestä pitäen, en uskaltanut olla lapsiryhmässä ym.
Alkoholi ja huumeet on mun kohdaltani pois suljettu.
En usko että jos normaali keskonen sairastus skitsofreniaan myöhemmin ellei ole muuten alttiutta sairastua tai neurologinen vamma.
Kyllä tänkin sairauden kanssa kuitenkin eletään.

Äänestä

keskosella kuin kellä tahansa muullakin lapsella voi olla alttius skitsofreniaan, mutta yksistään keskosuudella ei ole mitään tekemistä tämän kanssa. esimerkkinä voin sanoa että työpaikallani ei ole potilaista yksikään keskonen!!. suvussasi voi olla skitsofreniaa, ei välttämättä lähisuku vaan hiukka syvemmällä. toinen suuri vaikutus on ympäristö, lapsen ensimmäiset 3vuotta on yllättävän tärkeitä, kaikki äidit eivät sitä edes tiedä, että lapsi tarvitsee ensimmäisen 3 vuoden aikanaa äitiää 100%, nyt en siis tarkoita sitä että pitäs olla nassut kiinni kokoajan, vaan sitä rakkautta, äidin rakkautta ja läsnä oloa. jos äiti on hylännyt lapsensa pienenä tai se on jätetty huutamaan liian pitkäksiaikaa ilman huomiota, ne ovat niitä yllättäviä asioita, jotka laukaisevat myöhemmin skitsofrenian. tämä ei tarkoita etteikö isillä olisi merkitystä vaan, äidistä puhutaan, koska hän se on lasta kantanut ja kasvattanut vatsassaan, jolloin side on erityinen.
skitsofrenia on valitettavasti pysyvä tauti, mutta silti hyvillä lääkkeillä sen saa pysymään kurissa, jolloin voi elää varmastikkin ihan hyvää normaalia elämää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keskonen2 kirjoitti:

Itse olen kaksos keskosena syntynyt 5 viikkoa etuajassa, paino oli jotain 1600.
25- vuotiaana sairastuin skitsofreniaan, kaksoseni ei ole siihen sairastunut, mutta hoitajani sanoi sen voivan johtua myös keskoskaappiajasta ym.
Nyt on ongelmia oman lapsen saannin suhteen ja adoptio, sijaisvanhemmuus ym, eivät tule kysymykseen taudin takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu