Mikä on takapenkkiläisen paras tapa pysyä mukana menossa: pitää kiinni kuskista vai penkin kahvasta? Itse pidin aluksi kiinni kuskista kun se tuntui turvallisemmalta, mutta sittemmin kahvasta. Kuski pystyy kuulemma hallitsemaan pyörän ohjauksen paljon paremmin ja itsellänikin on mukavampaa, kun nään paremmin ja pystyn siksi varautumaan esim. jarrutuksiin ja liikkeellelähtöihin. Nopeat kiihdytykset eivät tietenkään ole toivelistani kärkisijoilla, mutta muuten homma toimii paremmin näin.
Mielipiteitä ja kokemuksia?
Paras tyyli takapenkkiläiselle?
4
688
Vastaukset
- kyytiläinen
no jokaisella on oma tyylinsä olla kyydissä. mun tapa on pitää kuskista kii, silloin kuski tietää et mä olen kyydissä ja käännöksetkin onnistuu parhaiten kun pääsee menemään kuskin "mukana" kaarteeseen! mutta tapa se on jokaisella oma, mutta sinukin kannattaa puhua kuskin kanssa mikä sille on parhain tapa, ja muutenkin käysä kuskin kans pelisäännöt läpi!
turvallista matkaa - Kokemusta on
Takanaistuja ei missään tapauksessa saa pitää kiinni kuskista! Jos tulee esim. äkkijarrutuksia niin sun paino kaatuu käytännössä kuskien käsien päälle eikä ainakaan helpota tilannetta. Lisäksi jos kundi on iso, niin ethän sä nääkään sieltä mitään ja sun tulee seurata tietä ja liikennettä koko ajan. Jos kuvittelet, että takanaolija on vaan passiivinen "vyöruusu" olet surkeasti väärässä! Takapenkkiläinen on tavallaan "itsenäinen" kyytiläinen eikä mikään mukana kulkeva perunasäkki, vaikka ei pääsekään stongaan kii (onneksi), ja sen tulee olla myös varautunut vaaratilanteisiin ja esim. tiessä oleviin pomppuihin.
- mie
itse teen niin, että pidän toisella kädellä kuskista, sillä kädellä pysyn mukana kiihdytykset. toisella kädellä pitelen "kauhukahvasta" takaa, siitä saa pidettyä itsensä paikoillaan melko kovissakin jarrutuksissa.
kiihdyttäessä tuen itseäni kuitenkin myös kauhukahvakädellä, se stabiloi liikettä. samoin jarruttaessa kuskista kevyesti kiinni, samasta syystä.
jos on edessä oikein kova jarrutus/äkkipysäytys, otan kauhukahvasta myös toisella kädellä, ja pysyn vielä paremmin paikoillaan.- kymmeniä tuhansia kilsoja k...
Minulle on opetettu ja kaikkien niiden kymmenien tuhansien kilsojen aikana, mitä kyydissä olen istunut, olen itsekin tullut siihen tulokseen, että turvallisinta on pitää kuskista kiinni.
Takaa kiinni pitäessä käsien asento on useimmiten sellainen, ettei otetta kovassa jarrutuksessa pysty pitämään, en ainakaan minä. Lisäksi äkkijarrutukseen usein liittyy väistö vauhdin hidastuttua, ja viimeistään siinä vaiheessa kyytiläiseltä loppuu hallinta, sivuttaista liikettä kun ei kädet takana pysty hallitsemaan.
Turvallisempaa on pitää kuskista kiinni (ei tarvitse käsiä saada kuskin ympäri, ihan kyljistä puristaminen riittää). Näin pääsee mukautumaan kuskin ja pyörän liikkeisiin, eikä vahingossakaan tule haitanneeksi pyörän ohjausta, mikä osittain tapahtuu painopisteen siirtelyn avulla.
Jos pyörä on kyykky, voi kyytiläinen kovassa jarrutuksessa tukea itseään toisella kädellä tankista, näin kaikki paino ei tule kuskin käsille. Ja tasainen paino on kuitenkin kuskillekin parempi, kuin yhtäkkiä selkään tuleva, puolessakin metrissä vauhtia kerännyt kyytiläinen, jonka ote on lipsahtanut jarrutuksessa irti. Kyllä sieltä kuskin olan yli näkee, vaikka kuskista kiinni pitäisikin.
Myös pystyllä ajoasennolla olevista pyöristä näkee kuskin olan yli, jollei kuskin ja kyytiläisen kokoero ole useita kymmeniä senttejä. Ja pystyssä asennossa jarrutusta pystyy puolestaan helpottamaan istunnallaan ja jaloillaan. Jos on hevosella ratsastanut joskus vähänkin enemmän, pitäisi tämä istunnan merkitys ymmärtää.
Toki viimekädessä kuskilla on valta päättää miten hänen kyydissään ollaan, joten juttele asiasta kuskin kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380