käytöshäiriöt

luomukatti

monessa keskustelussa pähkäillään kissojen käytöshäiriöäti, ympäri huoneita pissaamista, tapettien ja huonekalujen kysimista, mouruamista, hyökkäilyä yms.
Yleensä syyksi asiaan kuin asiaan tarjotaan alta 12 viikon vieroitusta.
Kukaan ei huomaa että pelkkä sisäkissa on joutunut täysin luonnottomaan tilaan ja saattaa siten purkaa turhautumistaan ihmisen mielestä keljulla tavalla.
Kuva uuninpankolla nukkuvasta mirristä on vain osittain oikea. Kissa nukkuu päivän, mielelään suojassa sisällä, ja saalistaa yön ulkona.
Vapaa kissa käyttää saalistukseen puolet vuorokaudesta, lähinnä aamusta ja illasta ja osan yötäkin, kuljekisen rakenusten alla ja vinteillä, vaanien puskissa pikkuelikoita, merkiten reviiriään joka on noin 1 hehtaari.
Häirikkökissaa kehotetaan viemään lenkille.Kuka kissanhoitaja jaksaa, ehtii kulkea kattinsa mukan 10 - 15 tuntia vrk ja seisoa paikallaan tunnin, kun kissa vaanii hiirtä?
Tämän kun tajuaa ja hankkii kissalleen mahdollisimma n suuren tarhan, aitaa vaikka koko tonttinsa, niin kas kummaa, hermoja raastavasta riiviöstä tulee suloinen sylikissa, niiksi hetkiksi kun kissa on sisällä!

2

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissinlenkit

      Itseasiassa eräässä tutkimuksessa laitettiin kissan kaulaan kamera ja tutkittiin mitä kesykissa, joka pääsee ulos tahtoessaan, tekee päivän aikana ja yllätys yllätys: suurimman osan päivää (70%) kissa joko lepäili, nukkui tai pesi itseään! 20% kissa vaelteli ja tutki ympäristöään ja viimeiset 10% kissa saalisti.
      Joten kyllä kissalle riittää ihan hyvin kerran päivässä ulkona käynti eikä siellä tarvitse 10 tuntia olla vaan riittää ihan tuntikin.
      Meillä kissa pyytää kun tahtoo ulos "lenkille" eikä se pyydä kuin kerran päivässä, joten tuskinpa se sinne sitten useammin tahtoo.

      • niinpä kyllä

        Nimenomaan, kissan saalistus on hyvinkin nopea toimitus eikä suinkaan vie puolta kissan päivästä. Kissahan tunnetusti nukkuu paljon (jopa 13-16 tuntia), eikä se koko hereilläoloaikaansa saalista, vaan valmistautuu siihen. Kissa huoltaa turkkiaan ja kynsiään joita se saalistukseen tarvitsee. Hyvä ja tiivis turkki on myös suoja, ei pelkästään kylmältä tai kuumalta vaan myös vaurioilta.

        Se toki on totta, että sisäkissalla pitää olla aktiviteettia, se ei ole pelkkä koriste-esine jolle laitetaan ruokaa pari kertaa päivässä tai jonka hiekkalaatikko puhdistetaan. Hyvä ulkoaitaus on kissalle virikkeellinen, eikä sen tarvitse edes olla kovin suurikokoinen. Kissat kun sielläkin usein makoilee katsellen tapahtumia, saalistaa jos jotakin saalistettavaa on ja nukkuvat lopun aikaa.

        Ei kaikki kissat suinkaan ole häirikköjä, vaikka eläisivät sisäkissoina koko elämänsä. Omat kissat pärjää oikein hyvin, vaikka ulkoiluun on mahdollisuus parvekkeella (verkotettu). Ei ne sielläkään ravaa edestakaisin, vaan makoilevat raukeina, auringossa lämmitellen (kesällä). Ohitse lentävät linnut saa aikaan aktiivisuuden lisääntymisen, sekin menee ohi kun lintu katoaa näkyvistä tai kuuluvista. Kylmällä ne ei halua kovin kauaa ulkona olla, vaan tulevat sisälle mieluummin. Se näkyy jo syksyllä kun ilmat alkaa viiletä, kissat ei enää viihdy parvekkeella niin kuin kesällä. Meillä ovet on auki, joten kissat saa mennä ja tulla mielensä mukaan, myös syksyn viiletessä. Kylmillä ilmoilla sinne pääsee jos haluaa, vaan eipä nuo kovin kauaa siellä viihdy. Kissa on alkujaan kuitenkin lämpimiltä seuduilta ja siksi kai se uunipankko onkin ollut monen kissan lempipaikka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3067
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2861
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      189
      2465
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2185
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      20
      1493
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe