on lentää jouluksi Thaimaahan...eilen katselin hintoja niin esim. 16.12. meno/paluu 3.1.2013 niin 1740 yhdeltä Finnairin suora lento Bangkokiin. Jos lähdössä 2-4 niin on se melkoinen hinta jo palkkä matka. Onneksi ostin matkan jo syyskuussa ja silloin sama lippumaksoi 1250 euroa. Nyt kun on pitkät vapaat vuoden lopussa niin se näkyy selvästi hinnoissa myös..kai tuo on jo melkoinen ennätys?
Meko arvokasta
melkoinen säästö
36658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Reittilentojen hinnat kallistuu aina mitä lähemmäksi lähtöpäivä tulee. Finnairin reittilentolippuja voi ostaa vuoden ennen paluupäivää. Maaliskuussa ostin 30.11-30.12. Hki-Bkk-Hki ovh 714 € pluspisteillä pudotin hinnan 600€ (sis. paikan varaus) Heti kun lomapäivät tiedossa kannattaa siis varata eikä odotella mitään tarjouksia.
Paitsi lomalentoja kannattaa kyllä kytätä, viime hetken lentojakin. Olemme varanneet jo useaan kertaan useampana vuonna lennot HKI - Phuket tai Krabi ja hintaa lipuilla ollut 495 - 515 € / hlö. Ja SUORA lento, ei pitään pomppuja Bangkokin kautta. Lentoliput varattu n. 2 kk etukäteen.
Joillekin myös tämä voi olla vaihtoehto, varsinkin jos matkustusajankohta ei osu just tuohin peakseasoniin niin lennot voi saada todella edullisesti.
Unohdit että nuo 495-515 euron hinnat eivät sisällä paikan varausta, ruokailua, viihdejärjestelmää, peittoa ja tyynyä.
Eihän sitä paikkavarausta tarvitse tehdä ellei sitten halua varata just jotain tiettyä istumapaikkaa.Tämä on lisämaksullinen palvelu mutta niinhän se on lomalennoila aina muutenkin.
Hintaan on sisältynyt myös ruoat ne tyynyt ja peitotkin paitsi kerran kun lennettiin kesäaikaan ja lomalennolla ei ollut ollenkaan ns. lentoluokkia. Tällöin piti maksaa vähän extraa ruoasta viihdejärjestelmästä.
Laskee miten vaan niin edullisesti noita lentolippuja voi saada ja edelleen SUORA lento lomakohteeseen :)
En ole kyllä missään nähnyt että Bangkokiin saisi edes suurin piirtein samalla rahalla lentoja. Aina ollut kalliimpaa ja ihan turha pomppu mutenkin jos ei aio edes jäädä sinne.
Jos menee Hua Hiniin, Rayongiin, Pattayalle tai johonkin muuhun Bangkokin lähettyvillä olevaan kaupunkiin eikä esim ylihinnoiteltuun Phukettiin niin ei se kyllä mikään pomppulento ole. Finnairilla on ollut usein tarjouksia ovh 495 Bangkokiin.
Lennä sinä vain ahtaalla charter lennolla keskipaikoilla ahtaasti sinne Phukeen.
Eikö aloitus oli joulukuun hinnoista. Kesä-syys hinnat on aivan oma juttu.
No meillä Bangkokkiin lennot ja 4 viikkoa Hua Hinissä oleskelua. Aurinkomatkojen kautta. Siis matkat edestakaisin ja majoitus 4 vk, hengeltä 1350.
Mekään Aurinkomatkoja tarvita kuin lippuja varten, mutta huomattu että muutaman viikon oleskelu tulee halvemmaksi matkatoimiston kautta, kuin jos yksin alkaa sooloilemaan matkaa netin kautta.
oon käyttäny vertaa.fi/lennot sivustoa ja booking.com en oo mikään nörtti tosiaankaan mut silti oon saanut lennot ja majotukset ihan ok.
Mukavaa matkantekoa, helposti hoituu. Takuu Turvallinen tapa matkustaa,
jos vaikka mitä mullistuksia tulee. Koskaan kun ei voi tietää , koettu on
tsunamit ja lentokenttävaltaukse, matkustan aina nykyään Matkatoimiston
hoitaessa homman ja halvemmalla.
tuossa kohtaa olet väärässä kun luulet että 1350 eurolla on halvempaa ottaa pakettimatka. Lennot saat riippuen ajankohdasta 600-900 euroa ja saat talon kuukaudeksi300- 500 eurolla. Ilmeisesti ette ole jouluksi menossa sillä tuo hinta paljastaa sen mutta aina pelkät lennot itse majoitus on edullisempaa ja saa hotellin tai talon minkä haluaa. Ja vaihtoehtoja on satoja.
tuo hotelli mitä aurinkomatkat käyttää on hintatasoltaan n. 20 euroa per vrk. Siis 4 viikkoa maksaa n. 500 euroa. Saat suoraan saman huoneen 300 eurolla ja voi olla että vielä paremmankin kun viitsii etsiä. Matkatoimiston kautta loma maksaa aina enemmän..tietenkin sillä pitäähän AM elää myös.
