Kuvitteellinen tilanne:
Olet hississä toisen ihmisen kanssa. Yhtäkkiä hissi jumittuu keskelle kahta kerrosta ettekä pääse ulos. On mennyt kaksi päivää eikä apua ole saatu. Ajattelet kannibalismia, eli joko minä tai hän tulee syödyksi. Syöt hänet pelastaaksesi itsesi kuolemalta. Onko tämä rangaistavaa? Eikö tämä ole hätävarjelua? Olet siis hengissä vielä muutaman päivän tekosi jälkeen ennenkuin apu tulee.
Entä jos ennen ruokailuasi toinen henkilö olisi saanut sairaskohtauksen ja kuollut?
Hissiongelma
3
271
Vastaukset
- rhgsrwtuj
keksi itsellesi oikeasti kehittävämpi harrastus!
- Jahas..
Eipä tulisi kyllä vasta kahden päivän jälkeen mieleen pistää toinen kylmäksi ja syödä... Olette kyllä molemmat hengissä kauemminkin
- lawandorder
Kun laissa sallitaan oikeudettomalta hyökkäykseltä puolustautuminen hätävarjeluna, niin tilanne, jossa on jouduttu hengenvaaraan ilman ulkopuolista hyökkäystä, ei voi olla hätävarjelutilanne.
Tilanteeseen voisi ajatella kuitenkin sovellettavaksi pakkotilasäännöstä.
Sen mukaan, jos oikeudellisesti suojattua etua (tässä ihmishenkeä ja terveyttä) uhkaa välitön ja pakottava vaara, niin vaaran torjumiseksi välttämätön teko on sallittu, jos teko kokonaisuutena on puolustettava.
Asiassa on suoritettava ns. intressivertailu. Saadaanko lain vastaisella teolla suojattua jotakin etua niin, että jotakin toista etua ei samanaikaisesti loukata vakavammin kuin suojattavaa etua.
Ihmiset ovat lain edessä yhdenvertaisia (perustuslaki 6 §). Tästä lähtökohdasta kummankaan hissiin jääneen henki tai terveys ei ole toista tärkeämpi. Intressivertailu ei johdaa siis tulokseen. Toisen surmaaminen selviytyäkseen itse hengissä ei ole siis koskaan pakkotilana sallittu.
Jos toinen kuolee sairauteen ja syöt hänet, et syyllisty rikokseen ko. tilanteessa, koska pakkotila on intressivertailun seurauksena kyseessä. Jo kuolleen "hautarauha" on vähäinen etu hengissä pysymisen rinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1923526Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123190Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92135Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411940Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391692- 901581
- 721133
- 741120