Olen lukenut näiltä sivuilta lukuisia juttuja, että vuosia e-pillereitä syöneiden naisten raskaus on mennyt kesken. Siis jotenkin yllättävän paljon sellaisia juttuja! Tässä rupeaa väkisinkin miettimään että pitäisikö omat pillerit vaihtaa muuhun menetelmään...?
Onko asiasta tehty tutkimuksia tai onko joku keskustellut lääkärinsä kanssa? Siis siitä että heikentääkö vuosin e-pillereiden syönti tulevia raskaaksitulemisen mahdollisuuksia ja lisääkö keskenmenoriskiä?
Pillerit ja raskaus
1
425
Vastaukset
- Jenny
...mutta itselläni oli 10v pillereiden syönti takana, sitten 6kk syömättä ja tulin raskaaksi. Raskaus meni kuitenkin kesken kun 12rv oli täynnä.
Olen itsekin yhdistellyt erinäisiä asioita ja tullut siihen tulokseen, että ainakaan en enää syö pillereitä, vaikkei mies nyt heti haluakaan yrittää uudestaan. Mun puolesta saa tulla jos on tullakseen. Mutta siis vauvakuume on todellinen syy miksen pillereitä enää syö, niiden vaikutuksesta keskenmenoriskiin en tiedä enkä oikein siihen usko.
Hirvittää vaan juuri keskenmenon kokeneena, että miten jatkossa tulee käymään. Toivottavasti pillereillä EI ole osaa eikä arpaa. Mutta saavat monet pillereitä syöneet kuitenkin terveitäkin lapsia, joten ehkä ei pitäisi yleistää.
En myöskään usko, että pillereiden syöntiä suositeltaisi kertomatta tällaisesta mahdollisesta riskistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1322973Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/722092Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341790Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee221672- 1191636
- 1361324
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su931103Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441035"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48992Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917