Joillekin rahalla ole niin suurta merkitystä.
Olettaen,että sitä on... riittävästi !
Tuo että ottaa AM:ltä matkat on mielestäni kaikkein vaivattominta. Puhelinsoitto ja se on siinä. Ei tartte varailla itte, ei tartte hommata kuljetusta Bangkokista majapaikkaan ja takaisin.
Jokainen saa sooloilla ja matkustaa niinkuin haluaa, mutta minä ainakin annan jonkun matkatoimiston hoitaa sen puolestani. Eikä se nyt muutamasta kymmenestä eurosta ole kiinni mitä joku reissu maksaa. Jos lähden kuukaudeksi reissuun, en yleensä lomalla kattele hintoja, teen mitä haluan. Kotona sitten taas säästetään, mutta lomalla ei.
ei matkoja puhelimella tilata...jäit nyt kyllä pahasti kiinni...matkat tilataan netistä vai oletko oikeasti niin avuton että tilaat puhelimella matkan kuin pitzan. Ja mitä vaivaa siinä on jos tilaa netistä reittilennon Bangkokiin ja tuttu kuski noutaa kentältä tekstiviestillä ja oma talo odottaa jo 16. kerran perillä. Viimeksi olen tarvinnut matkatoimistoa 1988 kun menin Kanarialle.Ja miksi sitten alat kehua matkan hintaa AM kautta kun ei ole rahasta kiinni? Oletko oikeasti edes lähdössä mihinkään?
Taitaa olla vähän samanlainen kehityskaari monella matkojen hoitamisessa. Matkustimme monet vuodet toimistojen kautta. En silloin ajatellut niinkään hintaa. Ajankohta vaan oli vähän hankala, juuri silloin kun muutkin lähtevät reisuun.
Poltin pinnani täysin muutama vuosi sitten Vietnamissa. Matka oli minun mielestäni huonosti jaksotettu. Vain kolme yötä Saigonissa loput phant pienissä.
Saigonin kaupunkikierroksella alkoi savu nousta korvista. Bussi haki meidät ensin, siinähän istuskeltiin bussissa hotellista toiseen. No päästiin sitten joskus kaupunkiakin katsomaan. Jossain isoa katua kulkiessamme opas muisti sanoa, että muuten se USA: lähetystö jäi tuonne vähä sivuun saatatte ehkä nähdä sen vielä takaviistoon vasemmalta.
Hel vetti sentäänSaigonin ykkösnähtävyys historiasta kiinnostuneille. phan thietissä päädyimme sitten matkan lopulla ostamaan puolipäivä retken maisemia katselemaan. Oli halvempi kuin toimiston. Auto tuli hakemaan meidät hotellista, ja mikä auto vanha jeeppi avomallia mahdollisesti vietnamin sodan aikainen!! olin myyty. Ostimme sen retken sovittuja paikkoja katselemaan, ja aikataulu oli meidän kuljettaja pysähtyi kun halusimme otta kuvia tai vaan katsella. täysin omaan tahtiin
Thaimaassa, Chiang Mai,palvelu pelaa sikäli paremmin että auto on ilmastoitu henkilöauto, kuljettaja ja opas. ja tietysti aikarajan sisällä meidän tahtiin edetään.
Tässä matkustus muodossa pitää vaan olla englannin taito kohtuullinen.
90% suomalaisista osaa sen verran kuin tarpeen ja sanotaan että ainakin saman minkä he osaavat englantia esim. Vietnamissa ja Thaimaassa. ja ne jotka sinne matkustaa osaavat 100% englantia ettei se ole kyllä ongelma. Monessa paikassa vaan törmää siellä etteivät osaa englantia...mutta silti on aina pärjätty ja pärjätään.
Näinhän se menee. Lisänä siinä on se, että jos englanti ei ole kovin vahva, niin sitä suuremmälla syyllä paikallisilta toimistoilta retket. Minä en pysynyt mukana yleisillä retkillä, koska ne paikalliset oppaat puhuvat englantia ilman r kirjainta ja kuitenkin nopeasti.
Omilla retkillä oli henkilöauto , kuljettaja ja opas, silloin voi kysellä niin kauan että asia tulee selväksi.
Juolukuun alussa lähdemme aika tarkkaan on jo mietitty mitä tehdään. Paikanpäällä valitsemme sitten toimiston.
Ainakin yksi huikea kokemus lienee luvassa. Ching Maissa on tarjolla lento mikrokoneella, kuvien mukaan varmaan elämys.
Edellisellä kerralla olimme auringon nousun aikaan kuumailmapallo matkalla. Jäi kyllä mieleen
kyllä! oma koti on pattayalla 2 kerrosta, sukulaiset hoitaa laukkujen kannot kuljetukset oheistuotteet:)))totta nämäkin on maksettu aikanaan raalla raatamisella ja kovalla valuutalla !! mutta mitään en ole katunut:)))
1415e ja jouluaattona meen. kuitnkin aika halpaa!!!!
