Kärkkäisen vihapuheet

tapani

Mainoslehti puhkuu Israel-vihaa

Olemme saaneet viime aikoina hämmästellä erään tavaratalo Kärkkäisen Israel-propagandaa Magneettimedia-mainoslehdessään, jota jaetaan koteihin ainakin Riihimäellä. Viimeksi numerossa 42 oli aiheesta juttu otsikolla: ”Israel haluaa sotaa Irania vastaan peitelläkseen 9/11-tapahtumia”

Yritättääkö kauppias ja lehden päätomittaja Juha Kärkkäinen kirjoittaa tunnettua historiaa uusiksi?
Koska hän ei kuulemma ota vastaan mitään vastakommentteja julkaistavakseen, kommentoikaamme tätä kautta.

Kirjoittaja syyttää mm. Israelia 100% varmuudella WTC:n tornien (jopa kolmen?) räjäyttäjäksi!
"Syyskuun 2001 WTC iskut olivat 100% varmuudella Mossadin operaatio. Piste. Jos amerikkalaiset ikinä saavat tietää Israelin olleen iskun takana, he tulevat pyyhkäisemään israelilaiset maailmankartalta”.

”Yhdysvaltojen maanpetturit... auttoivat Israelia räjäyttämään WTC:n pilvenpiirtäjät, pommittamaan Pentagonia ja tappamaan 3000 amerikkalaista syyskuun 11. 2001”, lehdessä valistetaan.

Asiakaslehden tekstissä ei sanallakaan mainita sitä tosiasiaa, että syyskuun 2001 terrori-iskun tekijöistä 15 oli kotoisin Saudi-Arabiasta ja loput Egyptistä ja Yhdistyneistä Arabiemiirikunnasta. Eikä sitäkään, että Osama bin-Laden itse julkisesti myönsi suunnitelleensa WTC-iskut.

Jutussa Israelin pelkoa Iranin ydinasehankkeesta pidetäään pelkkänä sodanlietsontana ja bluffina, jonka todellinen motiivi on ihan jossain muualla. Lehtijutussa ollaan peräti sitä mieltä, että Netanjahu itsekään ei usko Iranilla olevan ydinohjelmaa, ”varsinkin kun CIA on todennut ettei sillä sellaista ole”.

Väitteille ei tietenkään anneta jutussa rivilläkään mitään todisteita. Eikä sellaisia olekaan, koska syytökset ovat syntyneet antisemiittien omassa salaliittojen täyttämässä harhaisessa Israelin vastaisessa mielikuvituksessa. Vuosi sitten tämänkaltaisia juttuja kuultiin YK:n yleisistunnossa Iranin presidentti Ahmadinejadin suusta. Tämän Ahmadinejadin, "puhtaan pulmusen", viattomuusvakuuttelut uppoavat lehden kirjoittajaan täysin.

Kirjoitus on yli puolensivun mittainen, joten tähän voi ottaa siitä vain murto-osan, mutta jo nämä esimerkit osoittavat minkälaatuinen tuo päätön paatos on. Juttu on niin älytön, että se olisi täysin naurettava ellei se olisi jostain käsittämättömästä syystä ilmestynyt suomalaisen tavaratalo-ketjun asiakaslehdessä. Kärkkäinen näyttää ottaneen elämäntehtäväkseen Iran-mielisellä kiihkolla ja valheen voimalla nostaa vihaan yhtä kansakuntaa, Jumalan kansaa kohtaan.

En sattunut näkemään aiempaa lehden juttua, joka johti tutkintapyyntöön kiihotuksesta kansanryhmää vastaan. Tutkinta lienee kesken. Kauppiaan linja on siis johdonmukaisesti valittu.

Nyt kaikkien totuutta rakastavien ja Israelin ystävien (-yhdesssä tai erikseen-) kannattaa äänestää jaloillaan ja kukkaroillaan eli välttää kaikkea ostamista Kärkkäisen sekä nettimyynnistä että tavarataloista kunnes asiakaslehden päätoimittaja irtisanoutuu julkisesti antisemiittisestä linjastaan. Entisenä tuon nettikaupan asiakkaana ainakin itse näin teen. Niinhän Sinäkin?

Eihän voi noin perättömiä puhuvan kauppiaan liiketoimintakaan olla luotettavaa.
Onneksi on muitakin myymälöitä, jotka samoin jakavat asiakaslehtiään. Heiltäkin löytyy tavaraa riittävästi.
Ja asiallisessa liikkeessä on kaupantekokin luotettavampaa ja turvallisempaa.

Pasi Turusen laajemman kommentin voitte lukea täältä:
http://www.patmos.fi/blogi/?entityId=444

8

721

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Vaikuttaa jotenkin myös tasapainottomalta meiningiltä. Eikö muuta foorumia löydy vähintäänkin erikoisten mielipiteiden esittämiseen, vaan pitää panna liiketoimintansakin pantiksi ehkä kuvitellen, että yrittäjän sanalla olisi jotain painoarvoa mielipiteitä muodostettaessa?

