Lastensuojeluun on rantutunut uusi käsite, syntymävanhemmat. Mielestäni tuosta tulee käsitys, että vanhempi on pelkästään synnyttänyt lapset.
Eikö sijaishuollon toimijoille yksinkertaisesti käy, että lapsi on vanhempien oma lapsi. On ja tulee aina olemaan.
Syntymävanhemmat?
6
177
Vastaukset
- nonna4
Minusta syntymävanhemmat on monessakin tapauksessa ihan hyvä nimitys. Jos vanhempi ei ole ikinä paikalla eikä kiinnostunut lapsen asioista sen vertaa että haluaisi tavata, niin silloin hän ei ole lapselle OMA. Ehkä oikea äiti, mutta ei ihan oma, häntä ei saa silloin omaksi. Jos kissa on mummilla, niin se on mummin kissa, kun sitä ei saa mukaan omaksi. Vanhempi voi ehkä kokea asian hiukan toisin kuin lapsi, vanhempi voi kokea että lapsi on oma ja saa kokeakin niin. Mutta tässä on kyse vanhempien nimityksestä eikä lasten.
- kehitys ´kehittyy
Oma lapsi ei sano vanhempaansa syntymävanhemmaksi. Taitaa olla jonkun kekseliään kehittäjäsossun tai sijaisvanhemman lanseeraana nimi. Että kiitokset vaan!
- 4annon
Miten teitä itseänne tulisi nimitellä.
Miltä kuulostaa vaikkapa "munasoluton äiti", kyvytön saamaan omaa lasta äiti", "ei kaikki muumit laaksossa äiti"...
Nyt jokainen nimittelemään sijaisvanhempia.- Sij.äiti kolmelle
Minuun nuo määrittelysi eivät ainakaan sovi.
Miksi toisia pitäisi nimitellä? Koitetaan olla aikuisia.
Meille sijoitetut sanovat biologisia vanhempiaan etunimellä.
Minusta tuo "syntymävanhemmat" kuulostaa ihan hyvältä. Varsinkin, kuten joku jo sanoi, jos biologiset vanhemmat eivät juurikaan ole lasten elämässä.
- oma mikä ihka oma
Koskapa sijoitus tähtää kuitenkin lapsen OMAN perheen jälleenyhdistämiseen, on korkea aika tunnustaa, että ne ihka OMAT vanhemmat ovat OMAT vanhemmat.
- vanhempi
Sijoitus ei aina edes tähtää OMAN perheen yhdistymiseen. Kun lapsen biologinen vanhempi sairastuu tautiin josta ei ole enää parane niin perheen yhdistyminen ei tule kysymyksenkään. On vain ajan kysymys milloin vanhempi kuolee. Meillä puhutaan kyllä syntymävanhemmasta kun muistellaan lapsen biologista vanhempaa. Nyt lapsi on elänyt meidän perheessä pitemmän ajan kuin bioperheessään joten me olemme nyt vanhemmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262476- 1142106
- 1221769
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?861705Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91527Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161271086Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt88995Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959