Tässä ummikko kyselee, joten pyydän vain asiallisia vastauksia:
Jos hommaa 90 neliön talopaketin, joka esim. JukkaTalolla n. 55 000 €. Mitä tulee tämän talopaketin lisäksi huomioida kustannuksissa? Tontti on omasta takaa. Paketti otettaisiin avaimet käteen systeemillä.
Lähinnä ajattelin lainan suuruutta. Meillä tämä taloprojekti vasta haaveissa, joten olisi hyvä tietää mihin sitä päänsä pistää ja uskaltaako ylipäätään pistää mihinkään.
Kaikenlaisia käytännönvinkkejä otan vastaan mitä tulee huomioida.
kiitos. :)
Talopaketin hinta kaikilla mausteilla?
4
1699
Vastaukset
- kustannukset
Talopaketin lisäksi tulee ainakin seuraavia kustannuksia
- tontti
- perustukset (kustannukset riippuu monesta seikasta; tuleeko tontti tasamaalle/rinteeseen, kellari/ilman kellaria, pitääkö paaluttaa jne.)
- liittymät (sähkö, vesi- ja viemäri)
- rakennusluvat, suunnittelumaksut, vastaavan mestarin palkkio
- lämmitysmuoto (suora sähkölämmitys halvin rakennusvaiheessa, maalämpö taitaa olla kalleimmasta päästä)
- pihatyöt, kasvit, ulkovalot
- sisustusmateriaalien taso (tähän saa uppoamaan paljon euroja)
- maalit, sadevesijärjestelmät
- autotalli
- Paljon myös ratkaisee mitä talopaketin toimitussisältö pitää sisällään. - MARkus
Vaikka minkälaisen paketin hankkii, niin kyllä se talon rakentaminen aina suunnilleen saman maksaa. Omalla työllä voi toki säästää, mutta ei mahdottomia silläkään.
On ne kodinkoneiden, takan, lämmityskoneen ym:n hinnat mukana myös pakettihinnoissa. Paketin ostaminen on vain yksinkertaisempaa, mutta tokihan niissäkin pitää katetta olla.
Mielestäni parhaan arvauksen rakennuskustannuksista saa, kun menee esim osoitteisiin www.mainio.net ->laskurit, www.rakentaja.fi->kustannusarvio tai www.jukkatalo.fi ->talopeli. Laskemalla eri laskureilla ja sen jälkeen tuloksia vertailemalla pitäisi päästä realistisiin kokonaiskustannuksiin. Talopaketin hintaa ei kannata liikaa tuijottaa alkuvaiheessa. Sitten vasta kun alkaa tekemään hankintoja.
Itse aikanaan laskeskelin kyseisillä laskureilla ja silloin niiden tulokset tuntuivat aika suurilta. Nyt kun talo alkaa olla valmis, niin kyllä arviot ovat osuneet aika lähelle.- sentti
sulla tarkkoja osotteita noille laskuri-sivuille?
- talopeli
sentti kirjoitti:
sulla tarkkoja osotteita noille laskuri-sivuille?
www.talopeli.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768