29,11-28,12 lento finskillä 695 € ja condo vuokrattu 250€
ostin lennon lokakuussa
toho gondovuokraan useimmiten tulee lisää: sähkö,lakana,siivous,aamiais ym muita kuluja joten noin lyhyelle ajalle useimmiten hotla on se järkevämpi vaihtoehto asumisen helppoudessaan
niin tulee mutta kun ne ei mitään juurikaan maksa...3 viikon lomalla n. 20 euroa kaikki yhteensä eli mitä väliä sillä on....ja luuletko että valmismatkan hinnassa ei noita ole...on ja vielä matkatoimiston siivu jne....
Lähden 30.11 kuukaudeksi lennot AY95 meno ja AY96 paluu 30.12 maksoi istumapaikka varauksineen 776 € ostin maaliskuussa, heti edellisen reissun jälkeen. Itse majoitun aina hotelliin koska ei sitä lomilla viitsi nähdä vaivaa edes aamupalan ja petaamisen hoitamiseen. Nyt maksoi kuukauden kolmen tähden hotelli 600 € sain vanhana asiakkaana pienen alennuksen kun varasin suoraan hotelilta. Edullisemminkin olen matkustanut mutta joulukuun hinnaksi mielestäni halpa. (ja kohtaa kateelliset aloittaa ...)
Edullisemminkin pääsisi todella sisään kävelemällä hotelliin mutta joulukuu on sesonki aikaa ja halusin etukäteen varaamalla varmistaa että pääseen juuri ko. hotelliin.
Mukavaa vuoden loppua sulle!
ei hotelli kovin kaksinen ole jos joulukuussa maksaa todellakin 600 euroa....pelkäätkö rottia? Kyllä Thaimaassakin kunnon hotelli maksaa joulukuussa puolet tuosta enemmän. Kerro mikä hotelli niin sekataan yhdessä mitä se maksaa?
tuolla hinnalla saisi oman kolmion uima-altaalla ja aamupala tuodaan sinne jos haluaa.....
....sain vanhana asiakkaana pienen alennuksen kun varasin suoraan hotellilta.... Iskikö suomalaiselle tyypillinen kateus ?
Kyllä tuolla hinnalla 3 tähden hotellin saa, jopa netistä mutta voi olla nyt myöhäistä. Sekkaile ihan itse vaan...toiset kun osaa tsekkaa.
Mitä yksinmatkaaja tekee kolmiolla thaimaassa ? Eihän hotellihuoneessa muuta tehdä kuin nukuta käydä suihkussa ja säilyttää tavaroitaan. Pääasia että hotellissa on uima-allas ilmastointi, aamiainen, parveke, minibaari ja hyvät kulkuyhteydet.
Mikä hotelli? On noita ns. tähtiä nähty, myös Thaimaassa.
Pacific Park ...jos nyt sillä tiedolla mitään teet.
Mä lähden Síngaporen (Singhaporeeen kautta) ja maksoi 18.12 vaivasen 521
Isolla 380 Airbussilla, siis Hki - Fra - Singapore ja sama takas ja Airasialla loput !
Siis mä lennän sillä samalla koneella, mitä sä kävit Bongaamassa tienlaidalta !
Aika ON rahaa , lentokentillä huuhailut ym , ei kaikkia innosta, Lennät, millä
lennät ja jalkaisin loput .
mennessä 21 tuntia ja takaisin tullessa 26 tuntia aaah kuinka rentouttavaa, vain muutaman euron tähden. Muut lentävät 10-11 tuntia / suunta.
siis matka kestää yli 20 tuntia...en lomaani kuluttaisi vaikka kone olisi kullasta tehty...ja mikä tuo nyt syy että lentää A380 koneella...anna minun nauraa....
Suorat reitti lennot finskiltä suoraan ja condo www.dancewatchers.com toimistolta,hakevat lentokentältä pattayalle asuntoon 1200 patia.
Hyvä palvelu. Nyt menemme taas VT 6:seen keskustassa (30000 patia)
Kyllä menee kilpalaulannaksi nää jutut. Eikös se oo jokaisen oma asia mitä maksaa lentolipusta ja minkä ajan käyttää matkaan. Samoin se mitä maksaa hotellista ja missä asuu, ketä se oikeesti kiinnostaa. Mikä hemmetti teitä vaivaa?? haloo???
Jokainen meistä on oma yksilönsä ja arvostaa eri asioita ja hyvä niin. Yksinkertaiset vaan luulee olevansa toisia parempia varaamaan lennot ja hotellit ja luulevat että vaan se oma tapa tedä asiat on ainoo oikea. Se joka haluaa matkstaa käyttää nykypäivinä nettiä sen verran että lennotojen ja hotellien vertailu sujuu.