Heippa! toivottavasti jollain olisi antaa neuvoja,koska minulla on poikakoira joka on 7kk ja ei ole sisäsiiti. yöllä ei ole yleensä tehnyt tarpeita sisälle,mutta aina kun tulen töistä kotiin tulee ilopissat,kun saan ne siivottua ja sanon hyihyi koirani pissaa uudestaaan koska toruin häntä ja hän "suuttui." sitten kun se taas iloistuu siitä tulee taas ilopissa ja taas hyihyi ja pissa... tätä jatkuu ja jos sanon koiralleni pois tai alas jos tulee ilman lupaa vaikka sängylleni niin tulee ensiksi pissat sängylleni ja sitten lähtee karkuun.koirani on myös arka joten tulee hätä pissa jos säikähtää ja jos toruu tulee pissa jos innostuu tulee pissa. miten saan arkuudenkaan opetettua pois jos sen pelästyttyä tulee pissa.
toivottavasti tämän pystyy jotenkin opettamaan pois sisäsiisteyden ja arkuuden (miehiäkohtaan ja ilkeän äänensävyn)
Kiitos paljon jos vaivaudutte auttamaan :)
Koirani ei ole sisäsiisti.
3
98
Vastaukset
- Jos luet
oman viestisi uudelleen, löydät siitä ratkaisun avaimen. Jos koira ottaa tietystä äänensävystäsi nokkiinsa, niin muuta sävyä. Eli töistä tullessa ota ihan rauhallisesti äläkä innosta sitä liialla tervehtimisellä tyyliin: "No mitä mamman mussukka... onko ollut nooin kova iikävä...noniin, noniiin kylläpä sitä nyt ollaan iloista". Pikemmin rauhallisesti sanot että "odota, istu vaikka hetki niin saan takin pois". Ja kun se ilopisu pääsee, niin vain korjaat sen pois, etkä ainakaan ala sitä hyi-hyi-torumista joka johtaa mainitsemaasi kierteeseen. Ja sitten samantapainen suhtautuminen sihen sängylle tuloon ja sieltä poistamiseen, älä komenna alas, vaan kysy rauhallisella äänensävyllä että "missä olikaan luvallinen paikka?" ja jatka "muista aina kysyä lupa ennen kuin hyppäät".
Pienellä kieroilulla pärjäät kyllä koiran kanssa erinomaisen hyvin. Toinen mikä voisi auttaa, on jättää koira kertakaikkiaan huomioimatta kun se innoissaan tulee tervehtimään. No joo, ainakin itsestäni tuntuisi pahalta jättää huomiotta toisen tervehdys, mutta jos ihminen tekee itsestään tylsän koiran silmissä, se rauhoittuu. Yleensä... Ja jos saat koiran rauhoittumaan, pitäisi pissailunkin loppua tai ainakin vähentyä.
Tuli myös mieleen, että tietynlaiset rutiinit saattaisivat auttaa arkuuteen ainakin jossain määrin. Esim vaikka että kotiin tullessasi koira odottaa jossain sopivassa kohdassa kunnes saat takin päältäsi, tai lenkille lähtiessä istuu ovella kun pantaa laitetaan kaulaan, tai että se menee omalle pedilleen kun joku tulee tms. Tämä jälkimmäinen osa on siis pelkkää mietiskelyä, kun itselläni ei ole koskaan ollut arkoja koiria, mutta jotain tuon tapaista varmaankin kokeilisin.- canis.familiaris
Voi olla, että koira on herkkä, tai sitä on komennettu voimakkaammin, mitä sen luonteeseen kuuluisi. (tapa komentaa tai reagoida johonkin tilanteeseen)
Tuossa "alleen" pissaamisessa on se, että reaktio on luontainen, jolla koira siirtää huomion epämiellyttävästä tilanteesta/itsestään siihen.
Esim. jos koira on alistunut jossain tilanteessa toiselle koiralle, ja tilanne jatkuu, niin koiralta tulee liru, johon uhkaaja kiinnittää huomionsa ja tilanteen jännitys näin laukeaa. Usein haisteltuaan aikansa merkkiä uhkaaja poistuu tilanteesta..tämän on varmaan kaikki nähnyt jossain vaiheessa.
Tuohon ap.tilanteeseen auttaa se, että vie huomion itse tilanteesta tai venyttää sitä niin, että koiran jännite tilanteessa laimenee.
"aina kun tulen töistä kotiin tulee ilopissat"...älä tervehdi, älä edes katso koiraan, vaan tee ne rutiinit sisääntulossa mitkä teet ja puhu rauhallisesti (ei innostavasti) koiralle jne..
"tätä jatkuu ja jos sanon koiralleni pois tai alas jos tulee ilman lupaa vaikka sängylleni niin tulee ensiksi pissat sängylleni ja sitten lähtee karkuun"...jos näet koiran sängyllä niin houkuttele se pois, älä komenna..tee siis tilantee toisin, kuin mikä on ollut tapa ja mikä tuon pissahässäkän laukaisee..Näet-> mene vaikka eteiseen ja kutsu koiraa ja kun tulee sängystä niin kehu jne..
Tarkastele omaa käytöstä (reagointia tilanteisiin) ja kasvata koiran luottamusta...älä huomioi pissoja, vaan siivoa ne pois ohimennen...
Tuo tapa poistuu tai sen saa hallintaan, jos siihen (omaan reagointiin) hieman panostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609067IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661370Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60877Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311703Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696