Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä pitki pääse....menisivät kotiin kasvamaan....
Kauhavan häiriköijistä
Anonyymi-ap
611931
5Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/63f7fdb2-b3c9-42a1-8625-4340e297550f
miten onnistuit laittaan pelkän linkin uutiseen.
tosin IL estää lukemisen voisit kopio liittää tänne tekstin
Miten Kauhavalla on noin sivistymätöntä nuorisoa.
Eihän näistä bensan imppaajista ole muuhun kuin pakoputken päristelyyn ja paukutteluun. Kaikki muu toiminta koetaan uhkana herkälle minäkuvalle joten sitä tulee vastustaa televiisiosta ja viideopeleistä opituilla käyttäytymismalleilla.
no ne on prsuja
Kauhava on 100% kepu, on varmaan Suomen kepulaisin paikka.
Armeijassahan tuollainen on erittäin toivottavaa. Mutta armeija taas on sota ja sotaa ei kukaan normaali ihminen tahdo..
Mutta vanhoillislestadiolaisia siellä ei jostain syystä oikein ole. Sama Lapualla, muut kristilliset liikkeet edustaa mutta lestoja ei juurikaan.
tätä on vapaa kasvatus
ilmiö ole uusi. kun ammatti koulussa 80 luvulla, kun käyttäytyminen oli kuin alku asukaiden tyyli muita kohtaan .
Ei kauhavalla tarvi mitään suviseuroja mukavaa kesäistä viikonloppua pilaamaan, aivan siitä johtuu
Ymmärrät varmaan myöskin sen, että Kauhavalla on vanhoja ihmisiä 80-95%. Sitten kun heistä aika jättää nii Kaupungilla ei ole tuloja. Oletteko te niin yksinkertaisia, että ette ymmärrä sitä että tälläinen toiminta tuo teille tuloja?
Miten kukaan ei taas "tiedä " ketkä tenavat kyseessä???
No yks on ainakin kuulemma ..taapelin poika. Ja yhden emälinja on Kauhavalta ja isälinja ilmeisesti Etelä-Afrikasta. Revi ny siitä sitte kunniallisuutta..
Poliisista vois pikku hiljaa joku tehdä valituksen. Meni poliisi päällikön valintakin uuteen puuhun. Onko nämä hommat peitetty kaikki? Komiattille oikeaa työtä olis eikä kaiken maailman höpövalittajista kirjoittaa.
Tee! Mitä sä täällä vingut ja uliset munattomuuttasi. Tee tasan ne asiat mitkä tärkeäksi koet. Vai onko valitushakemukset vaikeita kun niissä voi olla isoja sanoja ilman tavuviivoja? Ehkä edunvalvojasi voisi auttaa?
Ei tuo lestojen juhlat tuloja, heillä omat lestakaupat alueella. Eivät osta kultin ulkopuolisilta muuta kuin puhelimia ja tupakkaa
Joku paikallinen maatalousyrittäjä voisi käydä vähän ruiskuttamassa lietettä näiden keskeneräisten mopoloisten niskaan
voi voi mutta kun siitä ei saa tuki euroja
Pellon omistaja vois antaa sen septitankin tyhjennyspaikaksi.
Turha vaiva. Hihhuloijan tavan mukaan tyhjentää septitankit lähimpään jokeen. Näkymättömältä ystävältä / pään sisäiseltä ääneltä saa aina luvan, vaikka insestiin, kun tarve yllättää.
Paljon helepompaa on tyhyjentää kemsa suviseuroissa, ku siellä on sitä varten olemassa tykötarpeet. Joku saakelin ajattelematon puupää tyhyjensi kemsansa lopella luontoon. Millä himputilla hän huuhteli sen, ku luonnosta ei löydy huuhteluletkuja… Suviksissa kaikki on tehty julmetun helepoksi. Myös kemsan tyhyjennys ja putsaus.
No pian seppo pistää kersat ojennukseen
Seppo ei kattele mitä tahansa niinkin useimmat
Kauhavan seudulla ja täällä Pohjanmaalla yleisestikin on hyvin vähän vanhoillislestadiolaisia. Sen ahdasmielisen lahkon pääalue on Oulun seudulla, joten miksi he eivät järjestä seurojaan pelkästään siellä.
Ymmärrän varsin hyvin sen, että vl seurat herättävät vastustusta kauhavalla, varsinkin kun Kauhava on vahvaa herännäisyyden (körttiläisyys) tukialuetta.
Herännäisten tapahtumat eivät aiheuta samanlaista vastarintaa.
Suviseurakenttiä etsittiin ympäri suomen. Kriteereinä oli, että sen on oltava riittävän iso lentokenttä. Eli n. 200 - 300 hehtaaria. Tällaisia löytyi lopulta kolme, Lopelta, Kauhavalta ja Pudasjärveltä. Lopelle ei enää pääse, joten paikkoja on enää kaksi. Uusia alueita etsitään.
Eikö se Pudasjärvi riittäisi seurojen pitopaikaksi. Niillä hoodeillahan on vl lahkolaisten pääkonttorikin ja vl lahkolaisista suurin osa asuu pohjoisen perämetsissä
Etelässä on myös paljon lestoja, ja etelän suviseuroissa eniten kävijöitä.
Millä himputilla luulet saavasi pudasjärvelle talakoisiin niitä, jotka assuu esimerkiksi pääkaupunkiseuvulla? Vaikka meikäläisistä suurin osa assuu Oulun seuvulla, on hyvä muistaa, että yhä useampi vl muuttaa työn peräsä pääkaupunkiseuvulle.
