asunnon vuokraus

Olen menossa toiseen kaupunkiin noin 150 kilometrin päähän katsomaan asuntoja.

Ongelma on se, että tuntuu hölmöltä sopia kymmenen eri yksityisen vuokraajan kanssa aika jolloin menen katsomaan asuntoa.

Onko halu nähdä asunto kutakuinkin vuokrauspäätös?
Entä jos toinen asunto jota käyn katsomassa on juuri unelma kaikin puolin ja vuokraan sen, mitä teen niiden kahdeksan muun vuokraajan kanssa kun aika näytöstä on jo sovittu?
Entä kannattaako kiertää kaikki sovitut asunnot (tapaamiset) läpi ja "palata taaksepäin" ottamaan se ensimmäinen tai kolmas tai viides?
4656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Onko halu nähdä asunto kutakuinkin vuokrauspäätös?"

Ei todellakaan, ainakaan mulle.

Äänestä

Kannattaa muistaa myös, että vuokranantajallakin on todennäköisesti useita ehdokkaita joista valita.
Jos löydät sopivan asunnon kohtuullisella vuokralla, minun mielestäni kannattaa tehdä vuokrasopimus heti, jos vastapuoli siihen suostuu. Muille vuokraajille voit sitten soittaa ja perua tapaamisen. Asunnon katsominen sinänsä ei velvoita mihinkään.
Minulla on kahdessa asunnossa vuokralaiset, ja ennen sopimuksen tekoa näytin asuntoa arviolta kahdellekymmenelle halukkaalle. Näytöissä keräsin nimet ja puhelinnumerot, ja päätöksen tehtyäni soitin valitsemalleni henkilölle.
Noin yleensä kannattaa käyttäytä asiallisesti ja pukeutua siisteihin vaatteisiin, missään tapauksessa ei kannata haista oluelle tai väkevämmille, koska sellaiset karsitaan ensimmäiseksi.

Äänestä
  • oliko valinta noin vaikeaa itse tosin soitin yhdelle kuka halusi vuokrata, tapasin hänet ja hän halusi vuokrata asunnon. vuokraaja ei nyt ollut mikään kännipää, joten että hännelle viitsi asunnon luovuttaa, sanoin pelisäännöt hänelle. vakuus ja vuokrakin on jo maksettu että toivon parasta et kaikki menisi hyvin. meidän ei ole koskaan tarvinnut valita kymmenien joukosta vuokralaisia lienee hyvää tuuria meillä et on saatu hyviä asukkaita. hunoistakin vuokralaisista olen kuullut, ja kaveri joutui antamaan häädön justiin yhdelle vuokralaiselle.

    Äänestä

  • vuokrannut eilen kirjoitti:

    oliko valinta noin vaikeaa itse tosin soitin yhdelle kuka halusi vuokrata, tapasin hänet ja hän halusi vuokrata asunnon. vuokraaja ei nyt ollut mikään kännipää, joten että hännelle viitsi asunnon luovuttaa, sanoin pelisäännöt hänelle. vakuus ja vuokrakin on jo maksettu että toivon parasta et kaikki menisi hyvin. meidän ei ole koskaan tarvinnut valita kymmenien joukosta vuokralaisia lienee hyvää tuuria meillä et on saatu hyviä asukkaita. hunoistakin vuokralaisista olen kuullut, ja kaveri joutui antamaan häädön justiin yhdelle vuokralaiselle.

    Ei valinta loppujen lopuksi vaikea ollut. Lehti-ilmoituksen perusteella vain tuli runsaasti yhteydenottoja enkä halunnut ketään karsia ennakkoon näkemättä. Puhelimitse yhteydenottoja tuli varmaan kolmisenkymmentä heti lehden ilmestyttyä. Näyttö oli vain kahtena päivänä, ja toisen päivän iltapäivällä tein päätöksen. Vuokra-asuntoja on ainakin minun asuinpaikkakunnallani niin niukasti tarjolla, että halukkaita vuokralaisia löytyy joka asuntoon useampikin. Tilannehan on vuokranantajan näkökulmasta katsottuna erinomainen, kun pääsee itse valitsemaan vuokralaisen, eikä vuokrasta tarvitse tinkiä.
    Halusin kirjoituksellani hieman painottaa sitä, että vuokranantaja loppujen lopuksi tekee päätöksen siitä, kenelle asunnon vuokraa, eikä niinpäin että vuokralainen valitsee vain minkä haluaa vuokrata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jelppiä!! kirjoitti:

Olen menossa toiseen kaupunkiin noin 150 kilometrin päähän katsomaan asuntoja.

Ongelma on se, että tuntuu hölmöltä sopia kymmenen eri yksityisen vuokraajan kanssa aika jolloin menen katsomaan asuntoa.

Onko halu nähdä asunto kutakuinkin vuokrauspäätös?
Entä jos toinen asunto jota käyn katsomassa on juuri unelma kaikin puolin ja vuokraan sen, mitä teen niiden kahdeksan muun vuokraajan kanssa kun aika näytöstä on jo sovittu?
Entä kannattaako kiertää kaikki sovitut asunnot (tapaamiset) läpi ja "palata taaksepäin" ottamaan se ensimmäinen tai kolmas tai viides?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu