GDA -arvot johtavat harhaan

surunveri

Olenko ainoa, jota ärsyttää tämä nykyinen tyyli merkitä tuotepakkauksiin "GDA" -arvoja?

Minusta tuntuu että näiden merkintätapojen ensisijainen tarkoitus on viestittää, että kyseiset GDA -merkinnät omaavat tuotteet sisältävät jotain sellaista, jota ihminen päivittäin tarvitsee. Näitä esimerkiksi löytyy makeisista, limonaadeista, leivonnaisista ja muista vastaavista tuotteista, joita ihminen ei todellakaan tarvitse.

Nämä "Guideline Daily Amount" eli "Viitteellinen päiväsaanti" -merkinnät pääasiassa perustuvat päivittäiseen kalorikulutukseen, jotka avot jaoteltu sillä perusteella mistä lähteestä nuo kalorit tulevat: Käytännössä lähinnä sokeri ja rasva.

Nämä merkinnät antavat siis käsityksen että *pakkaus mukamas sisältäisi osan siitä mitä päivittäin täytyy saada*. Ja luulen että tämä alintajuntaisesti vaikuttaa sellaisiin tilanteisiin, joissa ihmiset miettivät: "Ostanko tätä vaikka se on epäterveellistä?"

Joissakin tuotteissa olevat rasvat voivat olla transrasvoja, joita ei lainkaan tarvitse, mutta nekin kattavat käsitykseni mukaan noissa merkinnöissä "päivittäisen tarpeen" täyttymistä. Yleensä tyydyttyneet rasvahapot on sentään eroiteltu tyydyttymättömistä.

Ennenkaikkea tällaisesta lähestymistavasta unohtuu kokonaan, että jos syö jotakin makeisia tai vastaavia näiden ohjeiden mukaan, jää kaikki terveydelle hyödylliset yhdisteet hankkimatta. Vitamiinit, kivennäisaineet, antioksidantit, sekä muut kasveissa ja marjoissa olevat terveydelle hyödylliset yhdisteet. Päinvastoin tuotteista saattaa löytyä jotain lisäaineita, jotka voivat olla ainakin marginaalisesti terveydelle haitallisia.

Siinä sivussa toinen seikka mikä ärsyttää on tämä taipumus merkitä jotain järjettömiä "annoskokoja" noihin ravintoarvoihin. Luulen että niiden myyntiä nostava vaikutus perustuu pelkästään siihen että joku kiireinen asiakas vilaisee tietoja ja erehtyy luulemaan noita "annoskoko" -merkintöjä perinteisiksi "ravintosisältö per 100 grammaa" -merkinnöiksi. Nämähän tietysti yleensä ovat käsi kädessä, eli tuo "GDA" -merkintä on tuota annoskoko tyyppiä.

Mitäs mieltä te olette?

1

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panhandle

      Minä en koskaan edes katso GDA-arvoja. Joistakin herkuista saatan vilkaista energia-, sokeri- ja rasvapitoisuuden ja eineksistä tarkistan kuidun, proteiinin ja rasvan määrät. GDA:lla ei ole näissä tarkasteluissa minkäänlaista roolia.

      Lisäaineita tutkailin taannoin ahkerasti, kun piti saada kasvisruokaa, ja kun ihan joka päivä ei jaksanut tehdä itse, jouduin turvautumaan valmistuotteisiin. Päänvaivaa tuotti sellainen aine kuin hiivauute, jota on lähes JOKA IKISESSÄ valmiskasvisruuassa. Se lienee jonkinlainen arominvahvenne, ja todennäköisesti sillä on korvattu pahan maineen saanut natriumglutamaatti. Valitettavasti vain eräissä sairauksissa pitäisi välttää hiivaa ja hiivatuotteita.

      Tuo mitä sanoit on kyllä totta, eli jos pakkauksessa puhutaan viitteellisestä päiväsaannista, siitä VOI tulla sellainen käsitys, että kyse on aineesta, jota välttämättä on elimistön saatava. Näinhän asia ei ole, vaan lukemat voivat tulla myös suositellusta päivittäisestä enimmäismäärästä. Esimerkiksi sokeria ei tarvitse saada ollenkaan, mutta ravitsemussuosituksissa todennäköisesti on määritelty jonkinlainen enimmäismäärä, jonka voi päivässä nauttia ilman, että terveys siitä vaarantuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      309
      2695
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1682
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      138
      1460
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1150
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1124
    Aihe