Heippa!
Siskoni saa esikoisensa joulukuussa ja me saadaan avomieheni kanssa kunnia toimia sylikummeina! Ollaan niin innoissamme tästä, että kaikki on kiva miettiä valmiiksi. :)
Sisko pyysi mua esittämään tilaisuudessa jonkun kappaleen, mutta minkä? Ei liian virsimäistä eikä synkkää..
Mulla on muutama siisti mekkovaihehto. Yksivaihtoehto olisi korallin värinen kultaisilla yksityiskohdilla ja toinen valkoinen mustilla yskityiskohdilla. Toki mekkoja on kaapit pullollaan mutta nuo voisivat olla omasta mielestäni parhaat vaihtoehdot. Voiko kastetilaisuudessa kummilla olla päällä valkoista tai korallia?
Kauanko kirkollinen tilaisuus keskimäärin kestää? Kuinka hyvään kuntoon käsilihakset pitää treenata että jaksaa pientä pitää sylissä :D
Kiitos etukäteen jos viitsitte vastailla!!
Kummi kyselee!
4
1722
Vastaukset
- --e
Onnea tulevalle kummitädille! :)
Mulle on tulossa myös esikoinen joulukuussa, ja oon miettiny pyytäväni tulevaa sylikummia esittämään Anna Puun Mestaripiirroksen vauvalle kastetilaisuudessa (jos pappi ei pistä pahakseen), se on vaan niin ihanan kaunis - ^^^^
Kiitos paljon vastauksestasi! :)
Ja onnea myös sinulle tulevan murun johdosta!! 9kg on kyllä jo aika paljon pideltäväksi noin pitkään asennossa jossa lapsi viihtyy (toisin sanoen ei huuda kurkku suorana papin äänen yli :D ) En jaksaisi enää odottaa! Meillä juuri eilen vietettiin ristiäisiä ja paras ystäväni lauloi Mikko Alatalon kappaleen suojelusenkeli. Todella kaunis versio jo niin monesti kuullusta ehkä hieman kuluneesta maankorvessa kulkevi lapsosen tie laulusta :)
Mietittiin myös lounatuuli, pieni ja hento ote sekä lintu biisiä mutta jätettiin valinta laulajalle :)
Sisko kannatteli meidän 6kg neitokaista ja hienosti pärjäsi vaikka ei mikään podari ole :) välillä hieman korjasi asentoa pystympään ja äänenvaimennin oli piilossa mekon alla hätävarana.
Äläkä stressaa vaatetuksen kanssa kun se lapsi on kuitenkin siellä se jota katsotaan! :D Korallin sävystä erottuu ainenkin paremmin :))
Toimitus kesti noin puoli tuntia ja kahvittelut sen perään reilut kaksi tuntia :P- Kummitättä
Ei ole mitenkään pakollista pitää lasta siinä tietyssä asennossa koko toimituksen ajan. Tutustu pieneen jo etukäteen, pidä paljon sylissä, niin osaat käsitellä häntä h-hetkellä. Toki voit myös antaa lapsen jollekin muulle, jos et jaksa pitää. Minulla oli takanani tuoli, jotta olisin voinut istua vauvan kanssa.
Itselläni ei toki mitään ongelmaa ollut (paitsi että aurinko paistoi suoraan selkään heinäkuun helteillä ja oli tosi kuuma) . Kummipoikani oli kai melko pieni silloin, kun nyt 1v 7kk painaa n. 10 kg ja 80 cm pitkä :D mutta ei se oikeasti niin rankkaa ole, ainakaan jos vauva ei kauheasti kiemurtele ja huuda (:
Onnea kummitädille!
Ps. Itselläni oli korallinvärinen mekko :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302826Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081827Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171810- 171424
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731320- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431228Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311018
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa971007