Kauhavan juntit.
Junttien kotipesä on pohjoisella syrjäseudulla Oulun liepeillä. Eihän niiden oooooookkkkkonnnnäääää näääää nääääää kieltäkään ymmärrä kukaan.
Onkohan ne häiriköt kaikki Kauhavalaisia mopolla pääsee vähä kauenpaakin
Minut yritettiin ryöstää la-su välisenä yönä. Nuorisojoukko tuli riehumaan alueelle. Kiroilivat ja rälläsivät mönkkäreillään, eivätkä totelleet järkkäreitä. Sitten osa hyökkäs mun päälle ja sai revittyä taskustani lompakon. Järkkäri sai sen niiltä pois, mutta porukka hyökkäs sitte järkkärin päälle. Järkkäri sai pyydettyä lisäapua. Lopulta poliisit tuli hoitaa häiriköt pois. Samana yönä, kun olin jo nukkumassa, heräsin muutamaan otteeseen ilotulitteiden paukkeeseen.
Siis mitä ihmeen porukkaa siellä Kauhavalla oikein asuu?
Millaisista perheistä nuo nuoret ovat? Mönkijän ovat jostain saaneet, kuka sen heille antanut?
Kummallista porukkaa Kauhavalla Eikö lapsille opeteta käytöstapoja? Sossun puhutteluun näiden vanhemmat.
iskät ostanu ne saa vero vähennyksiin
Käyppä kattoo syksyllä Kauhavan koulukeskuksen pihhaa ja lähiparkkeja. Koppimönkijöitä piha täys. Heillä on omasta takkaa näitä mönkkäreitä.
Tuo kirjoitustyyli ja mongertaminen paljastaa että et ole läheltäkään Kauhavaa.
Pohjoisella syrjäseudulla puhutaan ja kirjoitetaan juuri noin.
Mopot kuivumaan paksuun oksaan ja kuskit putkaan viikoksi kovat sakot päälle.
Ja vanhemmat kasvatuskursseille.
Hävetkää kauhavalaiset, ette osaa kasvattaa lapsia
Tv uutisissakin puhuttiin teistä idiootit.
Kukaan ei halua olla kauhavalaisten kanssa tekemisissä.HÄVETKÄÄ PÖLÖVÄÄSTIT.
Kauhavalaiset yrittäjät ovat ainakin olleet tyytyväisiä kun heillä on ollut urakkoja suviseurojen tiimoilta . Ja suviseurajohto on ollut kiitollinen heidän työstään . Hyvin ovat hoitaneet ja saaneet lisätuloja . Kiitos heille . Ja kaupat toimineet hienosti ja palvelleet kärsivällisyydellä
Nuoriso muodostanut jonkun oman puolisotilaallisen submilitatry -järjestön jonka johto hahmon nimi on varmastikin joku Carlos.
..tuo on niiden johtohahmo:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ilich_Ramírez_Sánchez
kaarlo shakaali
Korville vaan
Pojat vaan halusivat päästä osallistumaan helpon pxllun karkeloihinne!
Missä velmuilee se kuuluisa Kauhavan ruma vallesmanni?
miten olisi remmi
Kyllä lessut kohtelee ihmisiä huonosti. Työpaikoilla koulussa kaupoissa jos et ole heimolainen niin et ole mitään niiden silmissä....
Minulla on aivan erialisia kokemuksia lessuista.
Ei varmaankaan voi yleistää...
Joo vaan eläppä niiden keskuudessa työssä niin jopa huomaat..
Jokuhan väitti ettei täällä ole lestoja. Ja nyt sitten niitä onkin. Laittakaa nyt päättää onko vai ei.
Enpä ihmettele että siellä joskus on ollut kouluammuntaa jos tollasta pelleilyä nuorilta sallitaan ja asiaan ei puututa!
Ei ole ollut.
Eipä oikein terveitä olla Kauhavallakaan näemmä ja kuulemalla, ?? Joku pohjalainenkin on sanonut ,et ei Kauhavalla olla oikein penalin terävimpiä kyniä,uskoa täytyy!
Mitäs eroa on kauhavalaisella nuorisolla ja perunoilla?
Perunoita on kasvatettu.
Vasemmistolaisilla iltapäivälehdillä on aina myös oma agendansa.
Aijaa... Se onkin lehdistön vika kun poliiseja pitää paikalle pyytää kun kersat rähäjää kylillä.
Muistaakseni poliisit jokin aika , olisko ollut talvella,ä. Kertoivat kuinka kauhavalaisnuoriso oli käyttäytynyt jopa poliiseja kohtaa räyhäten ja huudellen.
No, kauhavalaisesta "lintukodista" kun maailmalle lähtee. Kyllä se sitten opettaa.
Siinä on "agendaa", sanoo ,kuin entinen hiihtäjä,että - kun ei pidä niin ei pidä..kun kilpaa hiihti???? Lipsui varmaan !
Musta saisi lyödä jos tulee toisen reviirillä ja pitää osata olla uhkaava vaikkei Breivik ihan
Niin muitakin konsteja on tietenkin ,kuin "väkivalta" sellasiin , koska itse jokatapauksessa ,vaikka olisit oikeassakin niin voipi tulla ainakin kovat sakot ,tai jopa muutama linnaretki,et maalaisjärjellä,JOS SITÄ ON , kantsii mennä ,voipi päästä helpommalla! Ei väkivalta ekana just.