Ohjelmien palautus

Tänään pc:ni koki kovan virushyökkäyksen, kaikki hetkessä vinksin vonksin.

Tein ohjelmien palautuksen aikaa, jolloin kaikki oli vielä kunnossa. Hyvä tuli!

11

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sehän on hieno juttu, että kunnossa on. Minä taas olen harmitellut kun Saunalahti soitti pari viikkoa sitten ja kertoi alueemme liitetyn 4g verkkoon, joten sai ylipuhuttua ja lähetti jonkin Huawei modulin johtoineen ja tikkuineen. Käyttöopas on pelkästään puhelimelle, eikä poikanikaan pystynyt kytkemään sitä.
      Tänään soitin Saunalahteen ja kerrankin pääsin jonottamatta 15 min. Sieltä lähetetään asentaja keskiviikkona aktivoimaan sen ja hinta on 83,00 €.
      Virhe on nähdäkseni heidän, kun ei mukana seuraa käyttöopasta. Aion kyllä valittaa!

      • Ei puhelinta tarvitse aktivoida! Nettitikkuakin ihmettelen, onhan sinulla laajakaista


    • *Kukkahame*

      Tikkuni toimii kun sen laitan sille kuuluvaan paikkaan ja avaan aivan normaalisti koneen, oma tikkuni on vielä' 3G mutta ei kai kännykään taida olla kun 3 G ja toimii.
      Tikku toimii samoin kuin kännyt ilman johtoja, siis langaton yhteys.
      Tuikkaa tikku sille kuuluvaan paikkaan ja avaa normaalisti! Kokeile.

    • Huomenta!

      Sehän siinä onkin kun ei ole mitään ohjetta mihin paikkaan mitäkin laittaisi. Huomenna tulee Saunalahdesta mies asentamaan, on tuossa 2 johtoakin mukana.

      Poikani laittoi jo simkortin tuohon Huawei juttuun, on pin koodit ja puk, mutta minä menen nyt aamukahvinkeittoon, että heräänkin :D moi ja kiitos!

    • Ein tuo mobiililaajakaistan asentaminen nettitikusta vaikea asia ole, kyllä 75 mummokin siitä selviää.
      Minulla läppärissäni on kolme USB-porttia. Hiiren pistin koneen oikealle sivulle ja nettitikun vasemmalle, jossa oli kaksi paikkaa päälekkäin. Laitoin siihen alimmaiseen, jotta ylimmäinen jäi vapaaksi muita liitoksia varten. Kyllä kone niihin itse sitten ajurit valitsee.
      Asennus etenee kohta kohdalta sen kun vaan klikkailee.

      Uusi tekniikka on kiinnostavaa aivovoimistelua, mutta kuitenkin loogista käyttöjärjestelmän sisällä (Windows). Melkein ennalta-arvattavaa miten joku ongelma on ratkaistavissa.

      Ei se kone sekoa jos tutkii sisältöä ja ohjeita löytyy pilvin pimein. Kun helpolla haluaa päästä, maksusta saa palvelua.

      Minulla on sähköinen resepti, jota pääsen tutkimaan kanta.fi sivulta verkkopankkitunnuksillani, kätevää. Menee sekin varmaan yli ymmärryksen monella vanhuksella eikä huomaa milloin resepti on mennyt umpeen.
      Voihan farmaseutti sen asiakkaalle kertoa, mutta tämä voi sen kotimatkalla jo unohtaa.

      Kännyssäni oli aamulla tekstiviesti, jota ei peruskännykkäni saanut avattua.
      Arvasin oikein että pojan älypyhelimesta se oli tullut ja soitin hänelle.
      Hyvä kun soitin, suvun nuorin oli viime yönä syntynyt ja kuvakin siinä olisi ollut.

      Ostaisiko uuden älypuhelimen. Millaisia kokemuksia teillä hipaisunäytöistä on. Kun itsellä ei enää sormet ole niin näppärät, niin onnistuuko valinnat helposti, herkkiä kun ovat.

      • Osta vaan!. Sinun pienillä sormillasi onistuu varmasti.

        Hipaisu ei ole ongelma, ainakaan suuri. Itsselläni on 2800 min/kk. puheaikaa niin saa vähän lipsuakin. Kerroin opeaattorille, että riittää minulle vähempikin. Niin, niin, mutta kun se kuuluu pakettiin. Minä suostuin!

        Minä voisin myydä sinulle omani, vaikka se on kuin uusi, eikä edes SIM-lukittu, voin myydä sen hintaan 300 €. Ktseessä on IPHONE 4 8 gb.


    • Kiitos kaikille avuliaille, tuossa Huawei vempeleessä on kahdeksan eri porttia, enkä ala kokeilemaan niitä, johdothan pitää siihen kytkeä, lähden mieluimmin kampaajalle tänään, kun tukka pitää muotoilla. Laittakoon asiantuntija sen paikoilleen huomenna!

      Itse käytän ohjauslevyä hiiren sijasta, hipaisutekniikkaan sekin perustuu, enkä pidä vaikeana, nopeampi ja herkempi on kuin hiiri!

      Kyllä ohjeet kuuluisi sentään seurata lähetyksen mukana!

      • Tietokoneen hiirilevyä en tarkoita, sehän on simppeli, mutta näitä uusia älypuhelimia funtsin. Niitten kuvakkeiden näpyttelyä mietin, että herkkiä kai, kun aluksi pojan älysellaisesta tuli harha soittoja, "oli taas sormi hipaissut vahingossa."


    • Minulle tuli yllättävä ilmoitus ruutuun, että käyttämäni ohjelma ei ole virallinen Windows sellainen, vaan kopio.
      Kun kyselin neuvoa ammattilaisilta, niin sain neuvon "palauta tehdasohjelma."
      Sehän tarkoittaa, että koko kovalevy putsataan ja aloitetaan käyttö alusta.
      Ensin pitää omat muistiot siirtää ja tallenta ulkopuoliselle kovalevylle tai muistitikulle.
      Itse palautustyö ei niin kauhea homma ole, vaikka aikaa viekin, mutta sitten alkaa tulla niitä päivityksiä, jotta kone tulisi ajan taasalle. Vaikka päivitykset tapahtuvat automaattisesti, niin kyllä ne häiritsevät normaalia käyttöä aika paljon.

      Nyt taas kaikki on ok. ja hyvin toimii, niin kuin näkyy.

    • No nyt on sitten asennettu tuo Saunalahden uusin 4g Huawei tukiasema ja langaton verkkoyhteys. Hyvin tuntuu toimivan ja nopeahan tämä on.
      Vilkkuu tuossa sinistä ja vihreää valoa, ja on siinä punainen cocktailasikin kuvattuna, tiedä sitten mihin kehoittaa!

      Tikut sojottaa siinä kuin etanalla anteineina, vielä en tiedä mikä hyöty tästä nyt on, mutta oma nimi (salainen) on verkossa nyt, näkyi siellä nimiä olevan kun vilkaisin.

      Näillä mennään nyt!

      • Jopelkueiviittiny

        Mikä salainen se on, kun kaikki me se täällä tiedetään, että texsanell:han se on, mutta älä välitä, ei me kerrota kenellekään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      208
      3267
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2024
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      38
      1641
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1593
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1337
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1235
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1033
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      6
      1020
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      196
      974
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      947
    Aihe