      Poistatin itseni Kärkkäisen sähköpostilistalta. Toivotaan, että kirjoittaja tulee oikeaan ymmärrykseen. Saa rukoillakin.

    • SteveJobben

      Hyvä Kärkkäinen ;-)

      • Pill Valokate.

        Hyvä edelleen.
        Aina ja kaupan loppuunmyyntiin saakka ostan Kärkkäiseltä.
        Halvalla ja hyvää ettei sanoitetuksi saa.
        Pentele lähden katsomaan heti, mitä mukavaa siellä taas on.


    • shlalom

      No Kärkkäinenhän on todella huono kopio Keskisen kyläkaupasta....Ja kertoo jo tosiaan paljon kyseisestä kauppiaasta, joka mesoaa vain oman kaupan lehdessä...Ei uskalla ottaa kritiikkiä ja kommentteja vastaan...Meillä päin näitä kutsutaan paskahousuiksi.Ja mitä edes Israelin tilanne vaikuttaa tai kuuluu hänen elämäänsä....Käsittämätöntä sakkia liikkeellä välillä. Shalom vaan kauppias kärkkäiselle :)

    • sara111

      Lähinnä säälittää tuollaiset lausunnot. Itselleni kirjoitukset herättävät huolen, onkohan kirjoittaja (J. Kärkkäinen) ihan järissään. Kukaan järissään oleva ei tuollaisia väitteitä kirjoittele.

      • Veteraanijuoksija

        Hitleriäkin pidettiin ja kaipa olikin ihan järjissään. Sama pätee Kärkkäiseen. Kärkkäisen kauppaketju on pääsponsorina Ylivieskassa syksyisin järjestettävällä Kärkimaratonilla. Ensi syksynä erään juoksijan selkämykseen tulee teksti:
        UEFA - NO RASISM!
        KÄRKKÄINEN - RASISM YES?


    • ehkä-syytäkin

      Kuinkas paljon on maailmassa asioita, joista tavalliselle pulliaiselle ei kerrota yhtään mitään...Mediakontrolli toimii yllättävän hyvin, ympäri maailman. Sitten Kärkkäisen tapaiset tahot ovat piikki mediavallan lihassa. Miksiköhän?

      Mikä porukka pitää valtaa yli 90% mediasta? Mistähän porukasta lienee kysymys? Arvauksia?
      Vinkki 1, sama porukka joka hallitsee pankkimaailmaa? Auttoiko?

      Kun joku vähän miettii ja tutki asioita, jättäen virallisen totuuden omaan arvoonsa, selviää aivan kummallisia asioita. Niitä ei vaan saisi kertoa (piste).

      9/11 tapauksessakin on paljon mätää, rakennusten vakuutusmääriä nostettiin muutamaa kuukautta ennen iskua, rakennukset olisivat olleet myös järkyttävän kalliin asbestiremontin tarpeessa (40 alinta kerrosta). Mistä pitkäaikaisen vuokrasopimuksen haltija olikaan kotoisin (siis kuka sai vakuutusrahat)? Miksi alueen lentopuolustus määrättin harjoituksiin toisaalle juuri etukäteen tiedetyn iskun alta hyvissä ajoin. GWB halusi tekosyyn iskuun Saddamia vastaan. Mikä valtio oli partnerina hommaa junailemassa? Kuka sen alueen valtiosta hyötyi Irakin sodasta? Helppo arvata. Mistä maasta on lentokenttien turvallisuudesta tuolloin vastannut firma (ei ole siis USA). Minkä maan kansalaisia pidätettiin ja karkoiteettin heti iskujen jälkeen, heiden juhlittuaan siinä sortuneiden tornien lähellä? Nämä asiat sinänsä ovat yksittäisiä, mutta todennäköisyys että kaikki olisi sattumaa on tasan 0. Joskus siis tehdään niin, että omiin tarkoitusperiin sopivan iskun sallitaan totetutuvan, jotta jonkin muu taustalla odottava operaatio saa hyväksynnän...

      Tästä kun miettii, käyttäen suurimman hyötyjän periaatetta, pystytään yksinkertaisesti päättelemään ketä tahoja asioiden takana on. Virallinen totuus voidaan aina sepittää sopivaksi, suurin osa kansasta nielee sen pureskelematta. Ja totuuttakin voi olla aina hieman mukana mausteena, kuten tässätapauksessa iskujen fyysiset suorittajat...

      Sitten se itse asia... Muutamat itse hieman syvällisemmin ajattelevat näkevät tämän virallisen totuuden taakse, mitä sielä piileekään. Tämä on valtaapitäville aika iso ongelma nykypäivänä, koska kaikki on mahdollista jakaa helposti netissä. Siitä tässä oikeastaan on kysymys...

    • pikkujuttu1

      Monilla on ihmeellisiä uskomuksia. Juutalaisilla on Jehova, toisilla on muita. Tolkun ihmisiä on nykyään harvassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      203
      3393
    2. 103
      1568
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      263
      1188
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1168
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      92
      1046
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      99
      888
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      113
      732
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      59
      730
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      708
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      637
    Aihe