Kummi kyselee!

Tuleva kummitus

Heippa!

Siskoni saa esikoisensa joulukuussa ja me saadaan avomieheni kanssa kunnia toimia sylikummeina! Ollaan niin innoissamme tästä, että kaikki on kiva miettiä valmiiksi. :)

Sisko pyysi mua esittämään tilaisuudessa jonkun kappaleen, mutta minkä? Ei liian virsimäistä eikä synkkää..

Mulla on muutama siisti mekkovaihehto. Yksivaihtoehto olisi korallin värinen kultaisilla yksityiskohdilla ja toinen valkoinen mustilla yskityiskohdilla. Toki mekkoja on kaapit pullollaan mutta nuo voisivat olla omasta mielestäni parhaat vaihtoehdot. Voiko kastetilaisuudessa kummilla olla päällä valkoista tai korallia?

Kauanko kirkollinen tilaisuus keskimäärin kestää? Kuinka hyvään kuntoon käsilihakset pitää treenata että jaksaa pientä pitää sylissä :D

Kiitos etukäteen jos viitsitte vastailla!!

4

1753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --e

      Onnea tulevalle kummitädille! :)

      Mulle on tulossa myös esikoinen joulukuussa, ja oon miettiny pyytäväni tulevaa sylikummia esittämään Anna Puun Mestaripiirroksen vauvalle kastetilaisuudessa (jos pappi ei pistä pahakseen), se on vaan niin ihanan kaunis

    • ^^^^

      Kiitos paljon vastauksestasi! :)

      Ja onnea myös sinulle tulevan murun johdosta!! 9kg on kyllä jo aika paljon pideltäväksi noin pitkään asennossa jossa lapsi viihtyy (toisin sanoen ei huuda kurkku suorana papin äänen yli :D ) En jaksaisi enää odottaa!

    • Meillä juuri eilen vietettiin ristiäisiä ja paras ystäväni lauloi Mikko Alatalon kappaleen suojelusenkeli. Todella kaunis versio jo niin monesti kuullusta ehkä hieman kuluneesta maankorvessa kulkevi lapsosen tie laulusta :)
      Mietittiin myös lounatuuli, pieni ja hento ote sekä lintu biisiä mutta jätettiin valinta laulajalle :)

      Sisko kannatteli meidän 6kg neitokaista ja hienosti pärjäsi vaikka ei mikään podari ole :) välillä hieman korjasi asentoa pystympään ja äänenvaimennin oli piilossa mekon alla hätävarana.

      Äläkä stressaa vaatetuksen kanssa kun se lapsi on kuitenkin siellä se jota katsotaan! :D Korallin sävystä erottuu ainenkin paremmin :))

      Toimitus kesti noin puoli tuntia ja kahvittelut sen perään reilut kaksi tuntia :P

    • Kummitättä

      Ei ole mitenkään pakollista pitää lasta siinä tietyssä asennossa koko toimituksen ajan. Tutustu pieneen jo etukäteen, pidä paljon sylissä, niin osaat käsitellä häntä h-hetkellä. Toki voit myös antaa lapsen jollekin muulle, jos et jaksa pitää. Minulla oli takanani tuoli, jotta olisin voinut istua vauvan kanssa.

      Itselläni ei toki mitään ongelmaa ollut (paitsi että aurinko paistoi suoraan selkään heinäkuun helteillä ja oli tosi kuuma) . Kummipoikani oli kai melko pieni silloin, kun nyt 1v 7kk painaa n. 10 kg ja 80 cm pitkä :D mutta ei se oikeasti niin rankkaa ole, ainakaan jos vauva ei kauheasti kiemurtele ja huuda (:

      Onnea kummitädille!
      Ps. Itselläni oli korallinvärinen mekko :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      219
      10681
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      69
      2936
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2638
    4. 88
      2510
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2212
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2079
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1280
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      922
    Aihe